Dva dny celé s Dvořákem na soutěži v Pálffyho paláci
Společnost Antonína Dvořáka první víkend v prosinci pořádá čtvrtý ročník soutěže komorní hry Antonín Dvořák mladým. Soutěž vznikla u příležitosti stého osmdesátého výročí skladatelova narození. Odborná porota složená z pětice významných českých hudebníků – Petr Verner, Štěpán Graffe, Liběna Séquardtová, Marie Wiesnerová, Jan Žďánský vyslechne soutěžní výkony 7. a 8. prosince v Pálffy paláci Pražské konzervatoře. Koncert vítězů se uskuteční ve spolupráci s MČ Praha 2 dne 9. března 2025 od patnácti hodin na pražské Novoměstské radnici.
Čtvrtý ročník soutěže Antonín Dvořák mladým je vyhlášen pro žáky základních uměleckých škol, konzervatoří, středních hudebních škol a vysokých škol s hudebním zaměřením (JAMU, AMU, VŠMU a hudebních fakult při univerzitách). Aktuální ročník je mezinárodní, tudíž se mohou zúčastnit žáci a posluchači stejného typu zahraničních škol. Soutěžní přehlídka je určena nejen pro nadprůměrně nadané žáky, ale i pro běžného žáka základní, střední či vysoké umělecké školy. Vítána jsou i komorní sdružení soukromých učitelů mimo ZUŠ. Soutěžící budou ohodnoceni zlatými, stříbrnými a bronzovými pásmy. Mimořádné výkony budou oceněny diplomem za mimořádný interpretační výkon. Soutěž je vypsána pro instrumentální komorní soubory libovolného obsazení v počtu dva až devět žáků v třech hlavních kategoriích: ZUŠ, konzervatoře a střední hudební školy a kategorie vysoké školy. Cílem soutěže je motivace k aktivní umělecké činnosti v komorních seskupeních, „schopnost poslouchat druhé“ a růst v dalším uměleckém rozměru. „Troufám si tvrdit, že snad není českého hudebníka či hudbymilovného posluchače, který by neměl k Antonínu Dvořákovi osobní vztah. A podobně ho vnímají lidé na celém světě. Nosíme ho v srdcích jako svého blízkého přítele. Jeho bohaté, čisté a vždy upřímné emoce nás po celé generace nebývale obohacují a jejich síla neuvadá,“ říká Slávka Vernerová, prezidentka soutěžní přehlídky.
Letos poprvé se soutěže mohou účastnit také skladatelé. Zadáním byla skladba instruktivního charakteru pro libovolné obsazení na volitelné téma z díla Antonína Dvořáka. Do soutěže se přihlásilo šest mladých skladatelů, jejichž skladby hodnotila porota ve složení: Jiří Gemrot, Martin Hybler a Miloš Štědroň.
Vítězové jednotlivých kategorií budou mít možnost vystoupit navíc i 11. května na sychrovském zámku, a to ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Lokalitu vybrali pořadatelé proto, že Dvořák na Sychrov jezdil za přítelem a mecenášem Goeblem.
Foto: ilustrační - archiv Klasiky+
Příspěvky redakce
- Nová Aida přímým přenosem z MET
- Začátek umělecké rezidence Jany Bouškové v Mariánských Lázních
- Reprezentanti klavírního mládí vystoupí na Pražské konzervatoři
- Plachetkova O2 arena je už na dohled
- Do prvního kola soutěže Pražského jara míří tři Češi
Více z této rubriky
- Nová Aida přímým přenosem z MET
- Začátek umělecké rezidence Jany Bouškové v Mariánských Lázních
- Pavol Praženica: Baví mě pestrost
- Reprezentanti klavírního mládí vystoupí na Pražské konzervatoři
- Plachetkova O2 arena je už na dohled
- Do prvního kola soutěže Pražského jara míří tři Češi
- Stipendisté opět hrají se svými mentory v Atriu Žižkov
- Vilém Vlček sólistou v polském Krakově
- V Žilině v rytmu tanga i s hity pop music s videoprojekcí
- Filharmonie Brno vystoupí se čtyřmi laureáty českých soutěží