KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Pražské Budějovice. Jihočeské divadlo chystá přehlídku v hlavním městě english

Jihočeské divadlo v termínu od 18. února do 4. března nabídne plody své práce na pěti místech Prahy. Na každém bude k zhlédnutí jiné představení, přičemž letošnímu pátému ročníku přehlídky Jižní spojka dominuje činnost činoherního souboru divadla se sídlem v Českých Budějovicích. Tiskové setkání v pražské Přístavní ulici zároveň navnadilo na letní aktivity na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově a připomnělo také připravovaný nultý ročník site-specific festivalu Jižní svéráz.

Na pěti různých pražských scénách se v pěti různých počinech představí třikrát soubor činohry, jednou soubor baletu a jednu hru exportuje rovněž Malé divadlo zaměřující se na mladší diváky.

Balet přiveze představení, ve kterém ožije stará keltská legenda o Tristanovi a Isoldě. Ve Stavovském divadle tak bude představena inscenace, která vznikla přímo pro jihočeský baletní ansámbl. „Je to pro nás svátek,“ prohlásil jeho šéf Lukáš Slavický. „Inscenace Tristana a Isoldy se náramně hodí do tohoto prostoru,“ dodal v poznámce k divadlu s původním názvem Nosticovo. Premiéru měl pořad na jaře roku 2022 a shodou okolností s aktuálními reáliemi života na Ukrajině byl intuitivně s předstihem situován do jakéhosi „vybombardovaného“ města, jedná se tak o „postapokalyptické taneční divadlo“, kde se řeší „milostný čtyřúhelník,“ jak na tiskové konferenci rovněž zaznělo z úst choreografky Aleny Peškové. Baletní vystoupení, za jehož hudební podobou stojí Michal Vejskal, se uskuteční 27. února.

V Divadle Vila Štvanice se následně bude po dva dny (28. a 29. února) rozehrávat divadelní portrét Růženy Zátkové, která se svými obrazy a sochami patřila k vrcholným představitelkám světového avantgardního umění. Interaktivní inscenace Spaghetti Futurista „přibližuje umělecké principy futurismu“, jak řekl David Košťák, kmenový dramaturg jihočeského Malého divadla a dodal, že v imerzivním principu „Růženou Zátkovou je sám divák“.

V rámci přehlídky Jižní spojka se uskuteční ještě tři činoherní vystoupení s názvy Leni (Činoherní klub, 18. února), Švejk 2022 (Divadlo Komedie 26. února) a Autorka (Divadlo NoD, 4. března).

Tisková konference rovněž předeslala letní dění na krumlovském Otáčivém hledišti, které je organizační součástí Jihočeského divadla, jakož i nultý ročník site-specific festivalu Jižní svéráz.

Na Otáčivém hledišti bude opět i letos k zhlédnutí mimojiné titul Egon Schiele – Autoportrét, v němž choreografie se ujal Jan Kodet a režie duo Skutr. V podání souboru baletu Jihočeského divadla diváci uvidí a uslyší (hudba Petr Kaláb) taneční divadlo inspirované detaily z obrazů, kreseb, básní a dopisů muže, který předběhl svou dobu. Pokoušel se „osvobodit ducha člověka, překročit hranici morálkky a splynout s přírodou“, jak popisuje oficiální materiál.

V roce 2023 se Jihočeské divadlo stalo partnerem projektu České Budějovice – Evropské hlavní město kultury 2028. (Rozhovor s uměleckým šéfem opery Jihočeského divadla čtěte ZDE.) Klíčovou vizí konceptu Českých Budějovic je tzv. permakultura – vize propojení všech složek kulturního života včetně sfér vzdělávání, sociální péče nebo veřejného prostoru a jejich rozvoj v duchu udržitelnosti a péče. Jihočeské divadlo v letošním roce zve na nultý ročník bienále South specific (Jižní svéráz), zaměřeného na zážitkové a imerzní divadlo v netradičních prostorách po celých jižních Čechách. V rámci festivalu se opět uskuteční i produkce Smetanovy komické opery Prodaná nevěsta, a to open-air na návsi obce Holašovice, která figuruje na seznamu světového dědictví UNESCO. Populární představení v autentických krojích a živým orchestrem opět slibuje nevšední zážitek.

Foto: Petr Zikmund, Hynek Glos, Roman Franc

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky