KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Světová premiéra baletu Okno v ostravském Divadle „12“ english

Balet Národního divadla moravkoslezského představí 18. května v komorním Divadle „12″ světovou premiéru inscenace Okno v choregorafii Jo Strømgrena. Inscenaci uvádí v koprodukci s norským souborem Jo Strømgren Kompani. Nejbližší dvě reprízy jsou v plánu 26. a 28. května.

„Zveme diváky na prohlídku malého pokoje a všeho, co se odehrává uvnitř i zvenčí. Skrz jeho pomyslné okno můžeme sledovat vzpomínky a nevyslovené emoce uvnitř v široké paletě situací, a to vše v mrazivém severském vyobrazení,“ zve dramaturgie ostravského divadla. Jde o asociativní sled tanečních obrazů s jednoduchými situacemi, které jsou svobodně a zlehka propojovány suitami pro sólové violoncello Johanna Sebastiana Bacha. Drobný tvar inspirovaný komorním jevištěm Divadla „12“ bez ambice na vypointovanost a doslovnost představuje možné naplnění tanečně-divadelní imaginace.

Norský choreograf Jo Strømgren je v Ostravě známý svou choreografií Mahlerových vzpomínek. Síla Strømgrenova choreografického rukopisu je s identitou severu silně spjata a tkví ve schopnosti vyprávět. Truls Mørk je předním violoncellistou, jenž se pyšní nahrávkou kompletního cyklu Bachových Šesti suit pro sólové violoncello, která je pro inscenaci Okno použita společně se zvukovým designem Jo Strømgrena. Asistentkami choreografa jsou Angela DemattéNataša Novotná, kostýmy vytvořila Bregje van Balen.

Foto: Serghei Gherciu

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky