Lípa Musica začíná. S Mou vlastí a Brněnskými filharmoniky
Den zahájení festivalu Dvořákova Praha je prvním i pro jiný etablovaný festival. Řeč je o akci jménem Lípa Musica. Od 6. září do 15. listopadu nabídne třiadvacátý ročník přehlídky třiadvacet koncertů a doprovodných akcí. Konat se budou na šestnácti místech širšího severočeského regionu – od Děčína přes Českolipsko a Liberec až po Semilsko. Tři programy se tradičně uskuteční v německém příhraničí. Zahajovací koncert bude v režii Filharmonie Brno a jejího šéfdirigenta Dennise Russella Daviese a znít bude Má vlast. O den později se měla konat světová premiéra Beaty Hlavenkové, ale aktuálně je přesunuta na 30 září.
První kompletní provedení cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast na festivalu, navíc v jeho domovském městě České Lípě, je koncipováno jako oslava Roku české hudby a dvoustého jubilea Smetanova narození. Brněnští filharmonici ji mají v repertoáru od roku 2021, kdy ji s nimi nastudoval americký dirigent Dennis Russell Davies. I díky jeho osobnosti se Filharmonie Brno navrátila na světová pódia a v loňském roce zvedla s programem Janáčka a Martinů ze sedadel zcela zaplněnou Carnegie Hall. (Reflexi čtěte ZDE.) „Mám s Mou vlastí spojeno loňské léto, kdy jsem se svojí ženou Maki Namekawou projel všechna místa vyskytující se ve Smetanově díle: začali jsme na Kvildě u pramene Vltavy a podél řeky pokračovali přes Lipno a Krumlov do Tábora. Neminuli jsme Blaník, v Praze pochopitelně Vyšehrad s hrobem Bedřicha Smetany a také místo, odkud vládla Šárka,“ poodkrývá trochu soukromí šéfdirigent.
Druhý pořad festivalu dočasně zhatila nemoc v souboru – ze 7. září je tedy přeložen na úplný konec měsíce. Vznik cyklu Monodie 2.0, který je bezprostředně spojen s festivalem Lípa Musica, a proto si právě tam odbude svou světovou premiéru. Kromě jeho autorky Beaty Hlavenkové, při jeho provedení spojují síly další zajímaví zpěváci a interpreti. Pěvecky ho podpoří Martin Prokeš a klarinetista Vojtěch Nýdl, v cyklu mají své slovo také drnkací nástroje Kirilla Yakovleva, trubka Oskara Töröka nebo smyčcové kvarteto, v daném případě se jedná o těleso Pavel Bořkovec Quartet. Dramaturgie básnického bloku se ujal básník JQR (Janek Růžička). V Monodii 2.0 zazní jeho verše stejně jako verše jiných básníků, které pro tento koncept vybral. „Monodie 2.0 – má nová hudba na krásné texty a básně – a pro lidi, kteří můj hudební svět mají rádi. Se kterými souzní. Moc děkuji za možnost jít další nepoznanou a vzrušující cestou…“ říká autorka. Premiérové uvedení projektu se uskuteční 7. září v Semilech v objektu Fabrika 1861. „Monodie 2.0 zachycuje putování naším prožíváním v jednotkách dne a noci, v kulisách vztahových, ať už k člověku, nebo přírodě.“ – tak zní oficiální anotace pořadatele.
…………….
O letošním ročníku festivalu čtěte více ZDE.
Foto: Václav Hubáček, Andreas H. Bitesnich, archiv Beaty Hlavenkové
Příspěvky redakce
- Skupina Clarinet Factory slaví
- Světoznámá Karita Mattila ozdobí derniéru pražské Její pastorkyně
- Hudební promenáda zahradním labyrintem s Ensemblem Castelkorn v druhém týdnu SHF
- David Mareček jmenován ředitelem Pražského filharmonického sboru. Na dobu neurčitou
- Kontratenorista Franco Fagioli středem pozornosti ve vršovickém Vzletu
Více z této rubriky
- Skupina Clarinet Factory slaví
- Světoznámá Karita Mattila ozdobí derniéru pražské Její pastorkyně
- Hudební promenáda zahradním labyrintem s Ensemblem Castelkorn v druhém týdnu SHF
- Kontratenorista Franco Fagioli středem pozornosti ve vršovickém Vzletu
- Dětství jako inspirační zdroj umělce. Konference v Nelahozevsi nejen o Dvořákovi