Festival barokních umění Český Krumlov se světovou premiérou
Letošní jubilejní, patnáctý ročník Festivalu barokních umění v Českém Krumlově se koná od pátku 16. do neděle 18. září a nabídne světovou premiéru barokní opery La Vaghezza del Fato (Vrtkavost osudu). Dílo ve své době významného, dnes však neprávem opomíjeného barokního skladatele Giovanniho Buonaventury Vivianiho zazní v unikátním barokním divadle na českokrumlovském zámku v podání barokního orchestru Hof-Musici s pěveckými sólisty pod vedením Ondřeje Macka, v režii Zuzany Vrbové.
Houslista a skladatel Giovanni Buonaventura Viviani žil v letech 1638 až přibližně 1692. Byl rodákem z Florencie, psal opery a oratoria pro Benátky, Řím a Neapol, po značnou část svého života však působil ve službách Habsburků v Innsbrucku a ve Vídni. La Vaghezza del Fato, opera o třech jednáních z roku 1672, je jeho jedinou kompletně dochovanou operou pro císařský dvůr Leopolda I. Její sloh odpovídá soudobému benátskému modelu, s bohatou scénickou výpravou a poutavým dějem oživovaným výstupy komických postav.
„Zajímavé jsou okolnosti vzniku a provedení této Vivianiho opery. Podle dochovaných pramenů – rukopisné partitury a rukopisu libreta, jehož autorem je Pietro Guadagni, uložených v Rakouské národní knihovně – byla určena k provedení u císařského dvora ve Vídni během karnevalu roku 1672,“ uvedl ředitel festivalu Jiří Kiprý s tím, že v lednu toho roku však zemřela novorozená dcera Leopolda I. Marie Anna Antonie, což mělo za následek oficiální smutek a zrušení masopustních radovánek, včetně provedení karnevalové opery. Vivianiho La Vaghezza del Fato proto patrně nikdy nezazněla, její libreto nebylo vytištěno a v císařově hudební sbírce byl uložen pouze jeho rukopis. Krumlovské provedení této opery bude tedy s největší pravděpodobností její světovou premiérou.
Festival barokních umění už od roku 2008 v historických prostorech starobylého Českého Krumlova oživuje původní mistrovská díla barokních autorů. Stejně jako před staletími tak mohou dnes opět zaznít tóny dobových skladeb v autentickém provedení. Kromě slavnostní premiéry barokní opery v plně scénickém a výpravném provedení festival přináší i další hudební události – nevšední koncerty komorní a chrámové hudby 16. až 18. století. Program letošního ročníku nabídne například Milostné písně alžbětinské Anglie, Hudební pozdrav z Drážďan či oblíbený barokní ohňostroj a barokní iluminace v zámecké zahradě. Kompletní program festivalu si můžete stáhnout zde.
Foto: archiv festivalu
Příspěvky redakce
- Petr Popelka jako skladatel a klavírista. S Drážďanskými komorními sólisty v Rudolfinu
- Kultura v srdci Prahy podvanácté
- Italská virtuozita a francouzská noblesa dvakrát v Clam-Gallasově paláci
- Vojtěch Spurný v trojroli u Jihočeské filharmonie
- Devátý Janáček Brno ve třetím týdnu. S fokusem na mládí, Berlín a s Hrůšovým návratem