KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Závěr sezóny Plzeňské filharmonie. Nejen s houslistou Andreou Cicalesem english

Na čtyřiadvacátý týden letošního roku připadá zakončení sezóny Plzeňské filharmonie. Ve středu 12. června se vystoupením Kateřiny Englichové a Viléma Veverky uzavře komorní cyklus v Domě hudby, o den později pak samotná Plzeňská filharmonie vystoupí se sólistou Andreou Cicalesem a se svým šéfdirigentem na závěrečném koncertu v Měšťanské besedě. První koncert začíná v půl osmé večer, filharmonický již v sedm hodin. 

Andrea Cicalese

Závěrečný koncert plzeňského Kruhu přátel hudby pořádaný v tamním Domě hudby Plzeňskou filharmonií je na programu ve středu 12. června. Jeho hosty budou harfistka Kateřina Englichová, s níž portál KlasikaPlus.cz nedávno vydal rozhovor, a hobojista Vilém Veverka, kteří nahradí původně avizované, ovšem indisponované Pražské dechové okteto. Englichová s Veverkou jsou komorními partnery již řadu let a za tu dobu se etablovali na české a zahraniční koncertní scéně a představili i společné nahrávky. Významný prostor v jejich repertoáru zaujímá soudobá tvorba, kterou premiérovali i v rámci festivalu Pražské jaro.  

Vilém Veverka a Kateřina Englichová

Symfonická řada Plzeňské filharmonie se uzavře ve čtvrtek 13. června v plzeňské Měšťanské besedě. Díla Alexandra GlazunovaAntonína Dvořáka s orchestrem nazkouší jeho šéfdirigent Chuhei Iwasaki. V Glazunově Koncertu pro housle a orchestr se sólového partu ujme teprve devatenáctiletý italský houslista Andrea Cicalese, který se rychle prosazuje na mezinárodní koncertní scéně. V příští sezóně Cicalese vystoupí na recitálech s klavíristou Alexandrem Malofejevem, se kterým se pražské publikum mohlo letos setkat na Pražském jaru, Ericem Luem, Filippo Gorinim, Massimem Spadou a uskuteční řadu italských debutů, současně však Cicaleseho čeká návrat do Berlínské filharmonie, debut na Šlesvicko-holštýnském hudebním festivalu, na Rheingau Musik Festival či v Isarphilharmonii v Mnichově s Mnichovskými symfoniky pod vedením Josepha Bastiana. Do České republiky se talentovaný Ital studující aktuálně na Hudební konzervatoři v KarlsruheJosefa Rissina vrátí na podzim, kdy vystoupí na festivalu Dvořákova Praha, jehož letošní plány KlasikaPlus.cz nastínila ZDE, spolu s Ericem Luem. Program závěrečného koncertu v Plzni dotvoří Anglická symfonie Antonína Dvořáka.

V červnu Plzeňská filharmonie vystoupí ještě v zámeckém parku v Křimicích. Na open air koncertu v sobotu 22. června připomene díly Dvořáka, DoppleraBeethovena kulturní odkaz knížecího rodu Lobkowiczů. Orchestr bude opět dirigovat Chuhei Iwasaki, jako sólista se v Křimicích představí flétnista Jakub Klögner.

Jakub Klögner

Foto: z archivu Andrey Cicaleseho, z archivu Klasiky+, Anna Rasmussen

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky