Šestnáctý ročník Festivalu hudebního divadla Opera 2025, který pořádá Jednota hudebního divadla jako bienále, se uskuteční od 29. ledna do 19. dubna příštího roku. Do Prahy se sjedou operní soubory z České i Slovenské republiky, aby představily své nejlepší inscenace, a to převážně na scénách Národního divadla, ale i v dalších pražských divadelních či nedivadelních…
V Olomouci začíná jaro. To hudební
Moravská filharmonie Olomouc se vrací k tradičnímu hudebnímu festivalu Olomoucké hudební jaro, jehož historie sahá až do roku 1958 a který aktuálně připravuje ve spolupráci s Olomouckými barokními slavnostmi. Od 19. dubna do 10. května uvede festival v hanácké metropoli sedm koncertů. Pro návštěvníky pořadatelé připravili velké symfonické koncerty s klasicko-romantickým repertoárem, starou hudbu i novodobé…
Emil Viklický s olomouckou filharmonií ve skladbách Viklického a Janáčka
Olomoucké Studio Volantes láká na koncert Ala Moana, který se uskuteční ve spolupráci s Moravskou filharmonií Olomouc v rámci festivalu Emil Viklický 75 pořádaného u příležitosti životního jubilea autora. V sále Reduta ve středu 27. září zazní skladby Emila Viklického a také díla Leoše Janáčka, který byl pro Emila Viklického velkou inspirací. Kromě filharmonie účinkují…
Festival Hortus Magicus zažil premiéru nového oratoria o svaté Ludmile
„Societas Incognitorum přednesl Michnovy písně v jejich původní podobě, očištěné od nesmyslných interpretačních nánosů zaužívaných a zapsaných v průběhu dalších staletí.“
„Hortus Magicus je festival orientovaný na objevná duchovní díla při současném nevšedním interpretačním ztvárnění.“
„Procházkovo oratorium o svaté Ludmile je pozoruhodné a hluboké dílo.“
Písně Adama Michny z Otradovic a nové oratorium o svaté Ludmile zahájily program zážitkového festivalu Hortus Magicus v Kroměříži. Festival se koná na Arcibiskupském zámku a v přilehlých zahradách ve dnech 11. až 13. srpna a má široké umělecké rozpětí, kdy se střídá hudba, divadlo a mluvené slovo. Zahajovací koncert ve Sněmovním sále přinesl zajímavá díla v podání souboru Societas Incognitorum a Studia Volantes.
Renesance díla Pavla Křížkovského na Olomouckých barokních slavnostech
„Podle dobové praxe se k varhanám připojilo i trombónové kvarteto, které tvořili hudebníci Moravské filharmonie Olomouc. Měkkost i znělost jejich nástrojů se velmi dobře zvukově snoubila s citlivým varhanním doprovodem.“
„Zejména pak překvapila hutnost hlubokých basů.“
„Závěrečná skladba byla provedena 25. srpna 1863 v brněnských Lužánkách u příležitosti oslav tisíce let příchodu Cyrila a Metoděje jedenácti sty pěvců a s velkým dechovým orchestrem, který dirigoval sám Pavel Křížkovský.“
Olomoucké barokní slavnosti oživují město Olomouc v letních měsících a lákají publikum do starobylých a krásných prostor. A Pavel Křížkovský (1820–1885), který byl povolán z augustiniánského kláštera do olomoucké katedrály jako dómský kapelník, je osobností, jehož hudba dodnes překvapuje. Na koncertě 8. srpna v rámci zmíněného festivalu dominovalo jeho Requiem in d a v závěru Kantáta Sv. Cyril a Metoděj na text Františka Sušila, kterou Křížkovský napsal a provedl k tisícímu výročí příchodu světců na Moravu.
Novodobá premiéra na Olomouckých barokních slavnostech
V rámci letních prázdnin mohou příznivci Olomouckých barokních slavností navštívit ještě tři koncerty. Nejbližší z nich se koná už 30. července v neděli v kostele sv. Michala. Jedná se o koncert barokních mistrů, jehož výjimečnost spočívá v provedení mše Pavla Josefa Vejvanovského Missa Martialis v novodobé premiéře. Z díla Adama Michny z Otradovic navíc v podání souboru Societas Incognitorum…
Olomoucké barokní slavnosti se Škroupovou zpěvohrou Dráteník
Olomoucké barokní slavnosti v tomto týdnu nabídnou premiéru zpěvohry Dráteník od Františka Škroupa. Veřejná generálka se koná 17. srpna, slavnostní premiéra ve čtvrtek 18. srpna a repríza v pátek 19. tohoto měsíce, vždy od 19:30 hodin v Domu u parku v Olomouci. Festival pořádá Studio Volantes. V režii a dramaturgické úpravě Kateřiny Křivánkové, v kostýmech a scéně Sylvy Markové…
Rejchův Gusman ode dneška pobaví v Olomouci
Světovou premiéru komické opery Gusman, z pera českého skladatele Antonína Rejchy, ode dneška uvádějí Olomoucké barokní slavnosti. Premiéra a obě reprízy 16. a 17. července se budou konat na nádvoří Tereziánské zbrojnice vždy od půl deváté večer. V titulních rolích se představí Roman Hoza, Tadeáš Hoza, Dagmar Šašková nebo Václav Barth. Hudebně nastudovali Veronika…
Guzmán z Alfarache aneb Gusman, neznámá opera Antonína Rejchy
„Příběh vycházející z oblíbeného španělského pikareskního románu má jako hlavní postavu šibala, který si ví vždy rady a trestá bezpráví.“
„Rejchovo zhudebnění odkazuje na tradici francouzské komické opery konce 18. století.“
„Pro uvedení Gusmana na scénu v českém prostředí jsme museli provést, s ohledem na dochované prameny, detailní rekonstrukci.“
Olomoucké barokní slavnosti nabídnou světovou premiéru komické opery Antonína Rejchy, a to po 205 letech od jejího zkomponování. Tři představení zrekonstruované verze díla v podání Studia Volantes v hudebním nastudování Veroniky Manové a režii Tomáše Studeného s výpravou Sylvy Markové se uskuteční za týden 15., 16. a 17. července v prostorách nádvoří Tereziánské zbrojnice. Mezi sólisty se představí Roman a Tadeáš Hozovi, Dagmar Šašková či Václav Barth. O opeře a o zajímavostech z doby vzniku díla píše spoluautorka novodobé rekonstrukce, muzikoložka Jana Franková.