ČRo D-dur: Louskáček z Paříže a Martinů z Poličky
„Ve středu je prostor na další dva koncerty z nabídky Eurorádia: Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu bude řídit nám dobře známý Semjon Byčkov.“
„Víkendová Návštěva bude u Markéty Holé, profesorky JAMU, která pracuje také v Centru Bohuslava Martinů v Poličce.“
„Nedělní operní čas bude patřit poslední opeře Antonína Dvořáka Armida, uslyšíte nahrávku Gerda Albrechta s českými pěvci a Českou filharmonií.“
Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to nepřetržitě. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah prostor dokonce pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je synonymem pro „samou hudbu“, pravidelně proto nahlížíme do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 2. do 8. prosince?
V pondělí si poslechněte suitu z baletu Háry János od Bély Bartóka v 10:46, šťavnatou směs maďarského folklóru bude řídit dirigent maďarského původu Georg Solti s Chicagským symfonickým orchestrem, kterému šéfoval mnoho let. Ve 12:37 je na programu Glagolská mše Leoše Janáčka na nahrávce z posledních let Jiřího Bělohlávka jako šéfdirigenta České filharmonie. Živelná i staroslavná mše je jinak v provedení Pražského filharmonického sboru, Hibly Gerzmavy, Veroniky Hajnové, Stuarta Neilla, Jana Martiníka – je to nepochybně jedna z vrcholných nahrávek tohoto díla. Ve 14:01 se rozezní nejslavnější symfonie Antona Brucknera, která má číslo sedm. Je to částečně smuteční symfonie po odchodu Richarda Wagnera, kdy v druhé větě znějí wagnerovské tuby jako pří smutečním obřadu, ale zároveň se odehraje vnitřní přerod a znovuzrození. V první větě je jedna z nejkrásnějších melodií, které u Brucknera najdeme, a vybíralo se z poslední kompletní nahrávky symfonií pod taktovkou Andrise Nelsonse s lipským Gewandhausorchesterem. A večer po osmé klasikové 20. století Stravinskij, Schnittke, Pärt, Schönberg…
V úterý začíná v 8:58 Mozartova vrcholná symfonie č. 39 Es dur v podání Vídeňských filharmoniků s Riccardem Mutim. Je to první z trojice posledních skladatelových symfonií. Stejní interpreti provedou v 14:05 ještě Symfonii č. 4 c moll „Tragickou“ Franze Schuberta. V 20:34 začíná Mendelssohnova Symfonie č. 2 zvaná „Chvalozpěv“. Je to skladatelův pokus napodobit Beethovenovu Devátou se sborovým finále u příležitosti 400. výročí vynálezu knihtisku. Dirigovat bude Wolfgang Sawallisch. Od 21:53 je možné si připomenout legendární nahrávku mladého Mstislava Rostropoviče se zralým Václavem Talichem z roku 1952, samozřejmě Dvořákův Violoncellový koncert h moll.
Středa v poledne, to je zajímavá příležitost slyšet Clevelandský symfonický orchestr v předehře a tancích z Prodané nevěsty, skladbách radostných i virtuózních. Navazuje vzorová nahrávka Janáčkova cyklu Po zarostlém chodníčku s Rudolfem Firkušným od 12:21. A ve 14.37 Ravelův Kašpar noci s Arturem Benedettim Michelangelim, památná nahrávka z Pražského jara. Od dvaceti hodin je prostor na další dva koncerty z nabídky Eurorádia: Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu bude řídit nám dobře známý Semjon Byčkov a to v programu, který kombinuje Mozartův Klavírní koncert d moll a Schubertovu Velkou symfonii C dur. A pak uslyšíme od dvaadvaceti hodin záznam provedení Čajkovského Louskáčka z Paříže s Francouzským národním orchestrem.
Čtvrtek v 11:02 je čas pro Symfonii č. 6 D dur Antonína Dvořáka, vybírat se bude z kompletu natočeného Rafaelem Kubelíkem s Berlínskými filharmoniky. Jde o opravdu velkou emocionální nálož, neznám radostnější provedení jedné z nejradostnějších Dvořákových symfonií. Další Dvořák, tentokrát jeho Svatební košile, velké oratorium na text Karla Jaromíra Erbena na klasické nahrávce s Benem Blachutem a Ladislavem Mrázem pod taktovkou Jaroslava Krombholce, začíná večer ve 20:10. Den uzavírá Vlachovo kvarteto s nahrávkou Beethovenova posledního a největšího kvartetu op. 131 cis moll.
V pátek v 11:17 přichází na řadu Koncert č. 4 G dur Ludwiga van Beethovena s Glennem Gouldem a Leonardem Bernsteinem. Nahrávka s legendárním excentrikem až bláznem s brilantní technikou vyvolá jistě velký rozruch. Ve 13:54 začíná ještě jednou dramatické oratorium Faustovo Prokletí Hectora Berlioze na nahrávce Seijiho Ozawy. Ve 22:13 začíná Sukovo Zrání s Liborem Peškem a Královským orchestrem z Liverpoolu. Na něj ještě navazuje Mahlerova Čtvrtá symfonie opět se Seijim Ozawou a Kiri Te Kanawou v sopránovém sóle.
Podtitul sobotního a nedělního dopoledne hovoří jasně; 8. prosince má narozeniny Bohuslav Martinů a muzikoložka Monika Holá je nejen pedagogem JAMU v Brně, ale pracuje také v Centru Bohuslava Martinů v Poličce. Samotný hudební výběr ale bude mimořádně pestrý. Nedělní operní čas od šestnácti hodin bude patřit poslední opeře Antonína Dvořáka Armida, na mnohokrát zhudebněnou předlohu Torquata Tassa. Uslyšíte nahrávku Gerda Albrechta s českými pěvci a Českou filharmonií.
Foto: archiv Klasiky+, Eric Laforgue, Facebook
Příspěvky od Jindřich Bálek
- ČRo D-dur: Na víkendové Návštěvě u Martina Rudovského
- ČRo D-dur: Přelom roku s Bachem i Beethovenem
- ČRo D-dur: Štědrý den ve znamení komorní i sváteční hudby
- ČRo D-dur: Tisíc hlasů adventu, nedělní koncert pěveckých sborů
- Renaud Capuçon s houslemi a bez houslí
Více z této rubriky
- Pražští komorní sólisté se stěhují do spořilovské Svaté Anežky
- Nová Aida přímým přenosem z MET
- Začátek umělecké rezidence Jany Bouškové v Mariánských Lázních
- Reprezentanti klavírního mládí vystoupí na Pražské konzervatoři
- Plachetkova O2 arena je už na dohled
- Stipendisté opět hrají se svými mentory v Atriu Žižkov
- Vilém Vlček sólistou v polském Krakově
- V Žilině v rytmu tanga i s hity pop music s videoprojekcí
- Filharmonie Brno vystoupí se čtyřmi laureáty českých soutěží
- Filharmoniště v lednu aneb Klasika pro nejmenší opět na dece, s hračkami i svačinou