Vycházejí Mářiny paměti, nové vydání knihy U Janáčků
Slavnostní křest uvede do prodeje novou knihu podle vyprávění Marie Stejskalové, dlouholeté hospodyně v rodině Leoše Janáčka. Po Mářině kuchařce, knize receptů, podle kterých se u Janáčků vařilo a peklo, nyní vychází Mářiny paměti. Křest knihy se koná v Památníku Leoše Janáčka ve čtvrtek 29. června od 17 hodin a doprovodí vernisáž výstavy ilustrací Venduly Chalánkové. Originály jsou k vidění v Památníku Leoše Janáčka na výstavě Vendula Chalánková: Mářiny paměti.
Knihu vydává TIC BRNO a Moravské zemské muzeum. Paměti Janáčkovy hospodyně Marie Stejskalové sepsala koncem padesátých let minulého století podle jejího vypravování publicistka Marie Trkanová. Knížka nazvaná U Janáčků poprvé vyšla v roce 1959 a pak ještě dvakrát, v letech 1962 a 1998. „Energická Mářa pracovala u Janáčků více než čtyřicet let, a byla tak přímým svědkem radostí i strastí jejich rodinného soužití,” doplňuje Šárka Zahrádková, manažerka projektu Janáčkovo Brno. „Impulsem k novému, v pořadí čtvrtému vydání Mářiných vzpomínek bylo nejen to, že je tato knížka dávno rozebraná, ale také skutečnost, že do Archivu Leoše Janáčka Moravského zemského muzea se před časem dostal strojopis textu, jak jej Marie Trkanová podle Mářina vypravování původně sepsala, bez úprav a škrtů provedených před prvním vydáním,” doplnila za Moravské zemské muzeum Barbora Onderková.
Změny se týkaly například vztahů brněnských Čechů a Němců před rokem 1918, některých aspektů soužití u Janáčků nebo podrobností pozůstalostního řízení po Janáčkově smrti. Úprava se částečně projevila i v literárním stylu. Původní text je prostší a spíše vystihuje Mářino jadrné, autentické vyprávění, které je například v kapitole věnované krátkému životu Olgy, milované dceři Janáčkových, nesmírně smutné, ale jinak místy i dosti vtipné: „Odmala se Zdenči učila hrát na klavír. Prvním jejím učitelem byl profesor Vorel z ústavu učitelů a ten říkal, že Zdenči má nadání. Dělala takové pokroky, že když jí bylo dvanáct let, doporučil Schulzovým místo sebe lepšího klavíristu, našeho pána. … Když jí bylo čtrnáct let, padl jednou před ní z ničeho nic na kolena a vyznal jí lásku tak prudce, že se polekala. Brzo potom řekl paní Schulzové o Zdenčinu ruku,“ vypráví v knize Marie Stejskalová.
„V TIC BRNO rádi vytváříme knihy, které přinášejí autentické brněnské zážitky. Zároveň do jejich tvorby zapojujeme brněnské umělce. I tady najdete řadu výjevů ze života Janáčkovy rodiny, které svým specifickým způsobem zpracovala výtvarnice Vendula Chalánková,” říká Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO. Originály koláží budou vystaveny do konce září tohoto roku, a to v místech, kde se mnohé v knize popsané situace odehrály – tedy v Janáčkově domečku, dnešním Památníku Leoše Janáčka. Kniha také obsahuje četné editorské poznámky, částečně přenesené z předchozích vydání, množství fotografií z Archivu Leoše Janáčka a krátké medailonky v textu zmíněných osobností.
Foto: Michal Růžička
Příspěvky redakce
- Leif Segerstam (1944–2024)
- Mladistvé Duo Absoluto v Šumperku
- Tomáš Pindór a Roman Patočka spolu na Dobříši
- Filmharmonie uvádí Star Wars
- Dechový orchestr Májovák ve skladbách současných ostravských tvůrců