Mozkové pochody a jejich zvuk s Brno Contemporary Orchestra
Brno Contemporary Orchestra (BCO) s dirigentem Pavlem Šnajdrem už ukázali, jak to vypadá, když jsou kinetická energie, zvuk a hudba tlumočené do znakového jazyka. V pondělí 29. května budou návštěvníci svědky toho, co se stane, když se do zvukové formy transformují snímané mozkové impulzy.
Diváci uslyší, jak zní, když přemýšlí dramaturg BCO, Viktor Pantůček. K tomu orchestr využije legendární kompozici Alvina Luciera z roku 1965 Music for Solo Performer. Na programu budou i skladby Johna Cage, Marka Piačeka, Salvatora Sciarrina a Václava Dobiáše. Zároveň budou mít posluchači možnost podívat se za zdi brněnského Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, tedy do laboratoře muzikologů. „Otevřeme dveře do zákulisí univerzitního přednáškového sálu, a především si poslechneme, co se honí hlavou našemu dramaturgovi. Budeme snímat impulsy jeho mozku a převádět je na zvuk,“ zve dirigent BCO Pavel Šnajdr.
„Vzpomínám si, jak jsem jako jiskra slíbil, že budu zvídavý a jak jsem nevěděl, jaký je rozdíl mezi zvídavý a zvědavý. Každopádně bylo lepší se na nic neptat. Vzpomínám si, jak jsem chtěl být pankáčem, ale bylo potřeba se jako pankáč oblékat, jako pankáč chovat a hlavně se muselo poslouchat pankáčskou hudbu. Punk byl death. Vzpomínám si, jak táta viděl na rakouské televizi strunovou sekačku, vyrobil ji ze staré pračky, ale byla tak těžká, že se s ní nedalo sekat. Vznikl krásný stroj, který mohl být úžasným přepychem, kdyby neměl jen napodobovat něco užitečného. Všechno to byl fake a skoro všichni jsme mu raději věřili, než abychom museli myslet. Chtělo by se říci, že jsme dlouhé roky žili ve lži a tak jsme již otrlí a opatrní, že se jen tak nedáme oklamat, nalákat, zlákat či jenom normálně oslnit laciným pozlátkem krásných obrázků strunných sekaček. Svět se změnil. Jsme svobodní, všechno můžeme, všechno máme, všude můžeme – tedy, nemusíme žít na zkušenosti někoho jiného, nemusíme papouškovat slova, hudbu, oblečení, ani pocity někoho jiného, nemusíme napodobovat tu nejúžasnější stranu, ani nemusíme držet hubu a krok s dobou a ideologií. Super, jsme svobodní!!!“ přibližuje svůj záměr dramaturg Viktor Pantůček. Koncert se koná 29. května od půl osmé večer.
Foto: Pixabay, Facebook orchestru
Příspěvky redakce
- Gershwin s Beethovenem sousedí v Košicích
- Svatovavřinecká sezona Pražského jara přivítá Štěpána Raka
- Symfonikové Prahy 8 vzývají jaro
- Berlínská Věc Makropulos v anketě největším zážitkem ze zahraničního divadla
- Protože to nevzdám. Hudební Odyssea s Fišarovou a Košárkem
Více z této rubriky
- Gershwin s Beethovenem sousedí v Košicích
- Svatovavřinecká sezona Pražského jara přivítá Štěpána Raka
- Symfonikové Prahy 8 vzývají jaro
- Protože to nevzdám. Hudební Odyssea s Fišarovou a Košárkem
- Dvě tria a tanec v žižkovském Atriu
- Exkurze do Londýna s Alenou Hönigovou
- Hudební festival Zbraslav počtvrté a znovu premiérově a přitažlivě
- Smetanovské dny. Týden druhý
- Druhá polovina března v Českých centrech
- Akordeon v barvách festivalovou novinkou v Opavě