středa, 31 květen 2023 13:39

Liberecké Divadlo F. X. Šaldy v projektu „Cesta“ cestuje městem

Autor:

Opera Divadla F. X. Šaldy letos v červnu uvede projekt Cesta, na němž se podílí na sto dvacet dětských účinkujících spolu se sólisty, orchestrem a sborem divadla. Premiéra i všechny reprízy se konají v jednom měsíci. Generálka v první červnový den bude přístupná veřejnosti.

 

2023-05-31-DFXS-cesta-04

 

Inscenace bude uvedena v režii Lindy Hejlové Keprtové, která s celým námětem Cesty přišla. V inscenačním týmu působí také sbormistryně Silvie Langrová, která se současnou ředitelkou divadla nespolupracuje poprvé. Vytvořily společně několik operních inscenací, v nichž účinkuje dětský pěvecký sbor Severáček, a právě pod jejich vedením před devíti měsíci vzniklo v DFXŠ nové Dětské operní studio. „Moc se mi líbí, jak Linda s dětmi pracuje. Každé dítě je jedinečné a na představení Cesta to diváci jistě uvidí a ocení,“ věří Langrová.

 

2023-05-31-DFXS-cesta-03

 

Na Cestě se podílí skoro sto dvacet dětí, do zkoušení se zapojilo Dětské operní studio, Dětský pěvecký sbor Severáček, orchestr ZUŠ Jabloňové, školní sbory Karolka a Lesněnky a Baletní školička při DFXŠ. Silvie Langrová zkoušení s tolika účinkujícími komentuje: „Věřím, že dětem přináší mnoho nových zážitků a možností k vlastní realizaci. Je to pro ně samozřejmě velmi náročné – nejenom se naučit krásně zpívat sólové a sborové party, ale především jevištně myslet, respektovat své kamarády, nebát se dát najevo své emoce a mnoho dalších věcí, se kterými by se jinde asi nesetkaly.“ Spolu s dětmi se představí i sólisté Věra Poláchová, Petra Vondrová, Sergey Kostov, Ievgenii Gunko a v hlavní roli průvodce vystoupí Petr Jeništa. O hudební nastudování se postará rovnou trojice dirigentů: Karol Kevický, Anna Novotná Pešková a Tadeáš Tulach. V červnu jsou v plánu dvě premiéry, čtyři reprízy a dvě školní představení. Den před první premiérou, 1. června v osmnáct hodin, budou mít diváci možnost přijít na hlavní generální zkoušku.

 

2023-05-31-DFXS-cesta-02

 

Představení vždy začíná v Technickém muzeu Liberec, a to v hodinu, která je uvedená na programu. Na nádvoří Technického muzea a v jedné z jeho industriálních hal účinkující představí první část programu, diváci se pak pěší cestou přesunou k libereckému bazénu a závěr se uskuteční přímo na jevišti Šaldova divadla.

 

 

Foto: Pixabay, DFXŠ (Facebook)

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.