Hudební výlety Svatováclavského hudebního festivalu na podzim se starou hudbou
Projekty barokní a klasicistní komorní hudby na zámcích i v kostelích celého Moravskoslezského kraje nabídne první šestice podzimních koncertů Hudebních výletů pod hlavičkou Svatováclavského hudebního festivalu. Francouzský Ensemble Castelkorn rozezní barokní labyrint, flétnista Jan Ostrý s Benda Quartetem představí hudbu velikánů klasicistní hudby a ansámbl Anmoen s basistou Jaromírem Noskem odvypráví hudební příběhy lásky napříč barokní Evropou.
Široká paleta barev a tvarů i lehkost afektů italského vkusu 17. století… nejen to skrývá program pařížského souboru Ensemble Castelkorn založeného českým houslistou Josefem Žákem. Podstatnou část svého repertoáru těží ze sbírky olomouckého biskupa Liechtenstein-Castelcorna, jedné z nejbohatších sbírek hudebnin ze 17. století ve střední Evropě, sesbírané v době jeho působení (1664–1695). V rámci programu Zahradní labyrint zazní sonáty a tance pro housle a basso continuo H. I. F. Bibera (dvorní kapelník císaře Leopolda I.), J. H. Schmelzera a H. Döbela (varhaník na dvoře polského krále Jana Kazimíra). Především pak virtuózní skladby pro housle plné zvukomalebných imitací hlasů zvířat, zejména ptáků apod. Program bude představen v sobotu 7. října v Husově sboru v Ostravě-Staré Bělé a v neděli 8. října v kapli Nalezení sv. Kříže na zámku Nová Horka u Studénky. Ensemble Castelkorn tvoří Josef Žák (umělecký vedoucí, housle), Chloé Lucas (violon), Felipe Guerra (cembalo) a Giulio Quirici (teorba/kytara).
Flétnista Jan Ostrý je velice žádaný nejen jako sólista, ale také jako pedagog, který dovedl své žáky na přední příčky mezinárodních soutěží. Nyní přiváží spolu s ostravským Benda Quartetem klasicistní program autorů tzv. „první vídeňské školy“. Na úvod umělci interpretují úpravu předehry k opeře Kouzelná flétna Wolfganga Amadea Mozarta pro flétnu, housle, violu a violoncello následovanou jeho Kvartetem D dur pro stejné obsazení. Benda Quartet v čele s koncertním mistrem Janáčkovy filharmonie Ostrava Jakubem Černohorským se pak samostatně představí ve Smyčcovém kvartetu c moll č. 4 Ludwiga van Beethovena. Na závěr je přichystána úprava Symfonie G dur č. 94 „S úderem kotlů“ Josepha Haydna. Koncert se chystá dvakrát v neděli 15. října, nejdříve v evangelickém kostele v Nýdku a poté v Rytířském sálu zámku Frýdek.
Program barokního ansámblu Anmoen s basistou Jaromírem Noskem vypráví příběh lásky a jejích různých podob v hudbě barokních autorů napříč Evropou (Henry Purcell, Claudio Monteverdi, Jean-Battiste Lully ad.). Není jen výpovědí lidského hlasu, ale i violy da gamba, arciloutny, cembala a varhanního pozitivu. Ty zazní nejen jako doprovodné, ale i jako sólové nástroje. Kromě autorů komponujících převážně v 17. století budou uvedeny novodobé skladby Jiřího Sychy a Marka Kubáta – a spolu s nimi také písňový cyklus Petra Ebena Písně k loutně, který tvoří „červenou nit“ propojující celý koncertní program. Zajímavým prvkem jsou i krátké svity císaře Leopolda I., který byl nejen výrazným panovníkem, ale i komponistou. Koncerty se uskuteční ve středu 18. října v kostele sv. Jana Křtitele v Sudicích a ve čtvrtek 19. října v kostele sv. Václava v centru Ostravy. Ansámbl Anmoen tvoří Jaromír Nosek (bas, umělecký vedoucí), Jakub Michl (viola da gamba), Marek Kubát (arciloutna) a Martin Smutný (varhanní pozitiv, cembalo).
Hudební výlety realizuje jako svůj celoroční koncertní cyklus Svatováclavský hudební festival, největší mezinárodní festival duchovní a tzv. staré hudby v České republice, který byl opakovaně hodnocen odbornou komisí Ministerstva kultury ČR jako jeden z nejlepších projektů profesionálního umění v sekci klasická hudba.
Foto: Ivan Korč, Tomáš Hanzlík, archiv festivalu
Příspěvky redakce
- Královská filharmonie ve Stockholmu uvede Smetanu a Dvořáka
- Dvořák v Brně. S britskou sólistkou
- Haasův Šarlatán v produkci ostravského divadle v místě světové premiéry
- Dvořákův Houslový koncert povolanýma rukama v Lipsku a v Bochumi
- K České filharmonii přijede debutově Nathalie Stutzmann