KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Simona Šaturová zpět v Drážďanech u tamní Staatskapelle english

Bratislavská rodačka Simona Šaturová se vrací na scénu drážďanské Semperovy opery, společně se Saským státním orchestrem se představí na dvojici symfonických koncertů ve dnech 24. a 25. března. Těleso bude v dílech Beethovena a Mendelssohna-Bartholdyho řídit Manfred Honeck.

Mezinárodně úspěšná sopranistka Simona Šaturová na drážďanské operní scéně debutovala v sezóně 2016/17, kdy nastudovala roli Constanze v Mozartově Únosu ze serailu. Nyní se v Semperově opeře představí jako sólistka v rámci abonentní řady Saského státního orchestru, který na svůj velikonoční program zařadil provedení Symfonie č. 2 B dur zvané Lobgesang (Chvalozpěv), op. 52. Tato symfonie-kantáta Felixe Mendelssohna Bartholdyho zazněla v roce 1840 v lipském kostele sv. Tomáše u příležitosti čtyřstého výročí Gutenbergova vynálezu knihtisku. Skladatel dílo věnoval saskému králi Fridrichu Augustovi II., který jej následně jmenoval královským saským kapelníkem. Mendelssohn v Drážďanech nezakotvil, ale často se tam vracel a královský orchestr dirigoval také na Květnou neděli roku 1843, kdy provedl své oratorium Paulus. Provedení slavnostního Chvalozpěvu se v Drážďanech vedle Šaturové ujme duo německých pěvců, sopranistka Christina Landshamer a tenorista Tilman Lichdi. Orchestr a Saský státní operní sbor Drážďany bude řídit rakouský rodák Manfred Honeck, který u drážďanského orchestru debutoval na silvestrovském koncertě v roce 1995. Lobgesang srovnávaný s Beethovenovou Devátou symfonií, jež rovněž kombinuje symfonii se sborovými prvky, které jsou v případě Mendelssohna zhudebněním biblických textů, doprovodí na drážďanských koncertech provedení jiného Beethovenova díla, a to jeho První symfonie C dur, op. 21.

Po drážďanských koncertech se Simona Šaturová vrací na česká pódia, na Zelený čtvrtek 28. března vystoupí ve Zlíně, kde je na programu Filharmonie Bohuslava Martinů provedení Dvořákova Stabat Mater. Tuzemské publikum si bude moci Šaturovou v Mendelssohnově Chvalozpěvu poslechnout na začátku září na zahajovacím koncertu letošního Svatováclavského hudebního festivalu, o kterém portál KlasikaPlus.cz informoval ZDE.

Foto: Jan Houda, Oliver Killig

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky