KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Pražský komorní balet a Zabiják život zítra konečně v živé premiéře english

Pražský komorní balet zítra, v neděli 14. listopadu, v Divadle na Vinohradech v 19 hodin poprvé naživo uvede nové představení s názvem Zabiják život. Komponovaný večer, který přináší veselý i vážný pohled na život, se skládá ze dvou titulů. Satirickou taneční komedii Když nevíte coby, kupte si dva hroby vytvořil Marek Svobodník, choreografie Epitaf je z dílny Petra Zusky. Autoři tvořili na hudbu českých skladatelů Josefa Suka a Antonína Dvořáka. Druhou premiéru představení soubor PKB odtančí 23. ledna v Městském divadle v Mostě.

„V poslední době jsme i my – stejně jako mnohé další soubory – museli rušit dlouho plánovaná představení. Premiéru Zabiják život jsme díky vládním opatřením nemohli tančit naživo vloni na podzim a náhradní termín premiéry, který měl proběhnout před několika málo týdny, jsme díky vážnému zranění a onemocnění v souboru také neodehráli,“ vysvětluje ředitelka Pražského komorního baletu Ladislava Dunovská a dodává, že snad při souboru teď už bude štěstí stát. Jak se říká, do třetice všeho dobrého.

Marek Svobodník, který je členem Baletu Národního divadla, je také autorem satirické taneční komedie Když nevíte coby, kupte si dva hroby. Černá groteska s detektivní zápletkou vznikla na motivy příběhu Agathy Christie. Na hudbu Sukovy Serenády Es dur se odehrává příběh zámožné rodiny, ve které nečekaně skoná její nejstarší člen. Příběh je satirickým skečem rodinných sporů, ve kterých smutek nad zesnulým rychle střídá vzájemná zášť, podezření a touha po dědictví. V rámci premiérového večera v choreografii vystoupí hosté Mária Dorková, demisólistka Baletu Národního divadla, a Markéta Pospíšilová, bývalá sólistka souboru Les Ballets de Monte Carlo.

Choreograf Petr Zuska se pro své dílo Epitaf inspiroval hudebním skladatelem Antonínem Dvořákem a britskou violoncellistkou Jacqueline du Pré. „Inspirací, jak přistoupit ke koncertu h moll pro violoncello a orchestr, se mi stal jednak Antonín Dvořák sám, respektive jeho vztah k Josefíně Kounicové – lásce z mládí, jejíž nemocí a smrtí je toto dílo hluboce ovlivněno,“ vysvětluje Zuska a doplňuje, že druhým a zásadním želízkem v ohni se mu stala další žena – fenomenální britská violoncellistka Jacqueline du Pré, jejíž interpretaci si vybral. Strmá kariéra ji začala opouštět už v pětadvaceti letech, kdy přestávala cítit prsty na rukou. S roztroušenou sklerózou a připoutána na vozík posléze velice předčasně zemřela. Violoncello považuje Zuska za hudební nástroj, který je schopen mluvit: „A pokud dojde k zázračnému propojení génia-skladatele s kongeniálním interpretem, jsou jeho slova o to jasnější a naléhavější. To je případ dvojice Dvořák – du Pré. V čase a prostoru se sice minuli, ale setkávají se nadále někde v mnohem podstatnější dimenzi.“

Sólistka Pražského komorního baletu Tereza Hloušková nebude moci kvůli nedávnému zranění v premiérovém uvedení choreografie vystoupit. V hlavní roli Epitafu ji bude alternovat Francouzka Julie De Meulemeester, sólová tanečnice německého souboru Stadttheater Giessen, představí se také bývalý první sólista Baletu Národního divadla Ondřej Vinklát, který je mimo jiné držitelem tří cen Thálie.

Foto: Pražský komorní balet / Serghei Gherciu

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky