Pardubické hudební jaro vyvrcholí se Štefanem Margitou
Festival Pardubické hudební jaro je ve své letošní polovině. Do 19. května pořadatelé pro své příznivce připravili ještě osm koncertů a doprovodnou mši, které rozehrají nejen pardubickou Sukovu síň, ale také Gočárovu galerii v Automatických mlýnech, kostel sv. Bartoloměje nebo výstavní a společenské centrum Ideon. Festival zavítá rovněž do Přelouče, Choltic, Sezemic nebo Seče.
Květnový program Pardubického hudebního jara, které pořádá Komorní filharmonie Pardubice, zahájí 4. května koncert varhaníka Ireneusze Wyrwy a žesťového kvinteta Komorní filharmonie Pardubice, jež se představí v přeloučském kostele sv. Jakuba Většího. Ten ukrývá varhany Abrahama Starcka z Lokte z přelomu 17. a 18. století náležící k nejstarším a nejvzácnějším barokním varhanám v republice.
O dva dny později se festivaloví příznivci mohou vypravit do Gočárovy galerie, kde vystoupí klavírista Jan Čmejla. Talentovaný student Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mannheim uvede díla Vítězslava Nováka, Roberta Schumanna nebo Sergeje Prokofjeva. Mladé talenty představí i koncert 10. května v choltické Zámecké kapli, kde vystoupí reprezentanti Konzervatoře Pardubice, houslista Martin Zdvihal a kytarista Tobiáš Krpec. Hudební program večera doplní výběr z poezie českého spisovatele, básníka a choltického rodáka Bohdana Jelínka v přednesu pardubického herce Štěpána Pospíšila.
V programu pardubického festivalu nemůže chybět ani pardubický soubor Barocco sempre giovane, které v sobotu 11. května v kostele Nejsvětější Trojice v Sezemicích doprovodí v ukázkách z Vivaldiho opery La fida ninfa a Händelova Mesiáše mladého kontratenoristu Vojtěcha Pelku. V rámci doprovodného programu zazní v pardubickém kostele sv. Bartoloměje Dvořákova Mše D dur, op. 86 ‚‚Lužanská‘‘ jako součást bohoslužby. Interpretace se ujme Vysokoškolský umělecký soubor Pardubice a Salvátor Chrudim za doprovodu varhaníka Adama Suka při řízení dirigenta Tomáše Židka.
Pořadatelé festivalu pro své příznivce připravili i populární vybočení s písničkářem Jarkem Nohavicou, kterého ve dvou programech doprovodí jednak členové Komorní filharmonie Pardubice, a poté akordeonista a klavírista Robert Kuśmierski s perkusionistou Pavlem Plánkem.
Závěrečná dvojice festivalových koncertů bude opět patřit klasickým interpretům. V sobotu 18. května se v kostele sv. Vavřince v Seči představí duo harfistek Jana Boušková a Minja Stojanović, které představí části Smetanovy Mé vlasti v autorské úpravě Jany Bouškové pro dvě harfy. Festival uzavře koncert tenoristy Štefana Margity s výběrem známých kusů operních i populárních. V druhé polovině koncertu Margita uvede ukázky ze svého projektu Rež, rež, rež s lidovými písněmi české, moravské i slovenské provenience. Pěvce v neděli 19. května na koncertu v pardubické Sukově síni doprovodí violoncellistka Iris Moris a pardubičtí filharmonikové, které povede Jan Kučera.
Foto: archiv Štefana Margity, Piotr Drodzik, archiv Jana Čmejly, Facebook Jany Bouškové
Příspěvky redakce
- Dirigent Mario Klemens obdrží in memoriam cenu Český lev
- Nevšední Hudba ve foyer libereckého Šaldova divadla
- Dvořákovy zářezy do hudebních dějin po pardubicku
- Federico Colli a jeho pražský recitál
- Petr Dvořák novým náměstkem sloučené olomoucké organizace pro Moravskou filharmonii
Více z této rubriky
- Nevšední Hudba ve foyer libereckého Šaldova divadla
- Dvořákovy zářezy do hudebních dějin po pardubicku
- Federico Colli a jeho pražský recitál
- To nejlepší z Čajkovského při švýcarském miniturné olomouckých filharmoniků
- S orchestrem Slovenského rozhlasu vystoupí koncertní mistr Vídeňských symfoniků
- Smetanovské dny slaví půlkulatiny. Zahájí s violoncellistou Müller-Schottem
- Na janáčkovské soutěži v Brně porovnají své schopnosti houslisté a kvartetisté
- Pražští komorní sólisté se stěhují do spořilovské Svaté Anežky
- Nová Aida přímým přenosem z Met
- Začátek umělecké rezidence Jany Bouškové v Mariánských Lázních