Pražský komorní orchestr přivítá úspěšné mladé pianisty
Příležitost nejmladším umělcům nabídl v této sezoně Pražský komorní orchestr. Dva mladí pianisté Klára Gibišová a Jan Schulmeister zahrají společně s orchestrem klavírní koncerty Josepha Haydna a Wolfganga Amadea Mozarta. Kromě klavíru zazní v podání orchestru Sinfonie in F a A Jana Zacha a Mozartova Serenáda č. 13 pro smyčcový kvartet a kontrabas G dur „Malá noční hudba“. Středeční klavírní večer 22. ledna v kostele sv. Šimona a Judy začíná v půl osmé.

Desetiletá Klára Gibišová se k prvním úspěchům propracovala pod vedením Taťány Vejvodové. Nyní je žákyní ZUŠ Ilji Hurníka. Opakovaně zvítězila na soutěžích Prague Junior Note, Mladí pianisté hrají na klavír Steinway & Sons nebo Zlatý oříšek. Z mezinárodních úspěchů je absolutní vítězkou soutěže Mozart v Římě nebo vítězkou soutěže Virtuosi per musica di pianoforte. Vystupuje v televizi i v rozhlase, byla i hostem v televizní Show Jana Krause.

Čtrnáctiletý Jan Schulmeister vyhrál v prosinci minulého roku Mezinárodní soutěž Césara Francka v Bruselu. Je vítězem Mezinárodní klavírní soutěže Amadeus v Brně, absolutním vítězem soutěže Beethovenovy Teplice a vítězem své kategorie Mezinárodní soutěže Broumovská klávesa 2019. Navštěvuje ZUŠ v Kroměříži, kde je žákem Evy Zonové. V roce 2019 se jako nejmladší hudebník stal členem Petrof Art Family. Díky tomu také mohl v únoru vydat své první CD. V loňském roce koncertoval na Chopinově festivalu v Mariánských lázních, Dvořákově Praze a Festivalu Za poklady Broumovska.

Foto: Archivy PKO, Zlatý oříšek, Za poklady Broumovska
Příspěvky od Tereza Kramplová
- Národní divadlo moravskoslezské vydalo on-line publikaci o Janáčkovi
- Festival v Litomyšli připomene dědictví baroka
- Happening ZUŠ Open bude na podzim
- Orchestr v Mariánských Lázních zahraje i k výročí golfového klubu
- Nový festival v Podyjí nese jméno varhanáře Silberbauera
Více z této rubriky
- Kterému klavíristovi nestačil školní rok, má možnost začátkem prázdnin
- Červencové poklady Broumovska rámují výstupy žesťů
- Slunohraní s Janáčkovým kvartetem v Novém Městě na Moravě
- Přehršel smyčců v červencové části Jihočeského komorního festivalu
- Hudba z ráje podesáté
- Chaos a řád jako inspirace pro letní školu staré hudby ve Valticích
- Filharmonii Hradec Králové čeká nabitý začátek července. Vystoupí v Blatné, Litomyšli i před domácím publikem
- Léto s Leošem Janáčkem v Luhačovicích
- Setkání s hudbou na kurzech i koncertech poosmnácté v Soběslavi
- Drážďanská Semperova opera hledá nové pěvecké talenty