Koncertní řada Hudební výlety rozeznívá nejzajímavější kulturní i technické památky ostravského regionu. V měsíci květnu se v rámci řady představí ještě dva soubory, Viaggio musicale a Collegium Marianum, druhý zmíněný nadvakrát. Koncert Slovenského komorního orchestru 23. května byl zrušen, nejbližší akcí tedy bude vystoupení s názvem Hudební lahůdky. Tři renomovaní umělci nejen z oblasti staré hudby provedou…
Jiří Vodička a Martin Kasík v harmonickém dialogu
„Dramaturgie koncertu vedla posluchače přes čtyři různé hudební světy od Janáčka přes Chopina a Paganiniho až ke Franckovi.“
„Vodička zachovával hudební myšlenku a krásný tón, nešlo o křečovité předvádění se.“
„Dynamické spektrum Kasík naplnil hrou od nejtišších frází po silná fortissima.“
Koncert konaný 3. dubna a zařazený do cyklu Hudební výlety v rámci Svatováclavského hudebního festivalu byl v Kulturním domě Poklad v Ostravě-Porubě opravdu nevšedním zážitkem. Díky hudebnímu setkání houslisty Jiřího Vodičky a klavíristy Martina Kasíka si posluchači mohli vychutnat špičkové interpretační mistrovství, jedinečnou souhru a hluboké pochopení nejen notového materiálu.
Válečné rekviem a oratorium Eva. Mantinely dvaadvacátého Svatováclavského hudebního festivalu
Svatováclavský hudební festival se letos v září uskuteční podvaadvacáté a i nadále zůstane tradičním festivalem zaměřeným na hudbu starších stylových období, v jehož dramaturgii mají své místo vokálně-instrumentální projekty, autentická interpretaci staré hudby i crossovery. Pořadatelé mezi 2. a 28. září do Moravskoslezského kraje pozvou mimo jiné houslistku Isabellu Faust, cembalistu Mahana Esfahaniho, basistu Luigiho…
Oheň v duši, oheň v tónu. Hudba jako most mezi emocí a řádem
„Hudební zážitek nezačíná prvním tónem koncertu, ale již ve chvíli, kdy návštěvník vstoupí do sálu.“
„Bartókovy Rumunské tance zněly jako hudba, která v sobě nese nejen pohyb, ale i vzpomínku, kolektivní paměť generací.“
„Carlini dokázal udržet disciplínu i tam, kde hudba přímo vybízela k divoké exhibici.“
Koncert Temperamentní housle, konaný 7. února v Rytířském sále zámku Frýdek-Místek, realizovaný Svatováclavským hudebním festivalem v rámci cyklu Hudební výlety, přinesl nejen virtuozitu a vášeň, ale především hlubokou reflexi propojení řádu a spontaneity v hudbě. Houslistka Marie Hasoňová a klavírista italského původu Tommaso Carlini se vydali na fascinující hudební pouť, v níž se prolínala nezkrotná energie východoevropské hudby s intelektuální ukázněností hudební formy.
Barokní souzvuk v adventní atmosféře. Ensemble Inégal a Loutna česká
„Adam Viktora kus hudebně zrekonstruoval, zkomponoval part druhých houslí a společně se souborem jako první nahráli novou podobu třinácti písní Loutny české.“
„Zpěvačky se držely historické autenticity a barokní techniku dokázaly vybalancovat s expresivním projevem.“
„Instrumentální sekce Ensemble Inégal pod vedením Adama Viktory ukázala skvělé porozumění a vzájemnou spolupráci.“
Na první adventní neděli 1. prosince se v kostele sv. Jana Nepomuckého v Ostravě – Staré Bělé konal koncert v rámci cyklu Hudební výlety Svatováclavského hudebního festivalu. Provedení Loutny české Adama Václava Michny z Otradovic souborem Ensemble Inégal bylo důstojnou oslavou adventního času a připomínkou bohaté tradice české hudby.
Svatováclavský hudební festival chystá České vánoce s loutkami a barokní hudbou
Koncertní řada Hudebních výletů Svatováclavského hudebního festivalu se blíží k závěru. Do 12. prosince ji však čeká ještě celkem šest produkcí, které načne ve Frýdku-Místku michnovský program barokního souboru Ensemble Inégal uměleckého vedoucího Adama Viktory. Dále se diváci mohou těšit například na loutkové hudební představení souborů Buchty a loutky a Collegium Marianum. Na…
Zvukové plátno baroka. Koncert plný elegance i citu
„Levková ukázala schopnost dokonalé intonace v kombinaci s emocionálním zabarvením.“
„Františákova interpretace byla plná důkladné techniky, rytmické preciznosti a krásných barev.“
„Marek Kozák dokáže jít daleko za hranice pouhého doprovodu.“
Koncert s titulem Duše baroka, který se konal v sobotu 23. listopadu v ostravském kostele sv. Ducha v rámci Svatováclavského hudebního festivalu, nabídl posluchačům vskutku výjimečný zážitek; vykreslil nádherný a cenný hudební obraz v provedení tří vynikajících interpretů. Sopranistka Karolína Levková, varhaník Marek Kozák a klarinetista Igor Františák přinesli citlivé, virtuózní i poučené podání barokního repertoáru a posluchači se navíc setkali s nevšedním dobovým nástrojem chalumeau, který je přímým předchůdcem klarinetu. Jako příjemný bonus byla pro posluchače připravena projekce z kůru, odkud interpreti skladby prováděli.
Ensemble Inégal hostem bachovské společnosti v Salcburku
V pátek 22. listopadu se pražský soubor Ensemble Inégal věnující se interpretaci staré hudby představí v rámci koncertní řady pořádané Salcburskou Bachovou společností ve Velké aule Salcburské univerzity. Na programu zazní Zelenkovy nešpory. Poté ve Slaném oslaví deset let od nálezu houslového partu Michnovy Loutny české. Ensemble Inégal, který se svým uměleckým…
Neopakovatelné Plaisirs de Musique v kopřivnickém muzeu
„Hudba sefardů představuje jedinečný kulturní odkaz.“
„Interpretace souboru podchytila sílu, ale i bolest a vzpouru.“
„Interpretům se podařilo navázat spojení s posluchači, kteří mohli ocenit nejen hudební zběhlost, ale i kulturní a historický význam sefardských písní.“
Jeden z dalších koncertů řady Hudební výlety Svatováclavského hudebního festivalu, který se konal v prostorách Muzea Tatra v Kopřivnici, přinesl posluchačům výjimečný zážitek. Uskupení Plaisirs de Musique tvoří Eliška Tesařová (zpěv, perkuse), Marian Friedl (kontrabas, zpěv), Jan Čižmár (loutna, kytara, theorba), Marta Kratochvílová (flauto traverso) a Kamil Slezák (perkuse). Každý interpret má umělecky široký záběr, ale v podvečer 9. listopadu se společně sešli v programu zaměřeném na hudbu sefardských židů. Jak už podtitul koncertu Misterios del Amor napovídá, uvedené skladby pojilo téma lásky.
Listopadové Hudební výlety SHF a náhradní termín vystoupení Jana Mráčka
Koncertní řadou Hudební výlety rozeznívá Svatováclavský hudební festival nejzajímavější kulturní i technické památky ostravského regionu i mimo vlastní termín festivalu. Listopad přináší velké množství akcí této kategorie a v plánu je 9. listopadu i koncert z důvodu povodní přeložený, jehož hlavním protagonistou je koncertní mistr České filharmonie, houslista Jan Mráček. Jádrem programu nazvaného Misterios del Amor je…
Svatováclavský hudební festival oslaví v náhradním termínu sedmdesátiny VUS Ondráš
Konání letošního ročníku Svatováclavského hudebního festivalu poznamenaly povodně. Z tohoto důvodu bylo několik koncertů zrušeno a přeloženo na nový termín. To se týkalo i projektu 70 let – Ondrášovské putování Vojenského uměleckého souboru Ondráš, který festival po dohodě s vedením Národního divadla moravskoslezského přesunul na 29. října. Projekt se uskuteční v devatenáct hodin v ostravském Divadle Jiřího…
Barokní mistrovství v dialogu flétny a violy da gamba
„Semerádová hrála s oslnivou lehkostí jí vlastní, přednes byl plný radosti.“
„Sólová skladba nechala vyniknout Urbanetzovu umění a jeho hra byla nejen technicky na výši, ale hluboká v emocích.“
„Předvedli fantastickou spolupráci.“
V rámci Svatováclavského hudebního festivalu právě probíhá koncertní řada Hudební výlety, která posluchačům přináší četné lákavé koncerty. Jedním z nich byl v neděli 13. října koncert s názvem Barokní fantazie, na kterém se představila Jana Semerádová (flauto traverso) a Christoph Urbanetz (viola da gamba). Prostor Rytířského sálu frýdeckého zámku tak rozezněla elegantní a procítěná interpretace barokních skladeb Georga Philippa Telemanna, Marina Maraise a Jacquese-Martina Hotteterra. Hudební večer slovem provedla sama Semerádová, která přiblížila jak historii nástrojů, tak interpretované skladby.
Hudební výletníci Svatováclavského hudebního festivalu
Koncertní řadou Hudební výlety rozeznívá Svatováclavský hudební festival nejzajímavější kulturní i technické památky ostravského regionu i mimo vlastní termín festivalu. Nejbližší koncert cyklu se uskuteční 12. října v Husově sboru v Ostravě-Staré Bělé. Umělecká vedoucí souboru Collegium Marianum, flétnistka Jana Semerádová tam vystoupí v partnerství s gambistou Christophem Urbanetzem. Program se nazývá Barokní fantazie a znít…
Z hlubin dávnověku se souborem Cappella Mariana
„Na Kollárově filmu je příznačný anachronický pohled na nejznámějšího českého světce a patrona vlasti.“
„Nádherně se vyjímal vokál sopranistky Hany Blažíkové, jejíž gotická harfa spolu se zobcovými flétnami Jakuba Kydlíčka vytvořila okouzlující barevné souzvuky.“
„Správné načasování a ‚rozprostření‘ hudby na plochu celého filmu Cappella Mariana zvládla vynikajícím způsobem.“
První český historický velkofilm Svatý Václav vznikl na samém sklonku němé éry v roce 1929. Jeho uvedení se časově překrývalo s raketovým nástupem zvukového filmu: jen do konce roku 1929 se u nás objevilo dvacet zvukových snímků. Přesto zůstává Svatý Václav strhující filmovou freskou, která vybízí k novým multižánrovým výzvám. O jedno nevšední uvedení filmu s živou hudbou v podání souboru Cappella Mariana se postaral Svatováclavský hudební festival v Opavě. Projekce se uskutečnila 24. září v nejstarším opavském kostele sv. Václava. Podobně vyvážená harmonie prostoru, času a tématu se sejde jen zřídka.
Mistrovská souhra. The Trio ve skladbách velké čtyřky českých autorů
„Vodička a Petr se zaměřili na jemné dynamické odstíny a kontrastní přechody mezi lyrickými momenty a výrazněji prokreslenými frázemi. Martin Kasík nebyl pouze statickou oporou, ale aktivním partnerem.“
„Vzájemná souhra The Tria je výjimečná; je očividné, že se jedná o trojici, která si důvěřuje.“
„Posluchači odměnili interprety ovacemi ve stoje a vysloužili si tak ne jeden, ale rovnou dva přídavky.“
S koncem září se pomalu blíží také zakončení Svatováclavského hudebního festivalu. Večer 25. září se v koncertním sále Fakulty umění Ostravské univerzity odehrál úžasný koncert v podání renomovaného uskupení The Trio, které tvoří houslista Jiří Vodička, violoncellista Václav Petr a klavírista Martin Kasík. Trojice nabídla pestrý program složený z děl významných českých skladatelů Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a Bedřicha Smetany a publikum mělo možnost prožít hudební večer plný hlubokých emocí i suverénní technické brilance.
Filippo Mineccia: Barokní pěvci mají nový repertoár nejen zpívat, ale i objevovat
„My kontratenoři se stáváme konkurenceschopnějšími a také jsme schopni si udržet svůj hlas na vysoké úrovni i do pozdějšího věku.“
„Investoval jsem hodně času do budování správné pěvecké techniky.“
„Dramaturgie koncertu je vlastně znázorněním jedné barokní noci, při které je možné vyjádřit všechny emoce, které noc skrývá.“
Italský kontratenorista světového formátu Filippo Mineccia není českému publiku tak zcela neznámý. Již několikrát ho svázala spolupráce s českými soubory, mezi něž patří například Collegium 1704 či Ensemble Inégal, a na českém pódiu se objeví i v rámci Svatováclavského hudebního festivalu. Před koncertem v kostele sv. Jana Nepomuckého v Ostravě-Staré Bělé, kde vystoupí spolu se souborem Les Affranchi·e·s, prozradil portálu KlasikaPlus.cz něco více o důležitosti pěvecké techniky a objevování nového repertoáru i o svých dramaturgických plánech.
Závěr Svatováclavského hudebního festivalu. Vystoupí Filippo Mineccia
Dění Svatováclavského hudebního festivalu přerušila povodeň, která vedla také ke zrušení čtyř koncertů. Už od 20. září se však koncerty konají ve standardním režimu, koncert souboru Ondráš je přeložen na 29. října. První koncert nadcházejícího týdne bude s účastí známého kontratenoristy Filippa Mineccii. V pondělí 23. září přijede do kostela sv. Jana…
Povodním navzdory. Te Deum v Ostravě jako vzpruha a přímluva
„Program byl prodchnut silným duchovním poselstvím.“
„Dirigent Lawrence Foster překvapil svižným tempem.“
„Koncert nebyl útěkem od reality, ale naopak podporou všem, které současná situace tíží.“
Svatováclavský hudební festival je v plném proudu a jeho desátý koncert se v kostele Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách konal i navzdory povodňové hrozbě. Přes pesimistické prognózy byl kostel 14. září téměř plný a Janáčkova filharmonie Ostrava i Český filharmonický sbor Brno připraveni. Sólisty byli Veronika Rovná a Roman Hoza, dirigentem Lawrence Foster.
Národní divadlo moravskoslezské nadále ruší představení. Připojuje se i Svatováclavský hudební festival
V důsledku povodňové situace, která komplikuje život nejen v Ostravě, ruší Národní divadlo moravskoslezské program až do středy 18. září. Koncerty plánované na 17. a 18. září ruší také Svatováclavský hudební festival. Po víkendových dnech se tak v Národním divadle Moravskoslezském v Ostravě neodehrají ani úterní reprízy baletu Labutí jezero a muzikálu Oliver! Ve středu 18.…
Aktualizováno Číst dál…
Svatováclavský hudební festival ve třetím zářijovém týdnu. S českými interprety a českou hudbou
Moravskoslezská hudební přehlídka pojmenovaná po českém patronovi svatém Václavovi vstupuje v polovině září do druhé poloviny jednadvacátého ročníku. Pětici koncertů nadcházejícího týdne propojuje téma Roku české hudby a české interpretace. Nabídce vévodí soubory zaměřené na starou hudbu, do Ostravy ovšem zavítá i Prague Philharmonia nebo sedmdesátiletý Vojenský umělecký soubor Ondráš. AKTUALIZACE: Z důvodu povodňové…
Aktualizováno Číst dál…
Jan Mráček: Člověk si musí osvojit pravidla, aby je pak mohl šibalsky porušovat
„Člověk studuje muziku, která má svá jasně daná pravidla. To, co vás ale udělá výjimečným, je ona pravidla čas od času porušit.“
„Někdy vymýšlím vtípky přímo na koncertě.“
„Dvořák vykouzlí úsměv na rtech. Ale není jenom o půvabných melodiích.“
Jana Mráčka vídáme pravidelně na první židli České filharmonie a mezinárodně rozjetou má i sólovou kariéru. Letos na podzim ho v této roli máme možnost potkat také v Čechách, mimo jiné 17. září na Svatováclavském hudebním festivalu a 15. listopadu na bienále Janáček Brno. Jak pozvedá jeho sólovou dráhu funkce koncertního mistra, jakým způsobem může interpretovi pomoci vyzkoušet si dirigovat orchestr a co je podle něj esencí světové hvězdy, prozradil v salónku Rudolfina při rozhovoru pro portál KlasikaPlus.cz.
Veronika Rovná: Běhání po jevišti mi dává svobodu, duchovní koncert je pro mě zastavením
„V Te Deum se člověk nesmí ani náznakem trápit.“
„Obecně si myslím, že role vyšší tessitury s koloraturou jsou můj ‚fach‘ a že bych je nyní měla co nejvíce dělat.“
„Divadlo mi funguje trochu jako terapie – když si plně prožiju příběh své postavy.“
Sopranistka Veronika Rovná je oporou a stálicí operního souboru Národního divadla moravskoslezského. Klíčovou roli zastala v minulé sezóně, kdy během Smetanovského operního cyklu například ztvárnila čtyři různé role v šesti dnech. Nyní se mimo jiné připravuje na vystoupení v rámci Svatováclavského hudebního festivalu, kde zastane sólový part v Dvořákově Te Deum. KlasikaPlus.cz v této souvislosti přináší aktuální portrét umělkyně formou rozhovoru.
Belgická Musica Gloria nadchla v Ostravě. Promyšlené, energické, autentické
„Sólové pěvecké vstupy potěšily interpretací s použitím rozličných výrazových prvků pro podtrhnutí významu textu.“
„Umělecká vedoucí Nele Vertommen střídala nástroje dokonce několikrát v průběhu jedné skladby.”
„Musica Gloria prokázala smysl pro výstavbu formy.“
Svatováclavský hudební festival připravil posluchačům dne 8. září výjimečný umělecký zážitek. Na podvečerním koncertě se představil belgický hudební ansámbl Musica Gloria s hudbou Georga Friedricha Händela a svou promyšlenou dramaturgií, energií a interpretační autenticitou s jasným směřováním si naprosto podmanil publikum. Mladý vokálně-instrumentální soubor pod vedením dvou uměleckých vedoucích Nele Vertommen a Beniamina Paganiniho tak v Ostravě prozářil jeden z posledních letních podvečerů.
Hudební promenáda zahradním labyrintem s Ensemblem Castelkorn v druhém týdnu SHF
Mezinárodní hudební přehlídka zaměřená na duchovní a starou hudbu ukotvená v Moravskoslezském kraji se začátkem září vkročila do třetí dekády své existence. Jednadvacátý ročník Svatováclavského hudebního festivalu po víkendovém dění pokračuje ve středu 11. září. Co přinese? Po dvoudenní pauze 9. a 10. září se festivalu znovu přihlásí 11. září, kdy do Koncertního…
Chvalozpěv umělců i umělcům. Začal Svatováclavský hudební festival
„Symfonii č.2 B dur ‚Lobgesang‘ dal autor označení symfonie-kantáta.“
„Český filharmonický sbor Brno byl výborně připravený sbormistrem Joelem Hánou.“
„Tenorista Sung Min Song s bravurou zvládal i obtížné pěvecké nástrahy.“
Svatováclavský hudební festival v Ostravě 4. září vstoupil do 21. ročníku. Symfonický orchestr Českého rozhlasu v katedrále Božského Spasitele řídil lotyšský dirigent Guntis Kuzma, zpívali Simona Šaturová, Štěpánka Pučálková, Sung Min Song a Český filharmonický sbor Brno. Majestátní dílo se stalo důstojným zahájením festivalu.
Čtyřicet let od premiéry Formanova Amadea. Připomene Prague Philharmonia
Prague Philharmonia hraje Osmičce aneb Přivezeme Rudolfinum k Vám! Tak zní podtitul cyklu koncertů orchestru Prague Philharmonia, jehož třetím dílem zahájí pražské těleso v září svoji koncertní činnost. Za téma si pro večer plánovaný na 4. září do Kulturního domu Ládví zvolilo připomínku Formanova oscarového filmu Amadeus. Od jeho premiéry letos uplynuly…
Začíná Svatováclavský hudební festival. Na úvod zazní Lobgesang
Mezinárodní hudební přehlídka zaměřená na duchovní a starou hudbu ukotvená v Moravskoslezském kraji vkračuje se začátkem září do třetí dekády své existence. Jednadvacátý ročník Svatováclavského hudebního festivalu po srpnovém multižánrovém prologu v Hukvaldech a Ostravě zahájí 4. září v ostravské katedrále Božského Spasitele Mendelssohnův Lobgesang. V prvním týdnu festival nabídne ještě další čtveřici koncertů. Letošní Svatováclavský…
Dvojitý prolog Svatováclavského hudebního festivalu. Zve i do hukvaldského amfiteátru
Na dvou různých místech se v sobotu 31. srpna odehraje prolog Svatováclavského hudebního festivalu. Klasickohudební část je umístěna do Janáčkových Hukvald, odlehčenější muzicírování bude k slyšení v centrálním městě festivalu Ostravě. Obě části jsou formou celoodpoledního open-air. Hukvaldský pořad Svatováclavského hudebního festivalu je umístěn na tamní hrad či do jeho blízkosti. Ve čtrnáct…
Svatováclavský hudební festival přispěje k obnově unikátního poutního kostela
Hudební cyklus v kostele sv. Anny ve Staré Vodě je novým projektem Svatováclavského hudebního festivalu. Koncerty vdechnou život zaniklé sudetské vsi, jež dnes existuje jen jako místo ve Vojenském újezdu Libavá, a přispějí k obnově jednoho z tradičně významných katolických poutních kostelů. Poprvé navíc festival Slavnostním koncertem na pouť ke svaté Anně vkročí do Olomouckého…
Barokní hudba rozjasnila kostel v Orlové i za nepřízně počasí
„Houslista disponující výbornou hudební pamětí a absolutním sluchem si uvedené Adagio zapamatoval, posléze zapsal do not a nyní jej sám interpretuje.“
„Umělci předvedli různé polohy; při veselejších nápěvech probouzeli svou interpretací v posluchačích chuť tančit, v tklivých melodiích ukázali citovou stránku.“
„Koncerty Svatováclavského hudebního festivalu obvykle přináší bohatý program, přední umělce, skvostné interpretace, a to vše v nádherných prostorách.“
Večer plný energie a radosti zaplnil nádherné prostory evangelického kostela v Orlové. Posluchači se sešli na koncertě Stopy folklóru v barokní hudbě, který byl součástí Svatováclavského hudebního festivalu. V hlavní roli se představily housle a cembalo, které svým zvukem okamžitě evokují atmosféru 17. a 18. století…