Mezinárodní koncertní festival vyvrcholí v Holešově vystoupením mladých klavíristů se zlínskými filharmoniky
Zámek Holešov bude v sobotu 1. srpna hostit závěrečný koncert Českého mezinárodního koncertního festivalu (Czech International Concerto Festival), který se už několik let zaměřuje na mladé talenty a rozvoj jejich umění interpretace koncertů pro sólový nástroj a orchestr. Mladí klavíristé v Holešově vystoupí za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů a představí vybrané věty koncertů Beethovena, Griega a Chopina.

Vyvrcholením letošního ročníku Českého mezinárodního koncertního festivalu bude 1. srpna od 19 hodin koncert ve Velkém sále zámku v Holešově, který se letos stane dějištěm festivalového finále poprvé. Přehlídka vznikla v roce 2017 s cílem podporovat zdokonalování interpretace koncertů pro sólový nástroj a orchestr a nabízí mladým hudebníkům možnost studovat pod vedením zkušených pedagogů a současně vystoupit s profesionálním orchestrem. Na závěrečném koncertě se představí účastníci festivalu za doprovodu zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů. Ta se aktuálně představuje také na luhačovické Akademii Václava Hudečka, v úvodu července těleso zahrálo v Třeboni.

Program tvoří jednotlivé věty Třetího klavírního koncertu c moll Ludwiga van Beethovena, Klavírního koncertu a moll Edvarda Griega a Prvního klavírního koncertu e moll Fryderyka Chopina. Každý z účastníků uvede část koncertu, na níž během festivalu pracoval. V Holešově vystoupí pestrá přehlídka mezinárodních talentů, jmenovitě: Elliot Matheson, Ryan La Tourrette, Brad Yick, Jingjing Fu, Micah Lam, Titus Lam, Zezhong Xiao, Tianran Zhou a Tammy Huang.

S festivalem jsou spojeny také mezinárodní dirigentské kurzy, jejichž lektorský tým letos tvoří polský klavírista Adam Żukiewicz a tchajwanská dirigentka, klavíristka a pedagožka Yuchi Chou. Uměleckým vedoucím projektu je dirigent, skladatel a zakladatel Boulder Chamber Orchestra Bahman Saless, který se dlouhodobě věnuje také vzdělávání mladých dirigentů prostřednictvím mezinárodního dirigentského institutu.
***
Výhled na příští sezónu zlínských filharmoniků nabídl portál KlasikaPlus.cz ZDE.
Foto: archiv KlasikaPlus.cz, Facebook Bahmana Salesse, Facebook Hudby v zahradách a zámku Kroměříž
Příspěvky redakce
- Spor o novou státní kulturní politiku. Odborná veřejnost žádá její stažení, ministr změnu odmítá
- Michaela Káčerková a Ondřej Vrabec vystoupí na varhanním festivalu v Bruggách
- Chrudim v barokním hávu. Místní festival nabídne i operu
- Severočeská Hudební setkání oslaví uměleckou zralost
- Lucie Batelková získala v Polsku ocenění Mladá operní naděje
Více z této rubriky
- Michaela Káčerková a Ondřej Vrabec vystoupí na varhanním festivalu v Bruggách
- Chrudim v barokním hávu. Místní festival nabídne i operu
- Severočeská Hudební setkání oslaví uměleckou zralost
- Lucie Batelková získala v Polsku ocenění Mladá operní naděje
- Za Chopinem a dalšími do Mariánských Lázní
- Kvarteta Zemlinského a Bennewitze společně v Belgii
- Klavíristé spějí do Mikulova. Inspirací jim bude i Eva Strejcová
- Sukovo kvarteto na rakouské straně Šumavy
- Obrovský potenciál Academy Kroměříž. Frekventanty čeká všestranný rozvoj
- Prague Philharmonia na zámku ve švýcarském Murtenu