úterý, 09 únor 2021 12:17

Violoncellová soutěž o Cenu Gustava Mahlera 2021 zná vítěze

Autor:

Třetí ročník Mezinárodní violoncellové soutěže o Cenu Gustava Mahlera, kterou vyhlašuje Institut Gustava Mahlera Praha ve spolupráci s Filharmonií Gustava Mahlera Jihlava, se měl původně uskutečnit včera, 8. února 2021 v Jihlavě. Kvůli pandemii a následným restriktivním opatřením se vedení soutěže rozhodlo uspořádat letošní ročník virtuálně. Do soutěže poslalo přihlášku sto osmdesát tři violoncellistů ze sedmadvaceti zemí. Ti zaslali soutěžní nahrávky, na jejichž základě porota vybrala letošní laureáty, formou odkazu na YouTube. Cenu Gustava Mahlera 2021 s finanční prémií třicet tisíc korun českých získal zároveň absolutní vítěz klání – Simon David Eberle z Německa.

 

200

 

Cena Filharmonie Gustava Mahlera Jihlava připadla Tomáši Prchalovi, který žije v Nizozemí. Cena šéfdirigenta Filharmonie Gustava Mahlera Jihlava pak putovala ke třem soutěžícím, a sice k violoncellistce Tae-Yeon Kim z Jižní Korey, Felixi Brunnenkantovi z Německa a Samu Lucasovi z Austrálie. Předseda poroty Petr Nouzovský udělil diplom Číňanovi Haoyu Gu, hráčce Ji Eon Lee z Jižní Korey a Tillu Schulerovi z Německa. Cena ředitele Institutu Gustava Mahlera Vladimíra Holeše byla předána Číňance Yuxin Wang, jejímu krajanovi Yiqi Chenovi, Dohyeonu Ryuovi z Jižní Korey a Tichonu Evlanovovi z Ruska a Cena pro nejlepšího českého účastníka soutěže byla udělena Adamu Klánskému.

 

202

 

Úplný přehled oceněných účastníků, včetně rozdělení do jednotlivých kategorií, je k dispozici na stránkách soutěže, a to spolu s odkazy na soutěžní snímky na YouTube.

„Milí violoncellisté, právě jsme zveřejnili výsledky Mezinárodní violoncellové soutěže o cenu Gustava Mahlera 2021. Moc rád bych vám poblahopřál jménem svým, jménem všech členů naší skvělé poroty i týmu Mahlerova Institutu. V přítomnosti vašich nahrávek nám bylo moc krásně. Radost máme také z nejmladších violoncellistů, kteří jsou na velice vysoké úrovni. Rostou nám skvělí nástupci, což je velmi podstatné pro zachování klasické hudby a našeho milovaného violoncella! To, že jste našli čas a chuť k natočení soutěžního snímku, je pro nás ta největší odměna! Děkuji za Vaši účast na Mezinárodní violoncellové soutěže o cenu Gustava Mahlera 2021!“ s optimismem uvádí předseda poroty, náš přední violoncellista a spoluzakladatel soutěže Petr Nouzovský.

 

201

 

Pořadatelé jako další porotce přizvali Michaelu Fukačovou, sólistku a komorní hráčku, Michala Kaňku, sólistu, komorního hráče a pedagoga HAMU v Praze, Jiřího Jakeše, šéfdirigenta Filharmonie Gustava Mahlera v Jihlavě, a Tomasze Szczęsného, koncertního mistra violoncell Filharmonie im. Mieczysława Karłowicza v polském Štětíně a profesora na Hudební akademii tamtéž.

 

Foto: Institut Gustava Mahlera Praha / KlasikaPlus

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.