Monodrama i komorní matiné čili Nejbližší příspěvky Jihočeského divadla
Jihočeské divadlo v létě působí na unikátním Otáčivém hledišti v Českém Krumlově, avšak po létě se dění nezastavuje a přišla nová divadelní sezóna v Českých Budějovicích a ta tentokrát přinese čtveřici operních premiér a tři baletní. Nejdříve si Jihočeši užijí monodrama o síle naděje a lidskosti Deník Anny Frankové, a sice v předpremiéře v 17. října. Hned 18. října následuje páté komorní matiné.

Dílo Deník Anny Frankové je z pera ruského autora Grigorije Samujloviče Frida (1915–2012), skladatele mnoha žánrů. „Příběh holokaustu byl vyprávěn nesčetněkrát. Přesto však zůstává v naší duši prázdnota a strach, které slova nedokážou vyjádřit. Tam, kde slova nestačí, proniká hudba jako světlo temnotou,“ anotuje jihočeská produkce. Frid, nyní již klasický skladatel 20. století, přenesl emoce židovské dívky skrývající se před holocaustem do opery, kde zachytil její touhy a obavy. Hudbou vzdává hold neochvějné literární síle Deníku Anny Frankové. Vyprodaná představení plánovaná na 17. a 18. října budou uvedena jako tzv. „předpremiéry“. Oficiální premiéra je v plánu v lednu 2026. Hudební nastudování David Švec, režie, scéna, light design i kostýmy stvoří Tomáš Ondřej Pilař. Protagonistkou je Lada Bočková (rozhovor čtěte ZDE), titulní postavu alternuje Marie Šimůnková.
Jihočeské divadlo a Jihočeské muzeum, dvě sousedící instituce kulturního ostrova v centru Českých Budějovic, zároveň pořádají sérii koncertních matiné. Cyklus dopoledních komorních koncertů v podání zpěváků a instrumentalistů opery Jihočeského divadla nabízí tematický program komorní hudby napříč staletími. „Nejznámější jména české klasické hudby vedle českobudějovických rodáků, jakými jsou Vojtěch Jírovec nebo Rudolf Kende, jejichž díla čekají v archivu muzea desítky i stovky let na znovuuvedení,“ anotuje jihočeská produkce. Pátý komorní koncert konaný 18. října 2025 uvede slovem varhaník, skladatel, korepetitor, zároveň dramaturg Mikoláš Troup. Pořad Mlhy a odlesky – Hudební impresionismus na cestě Evropou skýtá Première rhapsodie Clauda Debussyho, Psyché Manuela de Fally, Burlescu Alfreda Casella, Nokturno č. 3 Bohuslava Martinů a skladbu Jitřní fantazie současného tvůrce, též kytaristy Lukáše Sommera.
…………….
O premiérách aktuální sezony Jihočeského divadla čtěte ZDE.

Foto/zdroj: archiv KlasikyPlus.cz
Příspěvky redakce
- Hudba z Kingdom Come: Deliverance II rozezní kutnohorský chrám svaté Barbory
- Tomáš Král v červnu v Halle, Lipsku i Lyonu
- Jägerová a Nekoranec společně v Paříži
- Matyáš Novák až v Madridu
- Pardubické ‚mladé baroko‘ spolupracuje s Jiřím Vodičkou
Více z této rubriky
- ČRo D-dur: Na víkendové návštěvě u Jana Talicha
- Hudba z Kingdom Come: Deliverance II rozezní kutnohorský chrám svaté Barbory
- Tomáš Král v červnu v Halle, Lipsku i Lyonu
- Jägerová a Nekoranec společně v Paříži
- Matyáš Novák až v Madridu
- Pardubické ‚mladé baroko‘ spolupracuje s Jiřím Vodičkou
- Taneční festival KoresponDance ozvláštní Her Country Nikol Bókové
- Novoměstská radnice uslyší Romana Janála i jeho studenty
- ‚Žestě nejsou jen dechovka‘ aneb Brno Brass Fest popáté
- Luca Salsi v Praze. Barytonista reprezentuje světovou špičku