Hlasohled na sklonku roku pořádá pěvecký workshop
Netradiční loučení se starým rokem a přivítání roku nového nabízí silvestrovský workshop, který společně povedou zpěvačky Victoria Hanna z Izraele a Mariana Sadowska z Ukrajiny. Workshop se uskuteční 30. a 31. prosince v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Zájemci se mohou přihlásit na oba dny i jen na jeden. Workshop s názvem Zpěv jsou naše kořeny pořádá Centrum pro práci s lidským hlasem Hlasohled, který vede Ridina Ahmedová, zpěvačka, performerka, lektorka i autorka podcastů pro Český rozhlas.
Zpěvačky Victorii Hanna a Marianu Sadowskou pojí dlouholeté hudební přátelství a teď i smutek z nastalé situace v obou jejich zemích. V rámci workshopu se účastníci naučí písně a texty z hebrejského i ukrajinského kulturního dědictví v podání těchto oceňovaných vokalistek. Workshop je otevřený všem, kteří mají chuť zpívat. Vítáni jsou zájemci bez ohledu na míru zkušeností, „včetně těch, co si myslí, že neumí zpívat“. Workshop bude v angličtině s překladem do češtiny.
Victoria Hanna je hlasová umělkyně a zpěvačka známá pro své osobité zkoumání hlasu, jazyka, kompozice a tvorby, a to jak v izraelské, tak v mezinárodní umělecké sféře. Pracuje s různými médii, včetně zpěvu, textu, zvuku, videa a performance, a tyto formy plynule propojuje. Její tvorba reflektuje hluboký vztah ke starým hebrejským textům a odráží zakořeněné spojení s jazykovou historií. Victoria si vytvořila pestrou mozaiku technik pro ohledávání a inovování tradic.
Mariana Sadowska je skladatelka, zpěvačka a multiinstrumentalistka, herečka i hudební režisérka divadelních projektů. Zásadní inspiraci nachází v tradiční hudbě Ukrajiny a východní Evropy, kterou systematicky zvukově zkoumá a inspiruje se jí. Řadu let vede workshopy zaměřené na tzv. „bílý hlas“ (otevřené hrdlo), tedy vokální techniku východoevropské tradice, učí ale i současné hlasové techniky. Během spolupráce s polským divadlem Gardzienice vyvinula systém cvičení propojující pohyb a zpěv. Seznamuje s obřadností i každodenností obsaženými v lidových písních.
Hlasohled založila v roce 2006 Ridina Ahmedová s přesvědčením, že hlas je nejpřirozenějším nástrojem každého člověka a zpívání může přinášet radost bez ohledu na to, jak dokonale výsledek zní. Hlasohled nabízí semináře, konference a hlasové dílny pro různě pokročilé zájemce s nejlepšími lektory z Čech i zahraničí. Workshopy Hlasohledu již prošlo přes 8.000 účastníků, jimž se věnovalo na 120 lektorů.
Foto: ilustrační – Marie Psotná, archivy umělkyň
Příspěvky redakce
- Listopadové Hudební výlety SHF a náhradní termín vystoupení Jana Mráčka
- Všechny cesty vedou do Říma. Soudobá česká a italská hudba v Praze a Hradci Králové
- Pražské Národní divadlo připomíná sto let Giacoma Pucciniho
- Národní muzeum otevírá výstavu Má vlast k poctě Bedřicha Smetany
- Směr Hongkong. Pražský filharmonický sbor vyveze Dvořáka
Více z této rubriky
- Listopadové Hudební výlety SHF a náhradní termín vystoupení Jana Mráčka
- Všechny cesty vedou do Říma. Soudobá česká a italská hudba v Praze a Hradci Králové
- Pražské Národní divadlo připomíná sto let Giacoma Pucciniho
- Směr Hongkong. Pražský filharmonický sbor vyveze Dvořáka
- Od prvního koncertu žilinského komorního orchestru uplynulo padesát let