KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Dvořákova pěvecká soutěž bude až v roce 2021 english

Letošní uvažovaný 55. ročník Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka se překládá až na rok 2021. V listopadu se nicméně v Karlových Varech uskuteční mistrovské pěvecké kurzy Evy Randové a Antonia Carangela a benefiční koncert Adama Plachetky ve prospěch soutěže, jejímž je laureátem.

Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka, která měla mít v listopadu v Karlových Varech 55. ročník, se překládá na rok 2021. Nejistota v účasti zahraničních pěvců kvůli celosvětové pandemii koronaviru je velmi vysoká a vzhledem k charakteru soutěže by utrpěla její prestiž a autorita, usoudili pořadatelé. Navíc jde o příjem od zahraničních soutěžících, který má vliv na rozpočet projektu. Mezinárodní pěvecké centrum Antonína Dvořáka je obecně prospěšnou společností a nedisponuje finančními prostředky, které by pokryly jakoukoli ztrátu.

Myšlenka udržet pojem a tradici soutěže přivedla však organizátory k myšlence zrealizovat slavnostní připomínkový koncertu v době obvyklého termínu soutěže. V den původního data závěrečného koncertu soutěže v pátek 13. listopadu se tak v Karlovarském městském divadle uskuteční slavnostní benefiční koncert Adama Plachetky ve prospěch karlovarské soutěže. Pěvce, který patří mezi laureáty soutěže, berou její pořadatelé jako naší současnou nejzářivější operní hvězdu. Spolu s ním na koncertě vystoupí sopranistka Eva Kývalová a mezzosopranistka Eliška Zajícová. Karlovarský symfonický orchestr povede dirigent Jiří Štrunc. Účast v Karlových Varech přislíbil na ten den také Peter Dvorský, dlouholetý předseda odborné poroty pěvecké soutěže.

Do pozornosti, kterou má tradičně v Karlových Varech operní pěvectví, zapadají i mimořádné mistrovské kurzy ve Evy RandovéAntonia Carangela. Uskuteční se tam od 7. do 13.listopadu. Zájemci se již nyní mohou hlásit.

Foto: Fb E. Kývalové, Fb soutěže

Petr Veber

Novinář, hudební kritik

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispíval do odborných českých hudebních měsíčníků i do deníků a dalších časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe například do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas, publikoval na internetu. Píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem a spolumajitelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...



Příspěvky od Petr Veber



Více z této rubriky