úterý, 04 červenec 2023 14:54

Pražský filharmonický sbor je opět v rakouském Bregenzu

Autor:

Jediný letní zájezd letos absolvuje renomované koncertní těleso, Pražský filharmonický sbor, který koncertem Jazzových spirituálů 7. června ve Valdštejnské zahradě v Praze zakončil svou 88. koncertní sezonu. Jeho již tradiční působení v rakouské Břežnici (Bregenz) zahrnuje opětovné účinkování v jezerní produkci Madame Butterfly, jakož i trojí scénické provedení méně známé opery Giuseppe Verdiho, Ernani. V těchto dnech probíhá intenzivní zkoušení zejména druze zmíněné opery, premiéra které se odehraje na úplný úvod celého festivalu Bregenzer Festspiele.

 

2023-PFS-Bregenz-2023-01

 

Až do minulého roku se tradičně částečně překrývalo sborové účinkování ve švýcarském St. Gallen s účinkováním v rakouském Bregenz. Toto léto to po dlouhé době neplatí. Od letoška je bregenzský festival jedinou „věcí na práci“ prestižního pražského sboru. Hlavní komerční akcí tamního festivalu je produkce na jezerní scéně před až sedmi tisíci diváků, kdy pražské těleso této přispívá pouze svými hlasy. Z pódia nedaleko situované budovy Festspielhausu je zvuk tělesa elektronicky přenášen na venkovní scénu, kde se odehrává veškeré divadelní dění. Podobným způsobem je přenášeno hraní živého orchestru Vídeňských symfoniků, jejichž designovaným šéfdirigentem je nově Petr Popelka. Hlavní produkce festivalu je obměňována každý sudý ročník, letos se tedy stejně jako loni chystá opera Madame Butterfly, která bude veřejnosti nabídnuta dohromady celkem sedmadvacetkrát včetně veřejné generálky. V případě silné nepřízně počasí se představení přesouvají do budovy Festspielhausu, která disponuje přibližně třetinovou kapacitou jezerní scény „Seebühne“.

 

2023-PFS-Bregenz-2023-02

 

Viditelnější roli sbor zastane v inscenaci druhé největší akce festivalu, ve Verdiho Ernanim. Zde se sbor kromě pěveckých projevů vyjadřuje i scénicky. Režisérkou je letos nizozemská umělkyně Lotte de Beer, která sbor vedla už v roce 2017 při přípravě Rossiniho opery Mojžíš v Egyptě. Dirigentem opery je Enrique Mazzola, který na festivalu účinkuje opakovaně. Pražský filharmonický sbor pro letošní ročník festivalu připravil jako obvykle hlavní sbormistr Lukáš Vasilek, který vzniku obou inscenací aktivně umělecky přispívá, jakož i dohlíží na provozovací kvalitu. Premiéra, první z celkových tří provedení, se koná 19. července.

 

 

Foto: Bregenzer Festspiele / Karl Forster, Pražský filharmonický sbor / Facebook

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.