Renesanční jazz a klasicismus. Barokní festival teď dvakrát bez baroka
Festival Olomoucké barokní slavnosti v příštích dnech přinese další dva projekty. Jeden komorní, druhý symfonický. 22. července to bude nejprve koncert s lákavým názvem Renesanční jazz vzniklý spojením dvou žánrů, z nichž ten starší je reprezentovaný vokálním souborem staré hudby Societas Incognitorum a ten novejší slovenskými instrumentalisty (housle, cimbál, kontrabas) etnojazzového PaCoRa tria. Umělci se snaží o vzájemně se inspirující hudební dialog obou hudebních epoch. 25. července pak posluchače čeká symfonický zvuk děl někdejšího kapelníka olomoucké katedrály Josepha Puschmanna. V poctě jeho osobě zazní jeho dvě symfonie a violový koncert v podání sólisty Martina Stupky a uskupení Musica figuralis v uměleckém vedení Marka Čermáka.
Renesance a jazz – tyto dva zdánlivě neslučitelné hudební směry mají jednoho společného jmenovatele, pregnantní rytmický puls. Na této platformě se tedy rozvinul hudební dialog, na jedné straně využívající jako stavební materiál skladby dvou renesančních autorů Thomase Weelkese a hlavně Jacoba Handla Galluse, které jsou obohaceny o jazzové prvky, na druhé straně se hudebníci PaCoRa (akronym příjmení hudebníků) tria inspirují vokálními možnostmi staré hudby a upravují pro soubor Societas Incognitorum klasické swingové standardy. Projekt, který se koná v Křížové chodbě Zdíkova paláce v olomouckém Arcidiecézní muzeu tímto způsobem zprostředkovává běžnému posluchači starou hudbu zcela neobvyklým způsobem.
Violový koncert skladatele období klasicismu Josepha Puschmannna pochází z archivu z Nové Říše a jedná se o autografní originál, jednovětá skladba Symfonie C dur je z archivu v Pelhřimově. Joseph Puschmann působil po studiích u brněnských Augustiniánů jako houslový virtuóz, kapelník a skladatel v Rakouském Slezsku, kde získal velké zkušenosti a kontakty v rámci tehdejší hudební praxe. Roku 1773 umožnil hrabě Chorinský Puschmannovi uměleckou a studijní cestu do Vídně, kde čerpal další inspirativní podněty pro svoji uměleckou dráhu. Diváci ve Slavnostním sále Klášterního hradiska v Olomouci uslyší konkrétně jeho Symfonii C dur, Symfonii B dur a Violový koncert C dur.
Foto: Musica Figuralis, Jana Kotoučková
Příspěvky redakce
- Leif Segerstam (1944–2024)
- Mladistvé Duo Absoluto v Šumperku
- Tomáš Pindór a Roman Patočka spolu na Dobříši
- Filmharmonie uvádí Star Wars
- Dechový orchestr Májovák ve skladbách současných ostravských tvůrců