Pražské orchestry zahrají v Ostravě. SHF s mnoha výlety ke starší hudbě
Pětici koncertů přinese Svatováclavský hudební festival v příštím týdnu. Do Ostravy a okolí zavítají soubory Collegium 1704 či Prague Philharmonia společně s jednotlivci seskupenými v komorních sestavách. Dění načne 9. září dirigent Václav Luks se svým barokním souborem, který v letošním roce slaví dvacet let od založení.

Koncert Václava Lukse s Collegiem 1704 a Collegiem Vocale 1704 9. září představí dva vrcholné barokní opusy. Zelenkova Missa Circumcisionis, ZWV 11 zaujme monumentálním pojetím, intaktním polyfonickým pletivem a slavnostním dramatem. Následně zazní Händelův Dixit Dominus, HWV 232, plný virtuózního pěveckého efektu, sborových „výbuchů“ a duchovního vzletu. Akce se koná v ostravském Evangelickém Kristově kostele.
Komponované pásmo 10. září v refektáři piaristického kláštera v obci Příbor (okres Nový Jičín) věnované velikánovi Guillaume de Machaut je oslavou středověké dvorské lyriky. V jeho raném díle Soud krále českého se představí Hana Blažíková (soprán, středověká harfa), Vojtěch Semerád (tenor, fidula), Jakub Kydlíček (flétny, perkuse) a vypravěčem bude Jaromír Meduna.

Labyrint světa a ráj srdce Petra Ebena je meditativní hudebně-literární skladba pro varhany a recitátora inspirovaná dílem Jana Amose Komenského. Opusu se 12. září ujme skladatelův syn Marek Eben, varhanní části interpretuje Tomáš Thon. Kompozice spojuje filozofické úvahy o lidském hledání s hudebními vrstvami improvizace a dramatického proudu. Večerní provedení v kostele sv. Mikuláše v Ludgeřovicích je součástí oslav 355. výročí Komenského.
Sólisté-fagotisté Sergio Azzolini a Ondřej Šindelář nabídnou pozoruhodné interpretační partnerství. Jejich spojení s orchestrem Risonanza Praga přinese autentické pojetí hudby Jana Křtitele Vaňhala a Antonína Zimmermanna; od druhého zmíněného na závěr zazní dokonce Koncert F dur pro dva fagoty a orchestr. Večer 13. září plný klasicistní elegance se uskuteční v prostoru kostela sv. Jana Nepomuckého v Ostravě-Staré Bělé.

Mahan Esfahani, mezinárodně známý cembalista, na konci týdně vystoupí zároveň jako dirigent s orchestrem Prague Philharmonia. Program ukáže hudební vývoj tří století, pro ostravské publikum to znamená večer plný kontrastů – od J. S. Bacha přes Haydna až po specificiký styl Martinů. Koncertní sál Fakulty umění Ostravské univerzity umělce přivítá na konci týdne 14. září.

Foto/zdroj: Petra Hajská, Michael Tomeš, archiv festivalu
Příspěvky redakce
- Smetanovy Jabkenice propojí hudbu, rodinný program i svět neslyšících návštěvníků
- ‚Samé schválnosti a vtipy.‘ Sto let od vzniku Janáčkova Capriccia s Janáček Ensemble
- Tomáš Netopil a ansámbl Silentium v červnu dokonce pětkrát spolu
- Putování za studánkami i po cestě klavíristy. Litomyšlský Smetanův dům vábí
- Děti ze ZUŠ si zahrají společně s hráči České filharmonie
Více z této rubriky
- Smetanovy Jabkenice propojí hudbu, rodinný program i svět neslyšících návštěvníků
- ‚Samé schválnosti a vtipy.‘ Sto let od vzniku Janáčkova Capriccia s Janáček Ensemble
- Tomáš Netopil a ansámbl Silentium v červnu dokonce pětkrát spolu
- Putování za studánkami i po cestě klavíristy. Litomyšlský Smetanův dům vábí
- Děti ze ZUŠ si zahrají společně s hráči České filharmonie
- Mozartovy děti zazáří v Brně. Už posedmnácté
- Via ad Artem připomene výročí Dvořákovy Stabat Mater
- Beethoven, Dvořák i nová česká symfonie. Karlovarští symfonikové představili sezónu 2026/27
- Festival Leoše Janáčka otevírá novou kapitolu. Nabídne hvězdné hosty, nové projekty i hudbu napříč regionem
- Kutnohorský festival komorní hudby i letos tematizuje Šostakoviče