Josef Špaček navštíví Košice
Nápadný český otisk v košickém Domě umění zanechá koncert Fantázia pre husle. Státní filharmonie Košice ve svých řadách přivítá houslistu Josefa Špačka, zvolený repertoár zároveň zahrnuje skladby Zdeňka Fibicha a Josefa Suka. Dirigent Eugene Tzigane však na závěr pořadu 30. ledna provede také Čtvrtou symfonii Franze Schmidta.

Orchestrální skladba V podvečer. Selanka pro orchestr, op. 39 Zdeňka Fibicha byla napsána v roce 1893. Z hlediska žánrového zařazení lze skladbu považovat za skladatelovu šestou symfonickou báseň, i když Fibich své pozdější symfonické básně označoval jako „symfonické obrazy“, protože neměly literární předlohu. Skladbu označil jako „selanku“ podle převládající nálady a většina motivů původně pocházela z klavírního cyklu Nálady, dojmy a vzpomínky. Dílo rovněž navozuje poklidnou a idylickou náladu, hlavním podnětem k jeho vzniku byl počátek skladatelova intenzivního milostného vztahu s jeho žačkou Anežkou Schulzovou.
V roce 1902 se Josef Suk rozhodl zkomponovat virtuózní koncertantní skladbu pro svůj nástroj, tedy housle. K problematice obsahu a formy díla však přistoupil zcela jinak než ve své první symfonii, v níž se striktně držel klasických vzorů. Namísto tradičního modelu třívětého koncertu zvolil jednovětou, ale bohatě strukturovanou fantazijní formu. Sólový houslový part zde svědčí o Sukově důvěrné interpretační znalosti nástroje. V daném případě se vůdčí linky zhostí světově známý český umělec Josef Špaček.

Zatímco většina díla rakousko-uherského skladatele a bratislavského rodáka Franze Schmidta je hluboce zakořeněna ve stylu konce 19. století, Symfonie č. 4 je jeho nejmodernějším dílem. Je považována za rekviem za Schmidtovu dceru, která zemřela při porodu. Úvodní sólo na trubku slouží jako tematické pojítko celé symfonie. Adagio otevírá violoncellové sólo, které se posléze mění ve velmi dramatický obraz. V Molto vivace se objevují fugatové vstupy a v poslední větě se vrací úvodní úderné téma. Všechna zmíněná díla hraje Státní filharmonie Košice pod taktovkou Eugena Tzigana, absolventa newyorské Juilliard School of Music a stockholmské Royal Music School, uměleckého ředitele a šéfdirigenta finské Kuopio Symphony Orchestra.

Foto: Radovan Šubín, Miriama Fenciková
Příspěvky redakce
- Kostelní slavnosti u malostranského Svatého Tomáše
- Animované Klarinetissimo zve mladé klarinetisty
- Opava připravuje třiadvacátou Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena
- Filmová hudba i studentské premiéry na open-air koncertu brněnské JAMU
- Pražský filharmonický sbor uvede nový pořad pro děti
Více z této rubriky
- Kostelní slavnosti u malostranského Svatého Tomáše
- Animované Klarinetissimo zve mladé klarinetisty
- Opava připravuje třiadvacátou Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena
- Filmová hudba i studentské premiéry na open-air koncertu brněnské JAMU
- Pražský filharmonický sbor uvede nový pořad pro děti
- Jana Vojtěšková o Josefu Sukovi, s přednesem skladatelových děl
- Portrét skladatelky Iris Szeghy komorně v Bratislavě
- Pražští komorní sólisté zahájí sezonu na Spořilově a pak odletí do Jižní Ameriky
- Opereta Gala kulturní událostí v Táboře
- Mezi Berghainem a Bayreuthem. Run Operun uvádí Operave ve Venuši ve Švehlovce