Zvuky rozmanitosti spojí Ostravu, Katowice, Žilinu a Budapešť. Hlavním tématem bude well-being
Tvůrčí centrum Ostrava pořádá vedle festivalu Hudební současnost druhým rokem také projekt Sounds of Diversity neboli Zvuky rozmanitosti. Ten je zaměřený na tvorbu a recepci současné hudby napříč zeměmi Visegrádské čtyřky a propojuje umělce, skladatele a performery z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska. Ve středu 5. března nabídne komponovaný program v koncertním sále Fakulty umění v City Campus Ostrava.

Projekt Sounds of Diversity se zaměřuje na propojení bohatství kultur zemí střední Evropy, které poutá i společná historie. V letošním roce nově překračuje také žánrové hranice a objevuje nové formy vyjádření. Jeho cílem je nejen boření bariér, podpora regionálních tvůrců, ale také snaha dokázat, že současná klasická hudba má své pevné místo v moderní společnosti, umí oslovit i mladší generace a vybízí k dialogu. Letošní tématem projektu je wellbeing ve smyslu důležitosti životní rovnováhy a harmonie. Téma rezonující ve společnosti pořadatelé uchopují snahou o vytvoření harmonické atmosféry pro diváky s využitím hudby, tance a scénického lightdesignu.
Ostravské zastavení projektu, které se uskuteční 5. března v devatenáct hodin na půdě tamní Fakulty umění, představí čtyři nové hudební kompozice vytvořené speciálně pro Zvuky rozmanitosti vzájemně prolnuté tancem s prvky improvizace v choreografii Jany Ryšlavé a světelným designem z dílny Poláka Piotra Ceglarka. Šestnáctičlenný soubor sestavený z hudebníků ze zemí Visegrádské čtyřky (V4) pod vedením polského dirigenta Szymona Bywalece zahraje skladby reprezentující jednotlivé zapojené země.
Českou republiku bude reprezentovat skladba Šestý smysl ostravské skladatelky Petry Šuško. Ta absolvovala skladbu a hudební režii na HAMU v Praze a stáže v Holandsku. Její tvorba zahrnuje kompozice pro standardní nástrojová seskupení, elektroakustickou hudbu, je autorkou hudby k dokumentárním filmům (např. Kaprkód), ale také instruktivní skladby. V rámci úvodního ročníku Sounds of Diversity v březnu loňského roku zazněla premiéra její skladby Ex-press-sure?. V listopadu téhož roku premiérovala její symfonickou skladbu Fifejdy Groove Janáčkova filhramonie Ostrava, zkomponovanou na zakázku festivalu Hudební současnost. Kromě vlastní tvorby se věnuje také pedagogické činnosti.

Současnou polskou tvorbu představí skladba Przemysława Schellera Grande Valse Brillante, slovenskou Matej Sloboda a jeho Consonanze stravaganti e lumi danzanti a letos poprvé zazní také tvorba maďarského mladého tvůrce, kterým bude Viktor Molnár s kompozicí The Zone. Taneční složku programu bude realizovat spolek Move Ostrava, konkrétně performeři Jana Ryšlavá, Lucie Bielik a Radoslav Paiovarči ze Slovenska.
Sounds of Diversity po Ostravě zavítá 6. března do Katowic, kde se projekt bude konat na půdě Hudební akademie Karola Szymanowského. Na podzim jsou plánovány koncerty v Nové synagoze v Žilině a v Budapešti.
Foto / zdroj: archiv projektu
Příspěvky redakce
- Filharmonie Brno zamíří na Košické hudební jaro
- Český závěr března v Bratislavě
- Výročí konce války vzpomene pořad v Jeruzalémské synagoze
- Příští setkání s Václavem Hudečkem má jazzový nádech
- Smíšený sbor Jitro vyhlásil skladatelskou soutěž k osmistému výročí Hradce Králové
Více z této rubriky
- Filharmonie Brno zamíří na Košické hudební jaro
- Český závěr března v Bratislavě
- Výročí konce války vzpomene pořad v Jeruzalémské synagoze
- Příští setkání s Václavem Hudečkem má jazzový nádech
- Nejen Sebastian, také Bernhard a Ludwig. Bachovská nabídka Collegia 1704
- Angela Gheorghiu po více než dekádě v Praze
- Klavírista Martin Kasík zahraje Dvořáka s filharmoniky ze Zelené Hory
- Varhanní závěr března u Svatého Jakuba s Pergolesiho Stabat Mater
- Barry Douglas budí zájem. Prague Philharmonia tak otevřela i rudolfinskou emporu
- Jubilejní plzeňské klavírní klání. Kdo naváže na Pavola Praženicu?