středa, 09 říjen 2019 08:37

Musica Florea představí barokní improvizaci

Autorka:

Improvizace nejen v tvorbě Claudia Monteverdiho, to je podtitul pátečního koncertu souboru Musica Florea pod vedením Marka Štryncla. Nabídne díla raně barokních skladatelů. Program také připomene dobové improvizační techniky a to, jakým způsobem a na jakých principech skladby vznikaly. Premiérově zazní 11. října v Atriu Žižkov. První reprízu pak soubor naplánoval do Kutné Hory na 1. listopadu.

 

1

 

Pro hudbu období baroka byla typická hlavně snaha o vzbuzení afektů a o vyjádření extrémních emocí. To se prolínalo hudbou vokální i čistě instrumentální. Skladatelé toho chtěli docílit novými, často experimentálními výrazovými prostředky a technikami. Jedním z nejvýraznějších byla improvizační technika, tzv. diminucí. „Jedná se o rychlé ozdobné skupiny not různě velkého rozsahu, které propojovaly jednotlivé intervaly mezi tóny a zahušťovaly hudební barevnost,“ uvádí šéf orchestru Musica Florea Marek Štryncl.

Improvizované pasáže skladatelé většinou nezapisovali do not, o jejich existenci se ale můžeme dozvědět třeba z historických učebnic hudebních ozdob 16. a 17. století nebo prostřednictvím hudebně rétorických figur, které do hudby vnášely výrazovou nepravidelnost. „Překvapující mohou být jisté poněkud archaicky znějící disonance a atypické, rytmicky předržované tóny, což neodpovídá principům a pravidlům kontrapunktu a harmonie,“ naznačuje Štryncl.

 

4

 

Během koncertu půjde i o současné zkoumání a experimentování s takzvaným novým stylem (stile moderne), který měl svůj zdroj v umění improvizace. Vytvořili ho italští mistři barokní hudby. Často pracovali s dřívějšími renesančními skladbami, které za pomoci nových prostředků upravovali a mnohdy dospěli k úplně odlišným výsledkům. „Do programu jsme proto zařadili i skladby napsané před vznikem baroka, které můžeme dle dobových zvyklostí upravit pomocí raně barokního nového stylu, v jakém tvořil například Claudio Monteverdi,“ dodává Marek Štryncl.

Kromě skladeb Claudia Monteverdiho zazní ještě výběr z děl Giovanniho Perluigiho da Palestrina, Francesca Cavalliho, Andrey Falconieriho a Samuela Capricorna.

 

2

 

Foto: Archiv souboru, Martin Pilpach

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.