KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

FOK s hobojistkou Liběnou Séquardtovou pod taktovkou Petra Altrichtera s premiérou Jaroslava Krčka english

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahraje ve světové premiéře Koncert pro hoboj a orchestr Jaroslava Krčka, v němž se sólového partu ujme renomovaná hobojistka a členka orchestru Liběna Séquardtová. Na programu bude také symfonická báseň Útes Sergeje Rachmaninova a Symfonie č. 4 Johannesa Brahmse. Koncerty pod taktovkou dirigenta Petra Altrichtera se budou konat ve středu 25. a ve čtvrtek 26. ledna od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu.

Hoboj je nástroj mnoha možností. Byl stvořen pro krásu a hráči na hoboj chtějí této krásy docílit. V mém hobojovém koncertu jsem se snažil hlavně zachytit tuto krásu nástroje. A protože hoboj je i hodně technicky pohyblivý nástroj, zaměřil jsem se i na techniku, a protože se ode mě čeká, aby tam bylo trošku té lidovosti, tak ve čtvrté větě ta lidovost je,“ řekl ke svému Hobojovému koncerturozhovoru pro náš portál skladatel Jaroslav Krček, který se dlouhodobě zabývá studiem folklórní hudby a je zakladatelem známého souboru Musica Bohemica.

Koncert je napsaný zkušenou rukou vynikajícího muzikanta, známého folkloristy a polyhistora. Skladba je rozsahem kratší a svým rozdělením do tří vět připomíná barokní koncert. Obsahově je ovšem nabitá emocemi, převládá spíše melancholický charakter. V každé větě je dán prostor sólovému nástroji předvést se v kadencích,“ dodává interpretka Liběna Séquardtová.

Na programu dále bude symfonická báseň Útes Sergeje Rachmaninova, která ve své době zapůsobila i na Čajkovského a je napsána na motivy Čechovovy melancholické povídky Na cestě. „V souvislosti s Rachmaninovem si letos připomínáme hned dvě jeho výročí, a sice výročí narození (1873) a výročí úmrtí (1943),“ uvedla dramaturgie FOK.

Koncerty uzavře nesmrtelná Symfonie č. 4 Johannesa Brahmse z roku 1885, kterou už při premiéře kritici označili za „dílo pevné jako skála“ a kterou mnozí muzikologové považují za dokonalou.

Ve čtvrtek 26. ledna se od 18:15 hodin uskuteční také Setkání s umělci, kde budou hosty dirigent Petr Altrichter a sólistka koncertu Liběna Séquardtová.

Foto: Petra Hajská, Petr Dyrc

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky