KlasikaPlus.cz© – portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Houslové sonáty v podání Romana Patočky a Itamara Golana english

Koncertní mistr Pražských symfoniků Roman Patočka vystoupí v úterý 14. ledna v kostele sv. Šimona a Judy na recitálu s vynikajícím klavíristou Itamarem Golanem. Na programu jsou houslové sonáty od Leoše Janáčka, Franze Schuberta a Johannesa Brahmse. Na témže místě vystoupí o týden později portugalský starohudební Officium Ensemble. Jádrem jeho vystoupení se stane Palestrinova Missa Papæ Marcelli.

Roman Patočka

„S Itamarem se znám již mnoho let díky jeho účinkování s Talichovým kvartetem, jehož jsem od roku 2011 členem. Při naší předposlední spolupráci jsem ho oslovil, zda by se mnou vystoupil na společném recitálu v Praze a on souhlasil,“ říká Roman Patočka, který patří mezi výjimečné osobnosti současné generace houslových sólistů. Je vítězem a laureátem na soutěži Pražského jara, Leopolda Mozarta v Augsburku, Pablo de Sarasate v Pamploně, Václava Humla v Záhřebu, Flame v Paříži, Maxe Rostala v Berlíně a dalších. Od sezóny 2020/2021 zastává post koncertního mistra Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Jako sólista vystupuje s renomovanými orchestry v České republice i v zahraničí a je také vyhlášeným komorním hráčem; je členem klavírního Eben tria a smyčcového Talichova kvarteta. Itamar Golan je klavírista s litevskými kořeny. Mezi jeho pravidelné hudební partnery patří Janine Jansen, Vadim Repin, Mischa Maisky, Julian Rachlin, Shlomo Mintz, Maxim Vengerov, Charlie Siem nebo David Grimal. Golan je profesorem komorní hudby na pařížské konzervatoři. Jako sólista vystoupil s Izraelskou i Berlínskými filharmoniky se Zubinem Mehtou, s Vídeňskými filharmoniky nebo s Orchestra Filarmonica della Scala pod vedením Riccarda Mutiho. Golan a Patočka společně představí Janáčkovu Sonátu pro housle a klavír, Schubertovu Sonátu pro housle a klavír č. 4 A dur „Grand Duo“ a Brahmsovu Sonátu pro housle a klavír č. 1 G dur s podtitulem „Sonáta deště“.

Itamar Golan

Vždy na konci léta probíhá největší festival staré hudby na světě – Oude Muziek, a to ve starobylém nizozemském Utrechtu. Ročník 2018 se věnoval mistru polyfonních mistrů Josquinovi des Prez. Nejslavnostnější koncert byl umístěn do místní katedrály svatého Martina z Tours a jako interpreti byl povoláni členové portugalského Officium Ensemble se sbormistrem Pedrem Teixeirou. Renomovaní umělci pro pražský koncert 21. ledna chystají slavnou Palestrinovu Missu Papæ Marcelli a zazní i díla dalších autorů. Přehled zvoleného repertoáru zde.

Officium Ensemble

Foto: z archivů umělců

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlus



Příspěvky redakce



Více z této rubriky