pondělí, 22 listopad 2021 08:07

Začínají Dny Bohuslava Martinů

Autor:

Převážně na symfonickou hudbu budou zaměřené letošní Dny Bohuslava Martinů. Začínají dnes, 22. listopadu, a potrvají až skoro do Vánoc, do 17. prosince. Na pozvání dramaturgie přijedou tři mimopražské orchestry, Moravská filharmonie Olomouc, Západočeský symfonický orchestr a Komorní filharmonie Pardubice, komorní část obstarají Quasi Trio, Apollon kvartet a Klavírní kvarteto Josefa Suka, jako sólisté se představí Ludmila Peterková, Žofie Šrámková, Ivo Kahánek, Pavel Nikl, Walter Hofbauer, Michal Kaňka, Jiří Hlaváč a Michal Novenko. Festival dnes večer zahájí Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

 

112

 

„Program festivalu letos dává velký prostor symfonické hudbě a symfonickým tělesům. Víme, jak těžkou situaci velké orchestry v posledních dvou letech měly a hraní na festivalu je dobrou příležitostí, především pro tři orchestry mimopražské,“ vysvětluje dramaturg Ludvík Kašpárek.

 

202

 

Prvním hostujícím tělesem bude 4. prosince Moravská filharmonie Olomouc, její šéfdirigent Jakub Klecker a violista Pavel Nikl. Zazní Martinů Rhapsody-Concerto a také Italská symfonie Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. V pátek 10. prosince přijede z Mariánských Lázní Západočeský symfonický orchestr. Na koncertě věnovaném oslavám 75. výročí AMU spolu s houslistou Jakubem Junkem, domácím studentem doktorského studia, provede Martinů Koncertantní suitu a v druhé části večera Schubertovu Třetí symfonii. Posledním orchestrálním hostem Sálu Martinů bude Komorní filharmonie Pardubice 11. prosince. Pod taktovkou Stanislava Vavřínka zahraje pestrý program od Mozarta po Hurníka, otce i syna. Concertino Sturm & Drang přednese klarinetistka Ludmila Peterková, pro kterou Lukáš Hurník skladbu napsal. Druhým sólistou večera v Hummelově Koncertu Es dur bude trumpetista Walter Hofbauer, vítěz minulého ročníku Soutěže Nadace Bohuslava Martinů.

 

200

 

Walter Hofbauer vystoupí i 6. prosince na koncertě loňských laureátů v oborech dechové nástroje a cembalo spolu s cembalistou Jiřím Havrlantem a dalšími úspěšnými mladými interprety. Letos se soutěží v kategoriích violoncello a zpěv a ti nejlepší se představí na koncertě vítězů v neděli 28. listopadu.

 

201

 

V rámci koncertů komorní hudby vystoupí 1. prosince Quasi Trio, 14. prosince Klavírní kvarteto Josefa Suka a na závěrečném koncertě festivalu v pátek 17. prosince Apollon kvartet. Zahrají také  členové správní a dozorčí rady pořádající Nadace Bohuslava Martinů a současně přední čeští interpreti: klavírista Ivo Kahánek, flétnistka Žofie Šrámková, violoncellista Michal Kaňka, klarinetista Jiří Hlaváč a varhaník Michal Novenko.

 

203

 

Foto: archiv Centra BM v Poličce, Petra Hajská, Vilém Žák, Zdeněk Chrapek, ZSO Marianské lázně

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.