Hudební Odyssea s Ivem Kahánkem, Janem Ostrým a mladou generací
Společný koncertní cyklus Akademie MenART a Atria Žižkov s názvem Hudební Odyssea uvede 26. ledna koncert klavíristy Iva Kahánka, flétnisty Jana Ostrého a jejich talentovaných stipendistů z celé České republiky. Oba umělci společně přednesou Fantazii pro flétnu a klavír Gabriela Faurého, Ivo Kahánek připomene jubilanta Bedřicha Smetanu v provedení skladeb V Čechách a Macbeth a čarodějnice. Mladí talentovaní interpreti se představí ve skladbách autorů od doby baroka až po 20. století. Koncertem bude provázet Daniel Jäger, redaktor Českého rozhlasu Vltava.
Dvě významné osobnosti české klasické scény a mentoři Akademie MenART přichystali společný koncertní večer již podruhé. Spojuje je mistrovství ve svém oboru a velkorysá podpora, kterou věnují nastupující generaci. „Mezi talentovaným žákem a profesionálním umělcem je jistě spousta rozdílů v dovednostech a zkušenostech, ale v jedné věci jsou – nebo by měli být – stejní: oba by měli cítit intenzivní touhu vyjadřovat se hudbou,“ uvedl Ivo Kahánek, zakládající mentor Akademie MenART. Akademie aktuálně přijímá přihlášky na příští školní rok, o čemž portál KlasikaPlus informoval ZDE.
Koncert otevře společně se svým pedagogem Janem Ostrým talentovaná mladá flétnistka Alice Štěpánková, studentka Pražské konzervatoře, absolventka ZUŠ J. A. Komenského Studénka ve flétnové třídě Markéty Tulejové. Společně přednesou v doprovodu klavíristky Silvie Ježkové první větu ze Sonáty C Dur Johana Christiana Bacha. Na flétnu se taktéž představí letošní stipendistka, mladičká Johana Švejnohová ze ZUŠ Česká Lípa, kterou vede pedagožka Michaela Mühlhansová, v provedení první věty ze Sonáty G Dur Dominika Josefa Škroupa. Sólová flétnová čísla doplní Štěpánka Petrová, úspěšná absolventka programu MenART pod vedením své pedagožky Dany Slavíkové v ZUŠ Jihlava, která ve spolupráci taktéž se Silvií Ježkovou zahraje Baladu pro flétnu a klavír francouzského skladatele pozdního romantismu Alberta Périlhou. Komorní hudbu představí dívčí flétnové Sweg Trio z Vysokého Mýta v provedení posluchačsky atraktivních skladeb autorů 20. století. Ve složení Markéta Pešková, Anna Salašková a Denisa Müllerová se vzdělává u pedagožky Lady Štěpánkové Polcarové a přednese díla Jiřího Hudce a Gregory Yasinitskyho.
Nadaní klavíristé Denis Stefanov a Semjen Yakimov z Gymnázia Hlavního města Prahy, kde studují pod vedením pedagogů Petra Toperczera a Libuše Tiché, si vybrali přednes skladeb Sergejů Rachmaninova a Prokofjeva. Klavíristka Nora Lubbadová ze ZUŠ Olešská, kde ji vede pedagožka Jaromíra Šnederflerová, je již veřejnosti známá nejen svými úspěchy na soutěžích, ale i řadou vystoupení. Portál Klasikaplus.cz informoval například o jejím koncertu v rámci cyklu Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté. Pro večer v Atriu si Nora Lubbadová připravila část ze Smetanových Českých tanců a virtuózní Transcendentální etudu Ference Liszta. Klavírní trojici doplní Magdaléna Kovářová ze ZUŠ Frýdek-Místek pod vedením pedagožky Libuše Vondráčkové a Vivi Nguyen ze ZUŠ Jižní město, která pracuje v klavírní třídě Jarmily Holcové. Dívky přednesou drobnější skladby Domenica Scarlattiho, Roberta Schumanna, Francise Poulenca, Bedřicha Smetany a Isaaca Albénize.
V dubnu bude Hudební Odyssea pokračovat společným vystoupením zpěvačky Radky Fišarové a mladých talentů, do konce roku se návštěvníci mohou těšit ještě na koncerty, kde své stipendisty představí violoncellistka Michaela Fukačová, kytarista Pavel Steidl, houslista Jan Fišer nebo violista Jiří Kabát.
Foto: ilustrační / Tomáš Moudrý
Příspěvky redakce
- Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka klepe na dveře. Letos se hraje na flétnu a klarinet
- Opavští skladatelé představí své dílo v Knihovně Petra Bezruče
- Dobříšský večer s hudbou v podání Praga Camerata Quintet
- Perník. V Parbubicích novou sezonu načnou příznačně
- Alinde Quintet vítězem Mezinárodní soutěže ARD