Věk úzkosti a Prométheus v Teplicích
Severočeská filharmonie Teplice uvede na závěr jedné ze svých abonentních řad ve čtvrtek 25. dubna dvojici děl. Teplickým Krušnohorským divadlem zazní Beethovenovo Stvoření Prométhea a Bernsteinův Věk úzkosti. Ke klavíru usedne rakouský klavírista Philipp Scheucher, orchestr bude řídit jeho čestný šéfdirigent Charles Olivieri-Munroe.
Poslední dubnový koncert Teplických filharmoniků bude patřit uvedení dvou děl, která nepatří k nejuváděnějším skladbám na koncertních scénách. V první polovině zazní hudba z Beethovenova Stvoření Prométhea. Své první velké jevištní dílo napsal komponista na objednávku a premiéry se dočkalo roku 1801 ve vídeňském Burgtheateru. Počáteční úspěch brzy vyprchal a balet začal být opomíjen. V červnu 1801 vydalo nicméně nakladatelství Artaria Beethovenovu klavírní úpravu partitury, věnovanou knížeti Lichnovskému. Později Beethoven zkomponoval Patnáct variací a fug pro klavír, op. 35, kde užil finálové téma z Prométhea, jež se objevuje ostatně i v jeho epochální Symfonii č. 3 Es dur zvané Eroica.
V klavírním partu v Beethovenově opusu se představí rakouský klavírista mladší generace Philipp Scheucher. Rodáka ze Štýrského Hradce, který vystudoval nejen ve svém rodném městě, ale také londýnskou Royal College of Music, zdobí vítězství v Mezinárodní hudební soutěži pořádané Západoněmeckým rozhlasem v Kolíně nad Rýnem a druhé místo na Mezinárodní Beethovenově soutěži ve Vídni, která mu otevřela dveře na přední koncertní pódia. Vedle bohaté koncertní činnosti, v níže se Scheucher repertoárově zaměřuje zejména na odkaz Ludwiga van Beethovena, se věnuje i pedagogice.
V druhé polovině večera se orchestr s klavírním sólistou zaměří na dílo Leonarda Bernsteina. Uvedou jeho Druhou symfonii s podtitulem Věk úzkosti, ohnivé a dramatické dílo, které je zároveň symfonií i působivým klavírním koncertem. Bernstein se jako skladatel zabýval otázkami prázdnoty moderního života, zejména mezi nespokojenými Američany střední třídy. Ztráta a hledání osobního a duchovního smyslu je v jeho hudbě častým a důležitým tématem. Takřka dokonalým impulsem v tomto ohledu byla Bernsteinovi Audenova báseň Věk úzkosti o čtveřici osob, kteří se náhodně setkají v baru a spojeni stejnými nejistotami a potřebami naváží pijácké přátelství. Výsledkem se stala dvouvětá programní symfonie využívající eklekticky nejrůznější dobové hudební prvky a styly.
Koncertní program v Severočeské filharmonii Teplice se uzavře 9. května, kdy se s orchestrem představí houslista Jan Mráček. V závěru května čeká teplické návštěvníky devětapadesátý ročník Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena.
foto: Christa Strobel, archiv Severočeské filharmonie Teplice
Příspěvky redakce
- Smetanovský projekt ansámblu Stro.My míří do Prahy
- Nelahozeveské Adventní slavnosti poprvé i v rodném domě Antonína Dvořáka
- Život Jaroslava Ježka ve scénickém ztvárnění
- Dva dny celé s Dvořákem na soutěži v Pálffyho paláci
- Janáčkův festival oslaví pětasedmdesátiny. Gratulovat budou Narek Hakhnazaryan i Kněžíková s Plachetkou
Více z této rubriky
- Smetanovský projekt ansámblu Stro.My míří do Prahy
- Nelahozeveské Adventní slavnosti poprvé i v rodném domě Antonína Dvořáka
- Život Jaroslava Ježka ve scénickém ztvárnění
- Dva dny celé s Dvořákem na soutěži v Pálffyho paláci
- Janáčkův festival oslaví pětasedmdesátiny. Gratulovat budou Narek Hakhnazaryan i Kněžíková s Plachetkou
- Prosinec v Karlových Varech na sváteční vlně
- Advent s Kühnovým dětským sborem. V Praze i ve Vídni
- Nejvýznamnější litevský autor Čiurlionis slaví 150
- Pětkrát Louskáček v Bonnu a další prosincové snahy teplických
- Irvin Venyš a Filharmonie Bohuslava Martinů v premiéře Jiřího Temla