KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Händelova Acis a Galatea dnes mimořádně v kině english

„Chtěli jsme vyzdvihnout snový a magický charakter mytologického příběhu tak mistrně zhudebněného Händelem.“

„Interakce mezi zpěváky a loutkami i scénické efekty slibují nezapomenutelný zážitek.“

„Händel Acise a Galateu zhudebnil hned třikrát.“

Marionety v nadživotní velikosti a přední domácí i zahraniční sólisté na jedné scéně – to je ACIS A GALATEA z pera Georga Fridricha Händela tak, jak ji loni v červnu úspěšně uvedly soubory Collegium Marianum a nezávislé divadlo Buchty a loutky na mezinárodním hudebním festivalu 13 měst Concentus Moraviae. Záznam představení dnes jako mimořádnou projekci uvede Francouzský institut v Praze.

Představení propojující barokní operu a loutkové divadlo se konalo v zámeckém divadle ve Valticích. V titulních rolích vystoupili Benedikt Kristjánsson, Patricie Janečková, Patrick Grahl a Tomáš Král. Inscenace měla premiéru v květnu 2017 v rámci mezinárodního hudebního festivalu Händel-Festspiele Halle a reprízy mimo jiné v Ostravě na festivalu Janáčkův Máj nebo v  divadle ABC v rámci koncertního cyklu Barokní podvečery. Collegium Marianum a divadlo Buchty a loutky se při ní schází už podruhé. Výsledkem jejich první spolupráce byla Cavalliho opera La Calisto. „Bylo to natolik inspirativní, že jsme se rozhodli pro další společný projekt. A tentokrát s jiným přístupem, který by vyzdvihnul snový a magický charakter mytologického příběhu tak mistrně zhudebněného Händelem,“ popisuje flétnistka a umělecká vedoucí souboru Collegium Marianum Jana Semerádová, která se ujala hudebního nastudování a uplatnila i své zkušenosti s barokní gestikou, a dodává: „Interakce mezi zpěváky a loutkami i scénické efekty spolu s expresivní Händelovou hudbou slibují nezapomenutelný zážitek.“ Divadelní podobu režíroval Vít Brukner a Buchty a loutky.

Smutný milostný příběh Acise a Galatey se dočkal již mnoha ztvárnění; Händel sám ho zhudebnil hned třikrát. Děj vychází z řecké mytologie a libreto opery je založeno na Ovidiových Proměnách. Hudba této pastorální opery je plná emocí a zároveň hravá. První verzi Acise a Galatey zkomponoval Händel během svého působení ve službách vévody z Chandosu za pobytu v sídle Cannons Park v letech 1717–1718. Jednalo se o první Händelovo dramatické dílo v angličtině a bylo zřetelně ovlivněno anglickými pastorálními operami Johanna Ernsta Galliarda a Johanna Christopha Pepusche. Libreto Johna Gaye (jeho autorství ale není zcela potvrzené) vychází z Ovidiových Proměn.

Záznam představení pořídilo Televizní studio Brno. Tvůrčí tým „Hudba z Brna“ se přitom spíš než o záznamy inscenací snaží o překlady divadla a hudby do filmové řeči. Jeho specialitou je propojení divadla a orchestru v jediné scéně, čehož je Acis a Galatea typickým příkladem. „Tentokrát jsme se také snažili divákům maximálně zprostředkovat zvláštní atmosféru komorního představení v replice malého barokního divadla s ručně ovládanými kulisami,“ doplnil režisér záznamu Jakub Kořínek.

Mimořádná projekce se koná v Kině 35 Francouzského institutu ve Štěpánské ulici. Začíná v 19 hodin.

Foto: Jiří Sláma, archiv Buchty a loutky

Veronika Veber Paroulková

Moderátorka, publicistka

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době připravuje a moderuje pořad Na návštěvě pro ČRo D-dur, pořady s vědci o vědě pro ČRo Plus a v oblasti klasické hudby příležitostně moderuje pro ČT art. Kromě toho spolupracuje jako moderátorka i s festivaly klasické hudby, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi, psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny. Je spoluzakladatelkou portálu o klasické hudbě KlasikaPlus.cz, kde zároveň publikuje. Kromě klasické hudby je její zálibou golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i kvalitní vína, vaření a gastronomii. Kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Její velkou láskou se stal v roce 2020 syn Kubíček. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…Příspěvky od Veronika Veber ParoulkováVíce z této rubriky