pátek, 21 červenec 2023 14:53

Aleš Kománek proti vedení města Opavy. Bývalý ředitel divadla se hájí

Autor:

Slezské divadlo Opava by mělo mít co nejdříve nového ředitele. Město vypíše výběrové řízení tak, aby se nástupce náhle odvolaného ředitele Aleše Kománka ujal funkce už počátkem nadcházející sezóny. Odvolání se událo v souvislosti s údajnými nejasnostmi ohledně hospodaření instituce a několik měsíců před opavskou světovou premiérou opery Gaetana Donizettiho Dalinda, nedávno nalezené v Neapoli. Její realizace je podle odvolaného ředitele v ohrožení. Druhá strana argumentuje „zatažením záchranné brzdy“ v situaci kritického ohrožení instituce.

 

2023-07-21-Spory-v-Opave-01

 

Osoba mimo spor samý má omezené možnosti posouzení faktů. Veřejnosti je známa tisková zpráva statutárního města Opavy a reakce odvolaného ředitele. Aleš Kománek prakticky všechna obvinění odmítá, připouští fluktuaci zaměstnanců v době po svém nástupu, kterou ovšem považuje za běžný jev v případě nové osoby ve vedení. Odmítá tezi ohledně špatné hospodářské situace divadla a argumentuje naopak selháním ekonomky ve zkušební době. Nepřijímá proklamovanou nákladnost připravované inscenace Donizettiho opery Dalinda s tím, že obsazení je v podstatě komorní záležitostí. Kománek má obavy ohledně pošramocené pověsti divadla a vyjadřuje také podezření o politikaření v nejvyšších sférách vedení města.

Ne za pět minut, ale pouhou minutu před dvanáctou zatáhlo město Opava za záchrannou brzdu Slezského divadla v Opavě. Tím ‚zatažením‘ bylo odvolání dosavadního ředitele MgA. Aleše Kománka,“ stojí v začátku tiskové zprávy statutárního města Opavy. Tisková zpráva následně hovoří o ekonomických problémech, do kterých se instituce působením Aleše Kománka údajně dostala. „Vedení města, ústy náměstka Meletzkého, ocenilo Aleše Kománka za dramaturgický přínos, který divadlu za svého působení dal. I proto mu byl nabídnutý post vedoucího opery a možnost pokračovat v připravovaných uměleckých projektech, avšak za dodržení rozpočtového rámce. Pan Kománek tuto nabídku odmítl,“ pokračuje Martin Kůs z tiskového oddělení města. Na to Aleš Kománek reaguje ve smyslu obavy z diletantismu náměstka primátora Pavla Meletzkého. „Město (zřizovatel) ani pan náměstek Meletzký jako jeho představitel nemá kompetenci a pravomoc nabízet, jmenovat či jakkoliv zasahovat do výběru šéfa uměleckého souboru divadla. Ani žádný jiný náměstek magistrátu v České republice. Šéfy uměleckých souborů jmenuje do funkce ředitel divadla v souladu s platným konkurzním řádem divadla.“ Vedení města dále komentuje neochotu spolupracovat při vyšetřování ze strany odvolaného ředitele; ten se nicméně hájí, že všechny podklady dodal...

 

Foto: Slezské divadlo Opava (Facebook)

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.