Salcburská dirigentská cena putuje do Maďarska
„Na počátku roku zvítězil v Mezinárodní dirigentské soutěži v Hongkongu.
„Jsme přesvědčeni, že ho čeká důležitá kariéra.”
„Gábor Káli se stane asistentem Ivána Fischera.”
„Na Salcburském festivalu 2019 bude dirigovat koncert ve Felsenreitschule.”
Cenu pro mladého dirigenta udělovanou již devět let při Salcburském festivalu získal Gábor Káli. Pětatřicetiletý maďarský umělec stál v čele filharmonie v Norimberku a od nadcházející sezóny bude asistentem Ivána Fischera u Budapešťského festivalového orchestru.
S prestižní cenou je vedle finanční částky spojeno take vystoupení ve slavném sále – v salcburské Felsenreitschule – při festivalu v roce 2019. “Po třech skvělých koncertech s orchestrem Camerata Salzburg a po důkladné diskusi jsme s porotci vybrali jako nositele ceny Gábora Káliho. Jsme přesvědčeni, že ho čeká důležitá kariéra,” citovali pořadatelé předsedu poroty Dennise Russella Daviese, od podzimu šéfdirigenta Filharmonie Brno.
Gábor Káli pochází z Budapešti, kde se od dětství učil na housle a na klavír a kde nakonec vystudoval dirigování na Lisztově akademii. Pokračoval na univerzitě v Berlíně a absolvoval navíc dirigentské kurzy vedené Kurtem Masurem, Bernardem Haitinkem a Peterem Eötvösem. Daniel Barenboim ho v Berlíně pozval k audici do Státní opery, podobnou příležitost dostal u Bostonského symfonického orchestru. V jeho životopise figurují před několika lety i vystoupení s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín. Od roku 2015 do letoška byl ve Státní opeře v Norimberku asistujícím hudebním ředitelem a šéfdirigentem. Připravil řadu operních, operetních a baletních představení i koncertních programů. Opakovaně už se objevil jako dirigentský host také v Maďarské státní opeře i u řady orchestrů po Evropě a v Asii. Na počátku letošního roku zvítězil v prvním ročníku Mezinárodní dirigentské soutěže v Hongkongu.
Foto: Salzburger Festspiele / Marco Borrelli
Příspěvky redakce
- Via ad Artem připomene výročí Dvořákovy Stabat Mater
- Beethoven, Dvořák i nová česká symfonie. Karlovarští symfonikové představili sezónu 2026/27
- Festival Leoše Janáčka otevírá novou kapitolu. Nabídne hvězdné hosty, nové projekty i hudbu napříč regionem
- Kutnohorský festival komorní hudby i letos tematizuje Šostakoviče
- Vizovické zámecké kulturní léto Aloise Háby nabídne rodinné hudební příběhy
Více z této rubriky
- AudioPlus | Irena Pohl Houkalová: Podporu potřebují nejen žáci ZUŠ, ale i učitelé
- Vizovické zámecké kulturní léto Aloise Háby nabídne rodinné hudební příběhy
- AudioPlus | Magdalena Švecová: Zpěváci Operní líhně jsou dobří a kreativní
- Primachori v Uničově představí výběr z dětského sborového zpěvu. Do přehlídky se zapojilo přes tři tisíce dětí
- ZUŠ Open ve Valdštejnské zahradě aneb Stovky a stovky účinkujících
- Letní hornové kurzy v Broumově podvanácté
- Hudební naděje ohromily na závěr zlínského Talentina
- Klavír, klarinet a flétna v Kostelci nad Orlicí skrze akademii MenART
- Jubilejní ročník soutěže Mladí pianisté hrají na klavír Steinway & Sons představil novou generaci talentů
- Pražské jaro prezentovalo budoucnost české hudby