Slovenská filharmonie, jejíž sezónní plány KlasikaPlus.cz už představila a kterou dnes čeká druhý z výročních koncertů k jejím půlkulatinám, se hned v neděli 27. října věnuje také českým záležitostem. Koncert věnovaný Roku české hudby ve Sloupové síni filharmonie představí umění Slovenského komorního orchestru vedoucího Ewalda Danela. Dílo česko-rakouského komponisty Heinricha Ignaze Franze Bibera se…
Prošli zdejší krajinou. Ensemble Damian představí komponisty spjaté s Opavou
Ensemble Damian 2. září v kostele sv. Václava v Opavě odehraje koncert s názvem Prošli zdejší krajinou. Na koncertě zazní díla skladatelů, kteří v 17. a 18. století pobývali v Opavě – Phillipa Jacoba Rittlera, Pavla Josefa Vejvanovského, Heinricha Ignaze Franze Bibera a Josefa Puschmana. Pořad bude následující den reprízován v Olomouci v kostele Panny Marie Sněžné. Ensemble Damian účinkuje…
Víkend s Růžencovými sonátami u pražských benediktínek
Kompletní provedení Růžencových sonát Heinricha Ignaze Franze Bibera připravila houslistka Marie Magdalena Fuxová spolu s cembalistkou Helene Lerch na třetí srpnový víkend do kostela Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře v Praze. Prvních deset sonát barokního komponisty zazní v sobotu 17. srpna od patnácti hodin a v neděli 18. srpna pak zbývajících pět od čtvrté…
Svěží závan baroka. Bach a Biber v podání violoncellisty Petra Skalky
„Petr Skalka uváděl každou z přednesených skladeb vlastním zasvěceným komentářem.“
„Už první tóny Preludia byly neklamným znamením, že Skalkovo pojetí bude důvěrně komorní, nikoliv pompézní, jak by se od široce rozkročené faktury dalo očekávat.“
„S Biberovou Passacaglií ve Skalkově podání jsme poznali jeden ze zdrojů, odkud Bach mohl čerpat.“
Kdo se nechal svést lákavým názvem koncertu Věčný Bach a 12. března vystoupal z Vršovického náměstí k budově Vzletu, vršovické kulturní křižovatce, aby se zaposlouchal do hudby jednoho z největších géniů světové hudby, prožil neopakovatelnou atmosféru vysoce intimního, ale zároveň transparentního poselství hudby vzdálené rovná tři staletí.
Hudební výlety Svatováclavského hudebního festivalu na podzim se starou hudbou
Projekty barokní a klasicistní komorní hudby na zámcích i v kostelích celého Moravskoslezského kraje nabídne první šestice podzimních koncertů Hudebních výletů pod hlavičkou Svatováclavského hudebního festivalu. Francouzský Ensemble Castelkorn rozezní barokní labyrint, flétnista Jan Ostrý s Benda Quartetem představí hudbu velikánů klasicistní hudby a ansámbl Anmoen s basistou Jaromírem Noskem odvypráví hudební příběhy lásky napříč…
Hudební body kulturních hodů s názvem Theatrum Kuks 2023
Multižánrový festival barokního a barokem inspirovaného umění Theatrum Kuks, který včera začal divadelním prologem ve Dvoře Králové nad Labem, svou hlavní řadu přinese v druhé polovině tohoto týdne od středy do neděle. Na návštěvníky čekají výstavy, prezentace, společné výlety, koncerty i divadelní představení, přičemž právě hudebně-divadelním vrcholem bude patrně opera O Původu Jaroměřic moravského…
Barbara Maria Willi uvádí… Tomáše Netopila jako houslistu
Hudební agentura C.E.M.A. připravuje letní matiné dvacátého ročníku cyklu koncertů staré hudby Barbara Maria Willi uvádí… Letos se koná ve spolupráci s festivalem Maraton hudby Brno a Letní hudební akademií Kroměříž a nese podtitul Barocco frizzante. Rezidenční soubor akademie Collegium Colloredo si pro brněnský koncert připravil program složený převážně z italské hudby. Výrazným členem…
V Ústí nad Orlicí začíná Kocianova houslová soutěž
Na padesát mladých talentů soupeří od 3. do 6. května v Ústí nad Orlicí v Kocianově houslové soutěži. Její pětašedesátý ročník je ve čtyřech kategoriích určen pro účastníky narozené v letech 2007 až 2013, případně i mladší. Dvě desítky soutěžících jsou z tuzemska, další přijeli z více než tuctu zemí světa – od Slovenska a Ukrajiny přes…
Dobříšský cyklus koncertů chystá prvomájové pokračování
Třetí díl z cyklu Dobříšské večery hudby pod názvem Májový koncert se koná 1. května od 19 hodin v kostele Nejsvětější Trojice v Dobříši. Program naváže na velikonoční období skladbami Adama Václava Michny z Otradovic a Růžencovou sonátou č. 15 C dur Korunování Panny Marie od Heinricha Ignaze Franze Bibera. Dále zazní dále skladby…
Hana Blažíková na novém albu A Lily Among Thorns zanechala jeden ze svých životních výkonů
„Blažíková dost možná víc vypráví než zaměřuje pozornost primárně na samotný akt pěveckého výkonu.“
„Příběhy písní podává nestrojeně a přímočaře, aniž by za tím byl jakýkoliv kalkul nebo pěvecká manýra.“
„Album A Lily Among Thorns působí jako hojivý balzám na duši.“
Sopranistka Hana Blažíková a Collegium Marianum. Spojení, které má novou konkrétní podobu na albu A Lily Among Thorns. Lilie je symbolem čistoty a trní je výrazem utrpení, které provází téměř každý lidský život. Možná právě z napětí mezi oběma protiklady vytryskla nádherná hudba barokních skladatelů, která zaznívá v podání předních tuzemských umělců. Nahrávka má vzácné, ojediněle slýchané kouzlo a neopakovatelnou něhu.
Festival v Pärnu – oslava hudby a přátelství
„Pro estonské obecenstvo je Neeme Järvi ikona, velmi si ho váží a má ho rádo.“
„Festival v Pärnu pro zviditelnění estonské hudby a jejích interpretů dělá více než maximum.“
„Muzikanti se v Pärnu sbližují, uzavírají se tu přátelství, vytvářejí se skupiny na sociálních sítích, které pak fungují i jako prostředek pro další spolupráci.“
Před třemi lety jsem se do Pärnu, přezdívaného letní hlavní město Estonska, vydala poprvé. Zažila jsem vřelou atmosféru, byla jsem svědkem usilovné práce i přátelských setkání respektovaných dirigentů, vážených sólistů, hráčů světových orchestrů i mladých muzikantů na prahu kariéry. Podobně tomu bylo v estonském letovisku mezi 13. a 22. červencem i letos…
Kutnohorské koncerty ve znamení konfrontace
„V programu zazněly kompozice Heinricha Ignaze Franze Bibera. Jejich protipólem se staly kompozice současného francouzského autora Pascala Dusapina, narozeného v roce 1955.“
„Ještě radikálnější konfrontaci jsme byli vystaveni hned druhý den.“
„Pojednávaný ročník kutnohorského festivalu učinil další výrazný krok k stylově, druhově i žánrově a také interpretačně nekonvenčnímu prožívání a poznávání hudby.“
V neděli 12. června skončil už patnáctý ročník Mezinárodního festivalu komorní hudby v Kutné Hoře, který byl současně oslavou třiceti let od založení agentury Lotos, která je jeho hlavním pořadatelem. Významný mezník se kromě jiného projevil vizuální podobou obsahově hutné a svou odbornou stránkou hodnotné programové brožury, hlavně její dynamičtější titulní stránky. Jak ředitelka festivalu Alena Turková, tak jeho umělecký ředitel, violoncellista Jiří Bárta, tu ve svém úvodním slovu věnovali festival jako celek hrdinné Ukrajině.
Vox Luminis s Freiburger Barockorchester vystoupil na Pražském jaru. Vedla mužská sóla a orchestr
„Všichni aktéři prokázali nebývalou kázeň a schopnost se navzájem poslouchat.“
„Velikým překvapením byl druhý kontratenorista, nejspíše Alexander Chance. Zpíval fantasticky!“
„Koncert byl velmi krásný, umělecky hodnotný a diváci dokonce zvolili standing ovation.“
Ve středu 25. května ve Dvořákově síni Rudolfina vystoupil belgický soubor Vox Luminis, založený basistou Lionelem Meunierem, uměleckým vedoucím, před sedmnácti lety. Se zpěváky díla Johanna Sebastiana Bacha a Georga Philippa Telemanna přednesl Freiburger Barockorchester, jemuž pro tento večer vévodila švýcarská houslistka Leila Schayegh. Vybraní instrumentalisté zahráli také Růžencovou sonátu XII C dur nazvanou Kristovo Nanebevzetí od Heinricha Ignaze Franze Bibera. Svátek Nanebevstoupení Páně připomíná výstup Ježíše Krista z hory Olivetské na nebesa čtyřicet dní po jeho vzkříšení. Tento svátek letos připadl hned na následující den, tedy na 26. května.
Pražské jaro v neděli s Annou Paulovou, ve středu s Freiburger Barockorchester a Vox Luminis
Klarinetistka Anna Paulová opět vystoupí na festivalu Pražské jaro, tentokrát s korejskou flétnistkou Chaeyeon You. Paulová je laureátkou Pražského jara z roku 2015, stejně tak její jihokorejská kolegyně, ta se zúčastnila v roce 2020. Dalšími laureáty, kteří vystoupí s nimi, budou cembalistka Monika Knoblochová a klavírista Adam Skoumal. Umělci spolu zahrají v Anežském klášteře v neděli 22.…
Barbara Maria Willi nabídla před Vánoci dobrodružství
„Teď je důležité, aby nám fungovala kultura a především hudba, která je lékem na duši i na společnost.“ „Program, který přednesli publiku, byl velmi zajímavý a neotřelý. Hudba 17. století, která zde zazněla, není příliš známá a není ani jednoduchá a stojí na pomezí renesance a baroka.“ „Publikum mělo možnost obdivovat souhru a vyváženost jak zvukovou, tak…
V hlavní roli housle a varhany. Lípa Musica navštívila Horní Polici
„Tůma doprovodil houslistku Lucii Sedlákovou Hůlovou, jejíž kopie barokních houslí se skvěle zvukově pojila s varhanami.“ „Bylo patrné, jak má houslistka Růžencové sonáty promyšlené a zažité – zabývá se jejich interpretací už řadu let.“ „Tůma rozehrál varhany ‚od stropu po půdu‘ – mnohdy jsme slyšeli pouhou pedálovou linku, mnohdy plnou a vynalézavou harmonii,…
Lípa Musica s Musicou Bohemicou, Capellou de la Torre a premiérou v Horní Polici
První festivalový víkend 20. ročníku MHF Lípa Musica nabídne odložený program z loňského ročníku, premiéru v poutním kostele v Horní Polici a návrat do České Kamenice. Z loňského roku je na programu přeložený projekt s Musicou Bohemicou Jaroslava Krčka, zazní písně Bohuslava Martinů i úpravy lidových písní. Jako sólisté vystoupí Anna Hlavenová a Martin Prokeš, a to v pátek 17.…
Igor Františák: Třicet koncertů je pro Svatováclavský hudební festival maximem
„Moravskoslezský kraj býval černou dírou na mapě republiky. Ale to všechno se změnilo.“
„Investice do živých muzikantů teď považuji za nejdůležitější, důležitější než třeba reklamu.“
„Nemáme žádné zprávy, na jejichž základě by bylo jasné, že naše festivaly můžeme organizovat, ale je jasné, že příprava je otázkou nejen měsíců, ale i let, takže náš postup je legitimní.“
Igor Františák je aktivním hudebníkem, ale neméně důležitá je i jeho dramaturgická a manažerská práce v čele Svatováclavského hudebního festivalu. Přehlídka obohacuje v prvním poprázdninovém měsíci ostravské dění a kulturu v celém Moravskoslezském kraji o koncerty především duchovní a staré hudby. V rozhovoru pro portál KlasikaPlus.cz klarinetista a ředitel rozebírá poptávku regionu po hudbě, letošní program i nestandardní podmínky, se kterými se organizátoři koncertů potýkají už druhou sezónu. Optimisticky věří, že na podzim už se bude hrát a cestovat. Jinak ani při přípravě podobně rozsáhlé akce nemůže…
Festival Hudba na soutoku pozve i zahraniční umělce
V českobudějovických kostelích se bude konat v září a říjnu festival staré hudby Hudba na soutoku. Na sedmi koncertech se kromě domácích souborů Cappella Mariana nebo Barocco sempre giovane představí také brazilsko-portugalské duo Camerata galante nebo duo Cantar alla viola. Hudba na soutoku neboli Mezinárodní festival staré hudby Musica ad confluentem se ve…
Concerto Aventino k radosti a veselosti
„Kydlíček program koncipoval jako malou instrumentální operu, ve které se vystřídá mnoho nálad.“ „V Rossiho sonátě osvědčili své mistrovství dva sóloví houslisté Josef Žák a Jiří Sycha, kteří tu ukázali svou bravuru technickou, stylovou i smysl pro dokonalou souhru.“ „Jakub Kydlíček jako by byl se svým nástrojem srostlý, bylo obdivuhodné, jaké nuance…
Sedm zastavení Letních slavností staré hudby
Přesně ode dneška za měsíc, 23. července, začnou Letní slavnosti staré hudby. Tradiční pražský festival nabídne postupně do 7. září sedm koncertů. Konat se budou na různých místech, opakuje se pouze zahrada Zámku Troja, kterou v případě nepřízně počasí nahradí Císařský sál. Jinak se stará hudba rozezní v Emauzském opatství, v kostelích sv.…
Puer natus in Bethlehem aneb Děťátko se narodilo
„Hudební číslo ani trochu banální. Jak od autora, tak od dramaturgie.“ „Barokní instrumentální hit provedlo Collegium Marianum vkusně, ve svižném tempu.“ „Zpěvem se přidalo méně lidí, než když se před svátky pělo v závěru několika pražských koncertů Narodil se Kristus Pán. Ale to nevadí.“ Milý a opravdu vánoční. A se samozřejmostí muzikantsky stoprocentní.…
Barokní poklady uzavřou cyklus Barbara Maria Willi uvádí
Koncert nazvaný BaroBaroBaroko uzavře letošní šestici večerů cyklu staré hudby nazvaný Barbara Maria Willi uvádí. Program zkombinuje málo známá díla barokního repertoáru s barokní „klasikou“. Dramaturgyně cyklu Barbara Maria Willi vystoupí osobně a spolu s ní zpěvačky Zuzana Barochová a Dorota Grossová, hráčka na zobcové flétny Michaela Koudelková, houslista Vojtěch Jakl a violoncellistka Petra Machková-Čadová.…
Brilantní Biber a ohnivý Piazzolla
„Hudební nadšenci rádi váží cestu za kvalitními interprety i za humna.“ „Optimální by bylo mít na každou sonátu jedny housle, ale s šesti nástroji se špatně cestuje.“ „Nápad spojit hudbu těchto dvou autorů v jednom koncertě, který mohl na počátku mnohým připadat bláznivý, se ukázal být nosným a inspirativním.“ Program, se kterým přijela houslistka…
Barokní oslava výročí Československa
„Václav Luks se nenechal v Biberově mši svést k prázdné pompéznosti.“ „Nabízely se úžasné zvukové možnosti – a dirigent je plně využil.“ „Jean-Baptiste Lully složil nekonečně nádherné moteto.“ Nadcházející státní svátek uctilo Collegium 1704 jedinečným způsobem. Zahajovací večer sezóny umístilo v pondělí bezprecedentně do Svatovítské katedrály a nazvalo jej Koncert svornosti k poctě našich předků a ke…
Právě doznělo (4)
V katedrále
Collegium 1704, Collegium Vocale 1704 a dirigent Václav Luks na sebe opět upozornili výjimečným večerem. V katedrála sv. Víta v Praze zazněl koncert svornosti k poctě našich předků a ke 100. výročí založení Československa. Nabídl dvě duchovní skladby, dva barokní autory, dvoje rozdílná kulturní zázemí. Jean-Baptiste Lully, syn florentského mlynáře, se vypracoval na nejvlivnějšího hudebníka „Krále Slunce“ a Te Deum napsal u příležitosti křtu jeho prvorozeného…
Výzvy a dobrodružství Václava Lukse
„Zelenka býval v povědomí drážďanského publika spíše jen jako Kleinmeister.“
„Vozit Bacha do Drážďan není nošení sov do Atén. Tradice může být i vězením.“
„Biberova Missa Salisburgensis není jen hřmotná masa.“
Bleskové turné začalo. Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 mají za sebou sobotní koncert v Královské kapli ve Versailles. V pondělí Lullyho Te Deum a Biberovu Missu Salisburgensis uvedou v pražské katedrále sv. Víta, o den později v Annenkirche v Drážďanech a 25. října v Lateránské bazilice v Římě. Česká premiéra opulentní mše, zahájení další pražské koncertní sezóny, skladatelé Zelenka, Bach a Händel… a také desáté výročí koncertního mostu Praha – Drážďany, to jsou témata rozhovoru s Václavem Luksem. Jak umělecký vedoucí mezinárodně uznávaného barokního orchestru a sboru říká, mnohé už je v hudebním životě dál než před pár lety, ale v mnohém je ještě stále pole neorané.
Srpnová pohoda v Kroměříži
„Přátelské prostředí je pro nastupující generaci hudebníků bezesporu inspirující.“
„Tomáš Netopil energicky koučoval mladé kvarteto.“
„Koncert svých studentek uváděla s nezaměnitelným humorem maminka Kateřina Kněžíková.“
„Děvčat vystoupilo hned sedm a nebylo by fér kteroukoliv z nich opomenout.“
„Dobrá nálada, ochota se zlepšovat, mladistvý entusiasmus a nadějné výkony.“
Stranou velkých aglomerací, v překrásném prostředí historického města, zahájila letos prvním ročníkem svou existenci ambiciózní hudebně-vzdělávací platforma s názvem Letní hudební akademie Kroměříž. Přestože jde o autonomní projekt, díky osobnosti svého uměleckého ředitele Tomáše Netopila má Akademie přímou vazbu na již tradiční kroměřížský festival Hudba v zahradách a zámku.