Stejně jako loni se spolek Lieder Company Prague rozhodl vstupit do nového roku benefičním koncertem. Tentokrát bude výtěžek vstupného věnován charitativní organizaci SIRIRI, o.p.s.,která se zaměřuje na humanitární pomoc ve Středoafrické republice. Koncert se uskuteční v neděli 28. ledna od osmnácti hodin v prostorách smíchovského Clubu Salsita. Na koncertě vystoupí členové spolku…
ČRo D-dur: Novoroční koncert SOČRu a začátek roku s Bedřichem Smetanou
„Ve čtvrtek večer poslouchejte velké oratorium Dětství Ježíšovo Hectora Berlioze pod taktovkou Charlese Dutoita s Montrealským orchestrem.“ „Víkendová dopoledne můžete strávit na návštěvě u významné české sopranistky Ireny Troupové. A čeká nás zajímavý výběr autorů.“ „Smetanovský rok začne v neděli v 16:00 také Smetanovou operní prvotinou, klasickou nahrávkou Braniborů v Čechách pod vedením Jana Husa Tichého.“…
Závěrečný koncert festivalu MusicOlomouc představil diverzifikovaný hudební profil Petra Kotíka
„Jemný, atonální úvodní motiv houslí střídá silný, kulometný, nepravidelný pattern bubnu, který je rozvíjen citlivou hrou vibrafonu.“
„I přesto, že jsou motivy v navzájem rozličných metrech i tóninách, vzájemně jsou v symbióze a utváří dokonale fungující celek.“
„Ve zvyšujícím se tempu i kadenci obou nástrojů ukazují Marek Keprt i Hana Kotková absolutní preciznost a sehranost.“
Závěrečný koncert patnáctého ročníku mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc přinesl v pondělí 13. listopadu do zaplněného Atria Uměleckého centra Univerzity Palackého mimořádný program skladeb jediného skladatele Petra Kotíka. Společně s Ostravskou bandou a hosty Irenou Troupovou (soprán), Hanou Kotkovou (housle), Markem Keprtem (klavír) a Martinem Opršálem (perkuse) autor hrající na flétnu představil své starší i ranější kompozice Antonio / Collage pro sólové perkuse se vstupem houslí a lesních rohů, Two in One pro sólový klavír a housle a Many Many Women Plus.
Doktor Faustus v bývalé brněnské pitevně
V rámci druhého koncertu nové řady Neviditelné město souboru Brno Contemporary Orchestra se 5. listopadu rozezní aula bývalého Masarykova anatomického ústavu vedle piteven, jež se proměnily v ateliéry začínajících umělců. Přesně jde o koncert ze seriálních kompozic, jejichž výběr byl ovlivněn románem Doktor Faustus z roku 1947 od Thomase Manna. Román se odehrává…
Dvě české premiéry na nedělním recitálu
Dvě světové premiéry českých skladatelů zazní na koncertě spolku Lieder Company v neděli 22. října. První napsala Terezie Švarcová na básně Christiana Morgensterna. Cyklus nazvala Vier Gedichte von Christian Morgenstern a určila dvěma ženským hlasům a smyčcovému kvartetu. Druhou premiérou bude cyklus písní Cantigas y estampidas Miloše Štědroně st. na španělské, italské, occidanské a české…
Patnáctý ročník mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc
Dirigující skladatel, komponující dirigent, interpretující skladatel, komponující interpret… tvůrčí symbióza interpretačního a kompozičního světa. To je dramaturgická linka, která spojuje pětici letošních koncertů festivalu soudobé hudby MusicOlomouc. Festival se uskuteční ve dnech od 25. října do 13. listopadu v Uměleckém centru Univerzity Palackého v Olomouci. Nabídne koncerty pojmenované podle osobností, kterými jsou…
Hudba na soutoku pokračovala na jihu Čech šestým koncertem, se sopranistkou Irenou Troupovou
„Sopranistka Irena Troupová, rodačka z Českých Budějovic, upoutala příjemným témbrem hlasu, lehkostí tvoření, přirozenou prostorovou nosností a citem k interpretovaného stylu.“
„Jaroslav Rouček zaujal kultivovaným a dynamicky decentním tónem barokní trubky, jeho interpretace hýřila virtuozitou, bryskní pohyblivostí a sympatickou přirozenou muzikalitou.“
„Je nutné vyzdvihnout inspirativní, krásné a velmi akustické prostředí kostela Panny Marie Růžencové, skryté v nenápadné budově areálu kláštera, obývaném řádem Petrini.“
V Českých Budějovicích se v letošním roce koná šestý ročník Mezinárodního festivalu staré hudby Musica ad confluentem. A šestý koncert letošního festivalu se uskutečnil 14. října v římskokatolickém kostele Panny Marie Růžencové – v areálu kláštera, obývaném řádem Petrini. V programu vystoupila sopranistka Irena Troupová, na barokní trubku zahrál Jaroslav Rouček, na barokní violoncello Helena Matyášová. Hru na barokní loutnu, arciloutnu i barokní kytaru předvedl Miloslav Študent, v partu varhanního pozitivu se představila Jiřina Dvořáková-Marešová.
Singspiel Marka Kopelenta k poctě skladatele
Hudební fakulta AMU, Ateliér 90 a spolek Pontes musici uvedou společně tuto sobotu koncert k poctě letos zesnulého skladatele Marka Kopelenta. Šestice umělců představí jeho singspiel Musica aneb Prastarý příběh, který andělé přenášejí z času do času. Koncert se koná od půl osmé v Galerii HAMU. Vstupné je dobrovolné. Nadčasová postava Zpěvačky v podání Ireny…
Budějovický festival staré hudby Musica ad confluentem s mnoha zahraničními hosty
Slavnostní nekoncertní zahájení Mezinárodního festivalu staré hudby Musica ad confluentem, v překladu Hudba na soutoku, lokalizovaného v Českých Budějovicích a okolí, se koná 1. září opět v Galerii Rabenštejnská. V září a říjnu se v jihočeské metropoli uskuteční už šestý ročník akce. Dramaturgie festivalu pro své návštěvníky přichystala sedm koncertů. Zahajovací koncert 8. září provede Capella Regia pod vedením…
Pietní koncert Památníku ticha
Na pietním koncertě Památníku ticha ve čtvrtek 13. července v devatenáct hodin vystoupí Petr Kotík, přední český skladatel, dirigent a flétnista žijící v New Yorku. Koncert věnovaný obětem Terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Birkenau se koná ve Velké dvoraně pražského Veletržního paláce. Vyvraždění obyvatel lágrbaráku BIIb proběhlo v roce 1944 ve dvou vlnách, 8. března a 10. až 12.…
Pocta Marku Kopelentovi v podání spolku Konvergence
Skladatelské sdružení Konvergence, které v loňském roce oslavilo 20 let svého trvání, uvádí koncert s titulem „stopy a otisky“. Spolek, jehož někteří členové, resp. jejich kompozice, se představili i v rámci nedávno skončeného Mezinárodního festivalu Pražské jaro v rámci platformy Prague Offspring, tímto koncertem vzdává poctu letos v březnu zesnulému komponistovi Marku Kopelentovi. Jeho skladbu s stejným…
Lieder Company Prague s písněmi k Panně Marii
Světové premiéry skladeb Olgy Ježkové a Jana Bernátka společně s duchovní tvorbou českých skladatelů dvacátého a jednadvacátého století zaznějí v neděli 28. května od půl osmé večer v Kostele Panny Marie pod řetězem v Praze. Skladby si návštěvníci vyslechnou v podání sopranistky Ireny Troupové, mezzosopranistky Lucie Hilscherové, houslisty Štěpána Ježka a varhanice Lindy Sítkové. Koncert pořádá spolek Lieder…
Písně k harfě spolku Lieder Company Prague
Druhý koncert letošní sezóny Lieder Company Prague vzdá v neděli 30. dubna hold ženským autorkám – skladatelkám i básnířkám. Ve světové premiéře zazní cyklus skladatelky Sylvy Smejkalové. Interprety tohoto hudebního setkání budou sopranistka Irena Troupová, tenorista Ondřej Holub a sóloharfistka Symfonického orchestru Českého rozhlasu Lydie Härtelová. Akce se bude konat v prostoru Clubu Salsita…
ČRo D-dur: Klavírní dokonalost a Návštěva v Národní knihovně
„Zimerman je pověstný perfekcionista a každé jeho provedení se dá považovat za vzorové, vládne neuvěřitelnou technikou, vkusem a smyslem pro styl. Rafał Blechacz se snaží jít v jeho stopách.“ „Připomeneme zlaté období houslisty Václava Hudečka a jeho podání Brahmsova Houslového koncertu s Orchestrem FOK a Jiřím Bělohlávkem coby šéfdirigentem.“ „Velmi zajímavý dramaturgický moment se objeví v úterý,…
Trigonum musicum dítě vítající
„Byl jsem překvapený, jak příjemně a kompaktně tento ansámbl i v suché akustice studia zněl. Je více než jasné, že pro interprety nebylo snadné tohoto výsledku dosáhnout.“
„David Prosek nepochybně ovládá svůj nástroj na vysoké úrovni, ale chyběl mi jasnější sólistický názor, možná i určitá sebejistota nebo jakási interpretační odvaha.“
„Irena Troupová zde uplatnila svou brilantní znalost němčiny… Čím však posluchače naprosto okouzlila, bylo provedení takzvané echo-árie Flösst, mein Heiland z Vánočního oratoria.“
Druhý komorní koncert ve Studiu 1 letošní sezóny SOČRu, který se konal v pondělí 19. prosince, byl večerem věnovaným hudbě adventní a vánoční a nesl název „Dítě nebeské, buď vítáno“ převzatý z uváděné pastorely. Interprety koncertu byli současní i bývalí členové tohoto symfonického tělesa: harfistka Lydie Härtelová, hobojista David Prosek, violoncellista Jan Keller a jako host tohoto souboru „Trigonum musicum“ i sopranistka Irena Troupová. Pestrý program koncertu pak sestával z hudby od baroka po současnost.
Lieder Company – Lásky rozkoš a žal
Svým sedmým a posledním koncertem letošní koncertní sezóny vzdá spolek Lieder Company hold mistrům klasicismu a raného romantismu. Na programu velmi komorního a intimního koncertu budou písně a canzonetty Josepha Haydna, Jiřího Antonína Bendy a Jana Ladislava Dusíka. Podobně jako v případě předchozích koncertů je i tato dramaturgie zamýšlena jako připomenutí jejich letošních výročí. Za výjimečné lze…
Anna Ticho ze Zelňáku – světová premiéra v Brně Na provázku
Do některých náhrobků na Židovském hřbitově v Brně-Židenicích je vytesáno „Ticho“. Zřejmě nejvýznamnější nositelkou tohoto jména byla brněnská rodačka Anna Ticho, která se stala námětem a inspirací pro příběh se světovou premiérou, kterou pro Brno Contemporary Orchestra napsala česká skladatelka Jana Vöröšová. V pondělí 21. listopadu v Divadle Husa na provázku zahájí BCO tímto…
Pod českým nebem s písňovou tvorbou
„Celý večer byl plný překvapení – ať už se jednalo o uvedení méně hraných písňových cyklů, příchody sólistů v průběhu zpěvu jejich kolegů, nebo měnící se osvětlení podle znějící hudby.“
„Irena Troupová dokázala osobitým způsobem pracovat s dynamikou a propojováním tónů v průběhu frází i na jejich koncích.“
„Posluchači závěr ocenili nadšeným potleskem s výkřiky.“
Koncert svým provedením neobyčejně pestrý a dramaturgicky nápaditě sestavený byl večer s názvem Pod českým nebem. Tento předposlední koncert ze sezóny 2022 Lieder Company byl věnován pěti českým skladatelům písňových cyklů, u nichž si letos připomínáme výročí – padesát let od úmrtí Karla Boleslava Jiráka a Pavla Bořkovce, osmdesát let od úmrtí Erwina Schulhoffa a sto let od narození Otmara Máchy a Ilji Hurníka. Termín koncertu byl vybrán příhodně – jen několik dní před Dnem boje za svobodu a demokracii, právě mnozí z autorů se za svého života ve své tvorbě potýkali s omezeními tehdejšího režimu.
Lieder Company s programem letošních jubilantů
Koncert českých skladatelů na texty lidové poezie a významných českých básníků Jaroslava Seiferta a Vítězslava Nezvala uvádí v neděli 13. listopadu spolek Lieder Company. Program navíc připomeneme letošní významná výročí všech uváděných autorů: 50 let od úmrtí Karla Boleslava Jiráka a Pavla Bořkovce, 80 let od úmrtí Erwina Schulhoffa a 100 let od narození Otmara…
Brněnské Expozice nové hudby – Kotík a jeho Many Many Women Plus
Festival Expozice nové hudby, který pořádá Filharmonie Brno, připravil projekt Many Many Women Plus, který se bude konat zítra, v pátek 28. října, od 19 hodin v brněnském Besedním domě. Půjde o simultánní provedení výňatků tří kompozic Petra Kotíka. Účinkovat budou sopranistka Irena Troupová, barytonista Harald Hieronymus Hein, flétnisté Petr Kotík a Daniel Havel…
Sto let Ilji Hurníka
Blížící se sté jubileum narození Ilji Hurníka přináší během podzimu a navazujících měsíců koncertní sezóny na různých místech několik provedení jeho děl. Zařadily je do programů filharmonie v Hradci Králové a v Pardubicích, rozezní se také v Opavě a v jeho rodné Ostravě. Ilju Hurníka, který se narodil 25. listopadu 1922 a jehož život se uzavřel…
Náměsíčný Pierot, omamná zář měsíce a tísnivost prázdnoty
„Výsledek, i když hodně menšinový, je ovšem skvělý. Sezóna spolku Lieder Company přináší vyprecizované sondy do historie, přesné sestavy.“
„Jestliže je v Pierrotu lunaire melodická linka rozkolísaná v široké amplitudě kdesi mezi zpěvem a řečí, Vojtěch Šembera zvolil opak, ještě výlučnější.“
„Výsledná expresivita Schönbergova Pierrota lunaire, atakující adresáta, není plodem poetismu, ani dadaismu, ale osobitě bizarního vidění světa.“
Na den přesně po sto deseti letech od premiéry zaznělo v Praze v neděli dílo, které tehdy posunulo hudební dějiny podobně zásadně jako o rok později Stravinského Svěcení jara. Pierrot lunaire Arnolda Schönberga sice nevyvolal takový skandál, ale dodnes zůstává milníkem, u kterého se otevřela cesta pro abstraktní moderní hudbu, rezignující na libost a emoce. O vzácné připomenutí tohoto bizarního melodramu či vokálního cyklu se zasloužil spolek Lieder Company se zpěvačkou Irenou Troupovou.
Lieder Company V omamné záři měsíce ve Velkém sále Novoměstské radnice
Spolek Lieder Company přichystal další koncert, který se bude konat ve Velkém sále Novoměstské radnice v Praze v neděli 16. října v 19:30 hodin. Zazní tam stěžejní Schönbergovo dílo Pierrot lunaire, písně Zemlinského a také skladba Vojtěcha Šembery, který je také barytonistou a na koncertě vystoupí i jako interpret. Dále se představí sopranistka Irena Troupová, přední…
Marek Kopelent inspirativní a srozumitelný
„Koncert věnovaný Marku Kopelentovi posluchače seznámil s mnoha polohami skladatelovy tvorby, která oslovuje dosud, protože je nadčasová.“
„Večer otevřel hobojista Vilém Veverka, Kopelentovi blízký interpret, který skladatelovým dílům rozumí.“
„Čtvrtý kvartet předneslo Kvarteto FAMA Quartet s velkou emocionální silou a hráčskou erudicí, v posluchačích přetrval znepokojující až drtivý pocit…“
Patří k nejrespektovanějším a nejpozoruhodnějším českým skladatelům. Marek Kopelent se letos 28. dubna dožil devadesáti let. Na oslavu tohoto jubilea se v Anežském klášteře v Praze uskutečnil před prázdninami koncert, jehož dramaturgie přinesla to nejzajímavější z komorní a sólové skladatelovy tvorby. Gratulační večer, ke kterému se s odstupem vracíme, uspořádali Kopelentovi přátelé ze sdružení Ateliér 90 s vydatnou pomocí Jarmily Tauerové.
Lieder Company s příchutí Francie v neděli na Novoměstské radnici se světovou a českou premiérou
Jako třetí koncert své koncertní sezóny připravil spolek Lieder Company na neděli 26. června od 19:30 hodin na pražské Novoměstské radnici koncert s názvem S příchutí Francie. Po dvou čistě francouzsky orientovaných koncertech je tento zaměřen na díla, ke kterým našli jejich autoři inspiraci právě ve francouzské kultuře, ačkoliv sami Francouzi nebyli.…
Jedinečný Messiaen Ireny Troupové
„Lieder Company sa piesňovému repertoáru venuje systematicky a dokáže aj po stránke dramaturgie poskytnúť veľmi podnetné projekty.“
„Už od začiatku sa Červinek ukazoval ako znamenitý piesňový interpret.“
„Neviem si predstaviť mnoho speváčok, ktoré by sa Messiaenovho cyklu ujali tak presvedčivo, ako Irena Troupová.“
Spolok Lieder Company pripravil na sviatočný večer 8. mája veľmi zaujímavý – a, ako inak, piesňový – program z diel prvej polovice 20. storočia. Koncert sa skladal čisto z diel francúzskych autorov: Paula Dukasa, Marcela Duprého a Oliviera Messiaena. Protagonistami boli sopranistka Irena Troupová, barytonista Robin Červinek a klavirista Jan Dušek.
Zahajovací koncert Lieder Company v neděli na Novoměstské radnici
Představitelé společnosti Lieder Company pro zahajovací koncert své první koncertní sezóny, který se koná v neděli 8. května od 19:30 hodin na Novoměstské radnici v Praze, zvolili objevný program nazvaný Zpěv lásky a smrti. Hudební setkání nabídne díla francouzských skladatelů Messiaena, Duprého a Dukase, a to v podání sopranistky Ireny Troupové, barytonisty Robina Červinka a klavíristy Jana…
První koncertní sezóna Lieder Company 2022 od května do prosince
Spolek Lieder Company, který vznikl v loňském roce s úmyslem představovat (nejen) pražskému publiku písňovou tvorbu, zahájí svou první koncertní sezónu v neděli 8. května ve Velkém sále Novoměstské radnice na Praze 2 v 19:30 hodin. Řada sedmi různorodých a objevných koncertů se uzavře 11. prosince. Tři úvodní večery jsou věnovány Francii – částečně jsou…
Jan Dušek: Mou sonátu Čekání na úsvit inspiroval Viktor Ullmann
„Jakési hledání pomyslného úsvitu u Ullmanna také bylo přítomno.“
„Rudolf Karel byl za svého života poměrně respektovaný, ale bohužel upadl v zapomnění. Já se snažím…“
„Vydali jsme s Irenou Troupovou komplet písní Hanse Winterberga, za první republiky respektovaného skladatele, který také prošel Terezínem, ale přežil.“
Páteční recitál klavíristy Jana Duška na Ullmannovských slavnostech v Českém Těšíně připomene terezínské autory, včetně politického vězně Rudolfa Karla. V programu je však i Duškova vlastní kompozice, sonáta s názvem Čekání na úsvit. Jak pianista a skladatel říká v rozhovoru pro portál KlasikaPlus.cz, inspiroval se k ní jak v hudbě Viktora Ullmanna, tak u něj samotného. Spíše s důrazem na slovo čekání, ne na slovo úsvit.
Vivat Miloš Štědroň! Oslava 80. narozenin na Provázku se vydařila
„Bez Miloše Štědroně by nebyl Provázek. Alespoň ne takový, jaký ho všichni známe.“ „Na verše Jana Skácela složil Miloš Štědroň cyklus devíti písní s názvem Maminko, nejsi…, ovlivněných formálně renesanční taneční formou, zvanou villanella.“ „Dort ještě na jevišti krájel a veškerá slavnostní nálada se rozplynula ve sladkém opojení.“ V únoru tohoto roku…