středa, 18 listopad 2020 08:55

Soutěž Mladí pianisté hrají na Steinway & Sons brzy bude znát své vítěze

Autor:

Už podeváté se v Gymnáziu a Hudební škole hl. m. Prahy, ZUŠ koná celostátní soutěž Mladí pianisté hrají na klavír Steinway & Sons, kterou ve spolupráci se školou organizuje Pražský hudební institut. Z původního květnového termínu se soutěž z důvodu pandemie musela přesunout na podzim, konkrétně na termín 14. a 15. listopadu, a příští sobotu by měly být vyhlášeny výsledky. Podobně jako u jiných letošních soutěží se klání uskutečnilo prostřednictvím virtuálního prostoru a porota v těchto dnech vybírá vítěze na základě videí zaslaných mladými klavíristy.

 

002

 

„Bohužel druhá vlna pandemie Covid-19 a s ní spojená vládní opatření nás jako organizátory postavila před otázku, zda letošní ročník nezrušit. Pro značný zájem soutěžících, jejich rodičů a pedagogů jsme se však rozhodli zachovat soutěž i za nestandardních podmínek, a to v podobě zaslání výkonů mladých pianistů prostřednictvím videonahrávek,“ sděluje ředitelka Pražského hudebního institutu Alžběta Kerberová.

 

4

 

Soutěž, která je určena dětěm od nejútlejšího věku do dovršených jedenácti let, pořadatelé rozdělili do pěti kategorií. S výjimkou nejmladší kategorie soutěží děti narozené ve stejném roce. „Cíl projektu a přínos soutěže vidíme spíše než v soutěžním klání nejlepších především v setkávání, poznávání a vzájemném obohacování mladých hudebníků, jejich pedagogů a rodičů. Chceme tak přispívat k podpoře uměleckého rozvoje nejmladší generace,“ uvádí Alžběta Kerberová a doplňuje, že jakmile to situace dovolí, bude se konat koncert vítězů v koncertním sále gymnázia, kde si děti zahrají na koncertní křídlo značky Steinway & Sons, a nahrávka koncertu bude přístupná na webu.

 

IMG0284

 

Patronem soutěže je profesor Ivan Klánský, který s jejími účastníky každoročně vede masterclass. Uměleckou ředitelkou je Hana Dvořáková z Gymnázia a Hudební školy. Předsedou sedmičlenné poroty je od počátku soutěže František Malý, profesor na HAMU v Praze, a dalšími členy poroty jsou Martin Fišl, který pedagogicky působí v Brně, Renata Fričová z Ústí nad Labem, Martina Schulmeisterová z Konzervatoře Kroměříž, Anna Schwarzová z Karviné, Jana Šumníková z Olomouce a Věra Vlková, zástupkyně Konzervatoře Teplice.

Soutěž odkazuje na památku vynikající klavírní pedagožky Zdeny Janžurové, která působila na spolupořádajícím gymnáziu. Zdena Janžurová byla metodičkou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a vedoucí postavou týmu autorů moderní čtyřdílné Nové klavírní školy a přelomového díla české klavírní metodiky – Klavírní školičky pro předškolní děti.

 

IMG0297

 

Foto: archiv soutěže

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.