KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

České duo dnes připomene v Berlíně oběti holocaustu english

„Duo Troupová-Dušek jako první v České republice nahrálo komplet písní pro soprán a klavír Viktora Ullmanna.“

„Zaujala mě mimořádná síla a výmluvnost interpretace, kterou čeští hudebníci v nahrávce nabídli.“

„Na našich koncertech se snažíme představovat také autory i díla dosud prakticky nehraná.“

Dnešní Mezinárodní den památky obětí holocaustu připomenou v Berlíně sopranistka Irena Troupová a její klavírní partner Jan Dušek. V budově tamního Muzea hudebních nástrojů připomenou památku českých skladatelů, kteří se stali oběťmi nacistického režimu. Na koncertě s názvem „Hudba ve stínu holocaustu“ zazní písně a klavírní skladby Viktora Ullmanna, Pavla Haase a Hanse Krásy, kteří zemřeli v Osvětimi. Program doplní díla jejich současníků Erwina Schulhoffa, Rudolfa Karla a Hanse Winterberga.

„Na našich koncertech se snažíme představovat také autory i díla dosud prakticky nehraná. Takovými jsou zejména písně Hanse Winterberga, dalšího, dosud zcela neznámého česko-židovského skladatele z Terezína, i klavírní skladba Rudolfa Karla. Ten sice je české hudební historii známý jako významný meziválečný skladatel a hudební pedagog, ale dnes se jeho dílo prakticky nehraje a v zahraničí už není známo vůbec,“ vysvětlila Irena Troupová.

Dnešní berlínský koncert pořádá německý Státní institut pro hudební vědu (SIM) a organizace Musica reanimata, která se zaměřuje na propagaci tvorby skladatelů pronásledovaných nacismem. Duo Troupová-Dušek se dílu skladatelů, které se na českých koncertních pódiích objevuje spíše sporadicky, systematicky věnuje již řadu let. V roce 2015 například jako první v České republice nahráli na CD komplet písní pro soprán a klavír Viktora Ullmanna a tento repertoár už několik let uvádějí i koncertně, například na loňském festivalu Pražské jaro.

„Asi před třemi lety jsem náhodou narazil na CD nahrávku Ullmannových písní, která je mimořádná i v evropském měřítku,“ uvedl předseda organizace Musica reanimata Albrecht Dümling a dodal: „Ihned mě zaujal nejen ten počin samotný, ale i mimořádná síla a výmluvnost interpretace, kterou čeští hudebníci v nahrávce nabídli. A protože jsem sledoval i jejich další koncertní činnost s tímto repertoárem, rozhodli jsme se po dohodě s vedením SIM oba umělce oslovit a přizvat k účasti na letošním vzpomínkovém koncertu.“

Mezinárodní den památky obětí holocaustu si svět připomíná od roku 2005. Upozorňuje nejen na utrpení přibližně šesti milionů židovských obětí Holocaustu za druhé světové války, ale také na osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau Rudou armádou 27. ledna 1945.

Foto: Zdeněk Chrapek, Daniel Havel

Veronika Veber Paroulková

Moderátorka, publicistka

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době připravuje a moderuje pořad Na návštěvě pro ČRo D-dur, pořady s vědci o vědě pro ČRo Plus a v oblasti klasické hudby příležitostně moderuje pro ČT art. Kromě toho spolupracuje jako moderátorka i s festivaly klasické hudby, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi, psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny. Je spoluzakladatelkou portálu o klasické hudbě KlasikaPlus.cz, kde zároveň publikuje. Kromě klasické hudby je její zálibou golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i kvalitní vína, vaření a gastronomii. Kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Její velkou láskou se stal v roce 2020 syn Kubíček. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…Příspěvky od Veronika Veber ParoulkováVíce z této rubriky