úterý, 06 duben 2021 07:43

Pražská konzervatoř slaví online

Autor:

Pořadatelé ke 210. výročí zahájení výuky na Pražské konzervatoři a k deseti letům od otevření Koncertního sálu chystají dva online programy. Natáčení instrumentálního koncertu posluchačů konzervatoře se uskuteční pozítří a stream bude na stránkách školy publikován v sobotu 24. dubna. V ten samý den bude zveřejněn i pořad z Divadelního sálu, který nabídne ukázky z inscenace Čapkova Politikária hudebně dramatického oddělení, ze Sekretářek populárního oddělení i z operního představení s názvem Promořená nevěsta. Oba programy budou následně vydány a k dispozici na flash disku, který bude letošní výročí připomínat.

 

5

 

„Zdá se to být nedávno, kdy naše škola oslavila 200. výročí založení s mimořádnou dramaturgií v rámci světového kulturního výročí UNESCO. Stále doznívají zážitky ze zahajovacího koncertu Pražského jara s Jiřím Bělohlávkem, koncertu ve Dvořákově síni za přítomnosti 55 zakládajících šlechtických rodů, Pucciniho opery ve Stavovském divadle, zahájení výstavy v Národním muzeu...,“ vzpomíná statutární zástupce ředitele školy Ladislav Horák a pokračuje: „Nicméně od roku 2011 již uplynulo 10 let, a tak se nyní nové vedení školy chystá na navazující jubileum nejen samotného zahájení výuky na Pražské konzervatoři (24. 4. 1811), ale též otevření Koncertního a Divadelního sálu před deseti lety.“

 

31

 

Jelikož jsou přípravy oslav omezeny pandemickou situací, budou letošní slavnosti skromnější. Symbolicky právě 24. dubna škola zveřejní dva online pořady. Prvním bude koncert talentovaných žáků, na kterém zahrají na zcela nové špičkové nástroje, které škola díky zřizovateli, Hlavnímu městu Praze, významnému partnerovi, firmě Unicorn, i s pomocí grantů pořídila. „Posluchači se tak seznámí se skutečnými skvosty, nejvyšší třídou instrumentů od nového klavíru Steinway přes americkou harfu Lyon&Healy, speciálně pro naši školu v Salzburgu vyrobený hammerklavier, francouzský hoboj Marigaux, italský akordeon Scandalli až po marimbu a vibrafon americké firmy Musser,“ zve ke sledování Ladislav Horák s tím, že je zcela namístě ocenit mimořádné úsilí ředitele školy Petra Čecha, který všechna výběrová a grantová řízení dotáhl do úspěšného konce. Pořad z Divadelního sálu nabídne ukázky z inscenací tří oddělení – hudebně dramatického, populárního a operního.

 

2

 

Foto: Wikipedia - Vit Vit, archiv Konzervatoře

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.