KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Mahlerovo Vzkříšení na závěr sezóny FOK english

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zařadil na závěr své devětaosmdesáté sezóny dvojí provedení Mahlerovy Druhé symfonie. Ve dnech 12. a 13. června orchestr dílo interpretuje se svým šéfdirigentem Tomášem Braunerem, pěveckých sól se ujmou Olga Jelínková a Bella Adamova a spoluúčinkovat bude Pražský filharmonický sbor. Koncerty se uskuteční od půl osmé večer ve Smetanově síni Obecního domu. 

Tomáš Brauner

Symfonie je jako tvoření světa všemi dostupnými technickými prostředky,“ poznamenal sám Gustav Mahler. Jeho Druhá symfonie s mohutným orchestrálním obsazením, sopránovým a altovým sólem, sborem a varhanami, stejně jako epické téma smrti a vzkříšení, představují vrchol komponistova dosavadního stylu a estetiky. Téma proměny, které v této symfonii Mahler užil, se nakonec stalo společným tématem všech následujících symfonií. Je to kvintesence Mahlera, která pokrývá rozsáhlé panorama stylu a emocí a vrcholí jedním z nejúchvatnějších a nejdojemnějších závěrů symfonického repertoáru. „Mahlerova Druhá symfonie je pro mě nejen hudebním dílem, ale také hlubokým spirituálním a filozofickým vyjádřením lidského života, smrti a naděje na věčný život. Její bohaté hudební textury a emocionální síla ji činí jednou z nejvíce působivých symfonií v historii hudby. Zároveň vyjadřuje pro mne nesmrtelnou naději, s níž se chceme symbolicky překlenout do devadesáté sezóny, kterou v září zahájíme taktéž Mahlerovou monumentální symfonií – Symfonií tisíců,“ uvedl Tomáš Brauner, šéfdirigent Pražských symfoniků, který po dirigování Mahlerova dílo toužil už od mladických let. 

Pro pěvecká sóla Pražští symfonikové angažovali sopranistku Olgu Jelínkovou, která je v současné době oporou Lipské opery a aktuálně nastudovala roli Julietty v novém uvedení opery Julietta aneb Snář Bohuslava Martinů v plzeňském Divadle J. K. Tyla, o níž portál KlasikaPlus.cz informoval ZDE. Její poslední lipské angažmá v roli Sophie v Růžovém kavalírovi KlasikaPlus.cz reflektovala. Altového sóla se ujme Bella Adamova, jejíž výkon portál reflektoval na nedávném vystoupení na festivalu Věčná naděje. Sborovou úlohu v provedení Mahlerova Vzkříšení sehraje Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka

Olga Jelínková

Mahlerem skončí devětaosmdesátá sezóna Pražských symfoniků a Mahlerem začne i sezóna devadesátá, kterou portál KlasikaPlus.cz představil ZDE. Ještě dříve však orchestr k oslavám Roku české hudby zařadil na program open air provedení Smetanovy Mé vlasti v rámci červnového happeningu na pražském Vyšehradě. Ten je na programu 19. června a řízení tělesa se opět ujme jeho šéfdirigent Tomáš Brauner, který v příští sezóně míří i do čela Opery Slovenského národního divadla.

Foto: archiv orchestru, Ilona Sochorová

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky