Závěr cyklu Z domoviny ve spolupráci se salcburským Mozarteem
Pražská HAMU připravila u příležitosti Roku české hudby cyklus tří koncertů nazvaných Z domoviny. V neděli 1. prosince od půl jedenácté dopoledne vyvrcholí projekt koncertem dvou mladých kvartet, pražského AdAstra kvarteta a salcburského souboru Beija-flor, v Sále Martinů.
Cyklus komorních koncertů Z domoviny věnovaný Roku české hudby, na němž vystupují studenti HAMU, završí první adventní neděli vystoupení českého a rakouského smyčcového kvarteta. K pražskému AdAstra kvartetu, které vystupuje v obsazení Andrea Astrabová a Rebeka Kotar (housle), Mája Wittová (viola) a Josef Bartoň (violoncello), se připojí rakouský host. Tím bude kvarteto Beija-flor spjaté se salcburským Mozarteem. Jeho členy jsou Haruna Shinoyama a Tobias Aan (housle), Samuel Poblete (viola) a Guilherme Moraes (violoncello). Oba soubory společně nastudují dvojici smyčcových sextetů. Nejprve mladí hudebníci zahrají Dvořákův Smyčcový sextet A dur, op. 48 a posléze Brahmsův sextet G dur, op. 36. „Aby se studenti opravdu potkali, nebudeme hrát smyčcové kvartety, ale sextety, takže každý soubor vždy doplní dva hosté z toho druhého. Jako program se ideálně nabízejí Dvořákovy a Brahmsovy sextety, oba autoři byli blízcí přátelé, hodně se od sebe učili, jejich hudební řeč je velmi podobná a zároveň individuální a zajímavě rozdílná. Zahraniční kvarteto doplní dva naši studenti v Brahmsovi, a Dvořáka zahraje naše kvarteto se dvěma rakouskými hosty,“ doplnil jeden z pedagogů a člen Bennewitzova kvarteta Štěpán Ježek.
Smyčcové kvarteto Beija-flor založili v roce 2015 čtyři studenti, soubor absolvoval první lekce u Leonharda Roczka (Minetti Quartet) a v roce 2024 zahájil magisterské studium komorní hudby na univerzitě Mozarteum u profesora Cibrána Sierry-Vázqueze (Cuarteto Quiroga), přičemž přivítal dva nové členy, Tobiase Aana a Samuela Pobleteho. Kvarteto získalo první cenu v soutěži Gianni Bergamo Classic Music Award 2022 a zúčastnilo se festivalů, jako jsou Académia Internacional Quartet ve Španělsku, kanadský Festival Jeux de Chaises, nizozemský Zeister Muziekdagen, Guadix Clásica ve Španělsku nebo Budapest Festival Academy. Kvarteto vystoupilo rovněž v rámci několika koncertních řad včetně Musiktage Hundsmarktmühle a na Salcburském festivalu v roce 2021. Soubor spolupracuje s mezinárodně uznávanými umělci jako a Ferenc Rados, Cuarteto Casals, Isabel Charisius, Mark Steinberg, Quartetto di Cremona, Alexander Pavlovsky, Marcin Sieniawski vystoupil mimo jiné s Williamem Colemanem, Cornelií Herrmann, Mate Bekavacem nebo Sergejem Malovem.
Pražský koncert Z domoviny se uskuteční na základě výměny v oboru komorní hudby mezi Univerzitou Mozarteum v Salcburku a pražskou HAMU. V rámci ní soubory nastudují díla Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Josefa Suka a Johannese Brahmse. Na pražský koncert naváže ještě vystoupení, které se uskuteční 15. prosince od půl páté odpoledne v sále Solitär na salcburské univerzitě.
Foto: Marinus Kreidt, archiv HAMU
Příspěvky redakce
- Hlaváč, Kusnjer, Ballý nebo Pražák získají letos ocenění Master Prix
- Jihočeské divadlo uvádí oživlý příběh Vánoc
- Mozartův Mesiáš k poslechu v Brně i se slovenskými pěvci
- Sto čtyřicet let první stálé české divadelní scény v Brně na online výstavě
- SOČR pod taktovkou Jana Kučery mimo jiné se skladbou Jana Kučery
Více z této rubriky
- Jihočeské divadlo uvádí oživlý příběh Vánoc
- Mozartův Mesiáš k poslechu v Brně i se slovenskými pěvci
- SOČR pod taktovkou Jana Kučery mimo jiné se skladbou Jana Kučery
- Praha má nové muzeum věnované Mozartovi
- Plzeňské Vánoce jazzově i s akordeony
- Vánoce v Košicích
- ČRo D-dur: Na návštěvě u hobojistky Jany Brožkové
- Adventní koncerty Nadačního fondu Magdaleny Kožené podpoří i hudebně nadané děti
- Čtvero ročních dob z Benátek a Buenos Aires se studentskými filharmoniky
- Dvojí Vánoce s Jihočeskou filharmonií