MHF Leoše Janáčka oslaví nejen Janáčkovy narozeniny. Bude i poctou Dvořákovi a Smetanovi
Moravskoslezský kraj rozehraje od 30. května do 3. července Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Zavítá samozřejmě i do Hukvald, kde se erbovní skladatel narodil. Jeho leitmotiv je v roce stého sedmdesátého výročí narození skladatele více než zřejmý. Doplní jej i další výroční témata rezonující Rokem české hudby a k tomu osmisté narozeniny města Opavy. Slavit se bude hudebně, operně i tanečně, ale především vroucně a lidsky…
Janáčkovské oslavy zahájí ve čtvrtek 30. května v ostravském Divadle Antonína Dvořáka pocta ženám coby inspiracím tvůrčího procesu i vlastním interpretkám. Ty budou hned tři. V sólové úloze se představí britská sopranistka Claire Booth, jež na sebe upozornila svými výkony za doprovodu Bostonských nebo Chicagských symfoniků. Mozartovský vokální repertoár na festivalovém zahájení doplní Janáčkova Sinfonietta a Elgarova Enigma, variace na vlastní téma op. 36, které zahraje rezidenční Symfonický orchestr Českého rozhlasu za řízení australsko-britské dirigentky Jessicy Cottis, jež je uměleckou ředitelkou a šéfdirigentkou Canberra Symphony Orchestra. Ženské trio doplní moderátorka Veronika Veber Paroulková.
Festivalový program je v letošním roce vedle Ostravy zasazen do dalších šesti míst Moravskoslezského kraje. Koncerty se uskuteční v Opavě, Frýdku-Místku, Novém Jičíně, Příboře, Ludgeřovicích a Hukvaldech. Vedle tradičních Rozhlasových symfoniků je letos festivalvou rezidenční umělkyní i cembalistka a varhanice Barbara Maria Willi. Ta na festivalu vystoupí mimo jiné společně se souborem Collegium Colloredo, který povede a na barokní housle v něm hraje prezident festivalu Tomáš Netopil. Koncert se uskuteční v Příboře. Netopil na festivalu připomene také české skladatele předsmetanovského období uvedením Bendova melodramu Medea v nastudování Czech Ensemble Baroque s herečkou Zuzanou Stivínovou v titulní úloze.
Poctu Antonínu Dvořákovi připravil festival hned v trojdílném vydání. Jeho kvintetní tvorbu připomene Wihanovo kvarteto s violistou Jiřím Kabátem a klavíristou Martinem Kasíkem, výběr ze skladeb pro housle a klavír přednesou Jiří Vodička s Davidem Marečkem a do třetice na festivalu zazní Moravské dvojzpěvy v podání Slávky Zámečníkové a Markéty Cukrové s klavírním doprovodem Miroslava Sekery.
K výročí založení města Opavy festival vzpomene na slavné rodáky, Arnošta Rychlého, Josefa Schreibera a Václava Kálika, jejichž skladby zazní v podání Daniela Matouška, Michala Bárty, Petra Macečka a Jitky Hosprové, která si svůj repertoár díky festivalu obohatí o hindemithovskou Sonátu pro sólovou violu opavského rodáka Josefa Schreibera. Do Opavy se vrátí také slavná rodačka, houslistka Hana Kotková, kterou v dílech Smetany, Mozarta, Janáčka a Beethovena doprovodí klavírista Marek Kozák.
Do Ludgeřovic pořadatelé zasadili další vystoupení violistky Jitky Hosprové, tentokrát za doprovodu varhaníka Pavla Kohouta. „Pokračujeme v naší snaze o znovuobjevení sólové violy pro naše posluchače. Po loňském neuvěřitelném výkonu Kristiny Fialové se letos neméně těšíme na Jitku Hosprovou, která se jako sólistka představila na řadě světových hudebních festivalů a sklidila skvělé kritiky v řadě evropských zemí,“ uvedl k záměru koncertu Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka.
Na festival zavítají také dvě polská symfonická tělesa. 6. června přednese klavírista Karel Košárek za doprovodu Filharmonie Opole populární Gershwinovu Rapsodii v modrém. Na druhém zaznějí houslové koncerty Josefa Myslivečka a Wolfganga Amadea Mozarta v podání Ivana Ženatého a orchestru Sinfonia Varsovia, který bude 19. června poprvé dirigovat Jiří Habart, s nímž portál KlasikaPlus v nedávné době připravil rozhovor rozhovor. Symfonický repertoár uvede i Komorní filharmonie Pardubice, která pod vedením Stanislava Vavřínka zavítá do Nového Jičína společně s violoncellistou Jiřím Bártou a interpretovat bude díla Dvořáka, Martinů a Haydna. Na festivalu se představí i hobojista Vilém Veverka, jednak jako sólista s doprovodem Pražského komorního orchestru, ale také jako moderátor a fotograf s první autorskou výstavou.
Hostem festivalu bude i klavírista Ivo Kahánek, který vystoupí na sólovém recitálu a společně s houslistou Ivanem Ženatým bude i protagonistou Mistrovských kurzů, o nichž portál KlasikaPlus informoval ZDE. Kurzy zakončí závěrečný koncert účastníků. Festival zařadí rovněž koncert vítězů Mezinárodní interpretační soutěže Leoše Janáčka Brno, vítězů Generace, soutěže mladých skladatelů do třiceti let a nejúspěšnějších absolventů Letní hudební akademie Kroměříž.
Vrcholem janáčkovských oslav bude narozeninový den, který se na počest skladatele uskuteční 29. června v Hukvaldech za účasti předního tenoristy Nicka Spence, nositele Řádu britského impéria, jenž se ujme pěveckého partu v Janáčkově Zápisníku zmizelého. Program koncertu s příznačným titulem Vše nejlepší, Leoši nabídne i interpretace výběru z Janáčkových písňových cyklů Moravská lidová poezie v písních a Ukvalská lidová poezie v písních, kde se představí také mezzosopranistka Václava Krejčí Housková. Sonáta pro housle a klavír zahrají Jan Mráček s Ivem Kahánkem, který přidá výběr z cyklu Po zarostlém chodníčku.
Po téměř čtyřech dekádách se na festival vrátí opera Káťa Kabanová, a to v inscenaci Slezského divadla v Opavě s mladou americkou sopranistkou Bree Nichols v hlavní roli. Provedení zasadili pořadatelé do hukvaldské obory dne 22. června. O den později se příznivci písňového repertoáru mohu vypravit na Nedělní matiné s brunchem, kdy na ostravském Zámku Vítkovice vystoupí sopranistka Kateřina Kněžíková s programem zasvěceným milostné poezii v písních a básních. Za doprovodu Barbary Marie Willi zazní písně Mozarta, Schuberta a Schumanna. Z jeho odkazu připomene Kněžíková cyklus Frauenliebe und Leben, který byl nedávno středobodem pražskojarního recitálu Miah Persson reflektovaného ZDE. Novinkou v repertoáru Kateřiny Kněžíkové se stanou písně Liebe, op. 15 a Das Taubchen, op. 21 č. 3 z dílny Jana Václava Huga Voříška.
Janáčkův festival se bude věnovat i baletnímu žánru uvedením mezinárodně obsazeného představení Návraty v choreografii Věry Kvarčákové a Jeremyho Galdeana, jehož světová premiéra a současně jediné uvedení bude na programu 28. června v Hukvaldech. Choreografie budou vycházet z hudebních předloh Smetany, Janáčka, Karparova a Bossy, jejich interpretace se zhostí reprezentanti světových baletních scén, Markéta Pospíšilová (Ballet MonteCarlo), Vítek Kořínek (Hessisches Staatstheater Wiesbaden), Marta Drastíková z pražského Národní divadla, Christie Partelow (Nederland Dance Theater), Raphael Bouchard (Les Grands Ballets Canadiens) a soubor Tanz National Theater Mannheim.
Program hudební přehlídky završí vystoupení tenoristy Štefana Margity, který v hukvaldské oboře za doprovodu zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů pod taktovkou Jana Kučery uvede svůj aktuální projekt Rež, rež, rež, jež portál KlasikaPlus reflektoval při nedávném provedení na Pardubickém hudebním jaru. Definitivní tečku za festivalem udělá epilog s přípitkem, jehož hudebním hostem bude dechový Belfiato Quintet a basklarinetista Jan Brabec.
Festival, který v letošním roce hospodaří se sedmnácti miliony korun, nabídne vedle koncertů i janáčkovské výstavy, projekce filmu o Janáčkovi Lev s bílou hřívou v obnovené premiéře, přednášku a mistrovské kurzy Barbary Marie Willi. Festival chystá i zábavný program pro celé rodiny, Leošovy tvůrčí dílny a z klasického programu odbočí jazzovým večerem s Dashou a Pájky Pájk Quintetem Martina Kumžáka.
Foto: archivy umělců a Klasiky+
Příspěvky redakce
- Gabriela Beňačková zazpívá na benefici k záchraně svatojakubských varhan
- Obtížné Smetanovo Klavírní trio g moll v podání studentů HAMU
- Varhanní podvečer u Salvátora s Ondřejem Valentou
- ‚Čtyřbarevný ohňostroj.‘ Klavírní gala českého mládí v Rudolfinu
- Vasksův houslový koncert zazní v Košicích i v rodné zemi skladatele
Více z této rubriky
- Gabriela Beňačková zazpívá na benefici k záchraně svatojakubských varhan
- Obtížné Smetanovo Klavírní trio g moll v podání studentů HAMU
- ČRo D-dur: Louskáček z Paříže a Martinů z Poličky
- Varhanní podvečer u Salvátora s Ondřejem Valentou
- ‚Čtyřbarevný ohňostroj.‘ Klavírní gala českého mládí v Rudolfinu
- Vasksův houslový koncert zazní v Košicích i v rodné zemi skladatele
- Do Dvořákovy síně za komorním uměním
- Václav Luks a Magdalena Kožená v berlínské Filharmonii
- Smetanova domovina ve Smetanově muzeu
- Tango v Mladé Boleslavi. Hraje Baborákova Orquestrina