KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Skleněná harmonika se rozezní v Besedním domě english

Nejen opomíjeným autorům a pozapomenutým skladbám, ale i přehlíženým hudebním nástrojům je věnován letošní ročník festivalu Moravský podzim. Jedním z nich je skleněná harmonika, které bude patřit čtvrteční večer 12. října v Besedním domě s příznačným názvem Sólo pro skleněnou harmoniku.

Nástroj, který zkonstruoval v roce 1761 americký státník Benjamin Franklin, tvoří sada skleněných misek o postupně se zvětšujícím průměru, které jsou navlečeny na otáčející se tyč. Hraje se na ni navlhčenými prsty, takže nástroj vydává podobný zvuk jako když se hraje navlhčenýma rukama na okraje skleniček. Skleněná harmonika byla ve své době oblíbená, komponovalo pro ni mnoho autorů, například i Wolfgang Amadeus Mozart, postupně ale upadla v zapomnění. „V dobovém tisku se dokonce psalo, že dokáže hypnotizovat nebo že její dlouhodobý poslech může způsobit šílenství. Nejspíše se ale jednalo o reklamní triky výrobců,“ uvedla Marie Kučerová, ředitelka Filharmonie Brno, která festival Moravský podzim pořádá.

Kromě skleněné harmoniky je koncert specifický také dvěma obnovenými premiérami Antonína Rejchy a složením umělců na pódiu. „Velkou radost mám například ze zapojení Barbary Marie Willi. Ujme se nejen cembalových partů, ale představí se také jako vypravěčka v Rejchově melodramu Rozloučení Johanky z Arku s vlastí. Je to skvělá, nejlepší možná volba,“ uvedl dramaturg festivalu Vítězslav Mikeš. Sólisty, pěvecké kolegium a Filharmonii Brno povede britský dirigent Jonathan Cohen, který zároveň působí jako umělecký ředitel několika renomovaných souborů a festivalů.

Ke skleněné harmonice usedne Christa Schönfeldinger, přední světová interpretka na tento nástroj. Historické techniky hry dovedla k nové dokonalosti, rozšířila je a obohatila o současnou hudební estetiku. Mnohé žijící autory, např. Pärta nebo Glasse, hraje v úpravách pro tento nástroj a podněcuje i vznik nových děl.

Skleněná harmonika zazní ve třech skladbách večera. „Na začátku programu stál objev skladby Antonína Rejchy Rozloučení Johanky z Arku s vlastí. Moc jsem si ji přál uvést, ale přišlo mi líto, aby skleněná harmonika zazněla jen v desetiminutovém díle. Po diskuzi s Christou jsme program doplnili barokním skladatelem Johannem Adolphem Hassem a jeho kantátou L´Armonica a také Domenicem Cimarosou, jeho árií De terra amica pro soprán, skleněnou harmoniku a orchestr. To už bylo dostatečně nosné,“ řekl Mikeš. Večer zahájí Příležitostná kantáta Antonína Rejchy, jehož odkaz brněnský orchestr důkladně opečovává. Skladba zazní v novodobé premiéře – k jejímu objevu došlo teprve nedávno. Potvrdí se tak podtitul letošního ročníku festivalu Velká díla opomíjených skladatelů, opomíjená díla velkých skladatelů.

Foto: archiv festivalu

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky