Světová premiéra baletu Okno v ostravském Divadle „12“
Balet Národního divadla moravkoslezského představí 18. května v komorním Divadle „12″ světovou premiéru inscenace Okno v choregorafii Jo Strømgrena. Inscenaci uvádí v koprodukci s norským souborem Jo Strømgren Kompani. Nejbližší dvě reprízy jsou v plánu 26. a 28. května.

„Zveme diváky na prohlídku malého pokoje a všeho, co se odehrává uvnitř i zvenčí. Skrz jeho pomyslné okno můžeme sledovat vzpomínky a nevyslovené emoce uvnitř v široké paletě situací, a to vše v mrazivém severském vyobrazení,“ zve dramaturgie ostravského divadla. Jde o asociativní sled tanečních obrazů s jednoduchými situacemi, které jsou svobodně a zlehka propojovány suitami pro sólové violoncello Johanna Sebastiana Bacha. Drobný tvar inspirovaný komorním jevištěm Divadla „12“ bez ambice na vypointovanost a doslovnost představuje možné naplnění tanečně-divadelní imaginace.
Norský choreograf Jo Strømgren je v Ostravě známý svou choreografií Mahlerových vzpomínek. Síla Strømgrenova choreografického rukopisu je s identitou severu silně spjata a tkví ve schopnosti vyprávět. Truls Mørk je předním violoncellistou, jenž se pyšní nahrávkou kompletního cyklu Bachových Šesti suit pro sólové violoncello, která je pro inscenaci Okno použita společně se zvukovým designem Jo Strømgrena. Asistentkami choreografa jsou Angela Dematté a Nataša Novotná, kostýmy vytvořila Bregje van Balen.

Foto: Serghei Gherciu
Příspěvky redakce
- Žilinský komorní orchestr zakončí sezónu s Leošem Svárovským
- Jakub Zicha (1974–2026)
- Západočeský symfonický orchestr uzavře sezónu premiérou i vzpomínkou na Belle Époque
- Královédvorská komorní řada se uzavře na safari s Czech Brass
- Košické hudební jaro završí Verdiho Requiem v nastudování Roberta Jindry
Více z této rubriky
- ČRo D-dur: Dvousté výročí odchodu Carla Marii von Webera
- Žilinský komorní orchestr zakončí sezónu s Leošem Svárovským
- Západočeský symfonický orchestr uzavře sezónu premiérou i vzpomínkou na Belle Époque
- Královédvorská komorní řada se uzavře na safari s Czech Brass
- Košické hudební jaro završí Verdiho Requiem v nastudování Roberta Jindry
- Plzeňská filharmonie uzavře sezónu se Sofyí Melikyan a Ivanem Ženatým
- Jakub Hrůša s českou hudbou čtyřikrát v Berlíně
- Slovenská filharmonie nabídne v červnu Beethovena, starou hudbu i premiéry mladých autorů
- Karlovarský červen ve znamení Beethovenových dnů
- Prague Philharmonia uzavírá komorní i soudobý cyklus. Nabídne světovou premiéru nového Kotíka