pondělí, 13 leden 2020 18:56

Ceny Balet 2019 si rozebrala Plzeň, Ostrava, Praha, Liberec a Pražský komorní balet

Autorka:

Celkem jedenáct baletních souborů přihlásilo své reprezentativní inscenace do soutěžní přehlídky současné taneční tvorby BALET 2019, která se konala v Plzni. Hlavní cenu devátého ročníku a jednu z dalších získalo tamní Divadlo J. K. Tyla. Dvojici cen si odnese ještě Národní divadlo moravskoslezské. Uspěli také Pražský komorní balet s inscenací Kytice a její autor Petr Zuska, Divadlo F. X. Šaldy v Liberci a Národního divadlo Praha. Čestná uznání získali skladatelé Jan Kučera a Ondřej Brousek a výtvarníci Jan Dušek, Jan Hladil, František Pecháček a Pavel Knoll.

 

0

 

Divadlo J. K. Tyla uspělo hned třikrát s inscenací Zkrocení zlé ženy v choreografii Aleny Peškové. Vedle hlavní ceny získali uznání poroty ještě protagonisté, Francouz Gaëtan Pires cenu za sólistický výkon v roli Petruccia a hudební skladatel Jan Kučera čestné uznání za původní baletní kompozici.

 

 

Balet Národního divadla moravskoslezského si tentokrát přivezl ceny dvě, a to za sólistický a už podruhé také za nejlepší kolektivní výkon. Barbora Šulcová si vytančila cenu za sólo v baletu O Balcão de Amor, choreografie Itzik Galili, která byla součástí večera s názvem All That Jazz, Rock, Blues, divadlo už ho na programu nemá. Kolektivní výkon ocenila porota v novince Rossiniho karty choreografa Maura Bigonzettiho, s přihlédnutím k výkonům v dalších dílech současného ostravského repertoáru. Soubor ostravského baletu pod vedením Lenky Dřímalové získal kolektivní cenu podruhé za sebou. Na předchozím ročníku soutěže v roce 2014 to bylo za výkony v inscenaci Návraty domů (choreografie Pavel Šmok, Nataša Novotná a Jiří Kylián).

 

 

Ceny za nejlepší sólistický výkon dále získali Ivona Jeličová za roli Kateřiny Kabanové v tanečním dramatu „Bouře“ Divadla F. X. Šaldy v Liberci (režie a choreografie Alena Pešková) a Ondřej Vinklát za roli Josefa K. v tanečním dramatu „Proces“ Národního divadla Praha (choreografie a režie Mauro Bigonzetti).

Další ocenění už patřila jednotlivcům. Cenu za nejlepší choreografii porota udělila Petru Zuskovi za úspěšnou inscenaci „Kytice“, kterou uvádí Pražský komorní balet. A rozdala také šest čestných uznání. Za původní hudbu k baletu ji získali Ondřej Brousek za hudbu k už zmíněné Kytici a Jan Kučera za hudbu k vítězné plzeňské inscenaci Zkrocení zlé ženy. Kytice uspěla také po výtvarné stránce, za scénu k této inscenaci s přihlédnutím k návrhům scény k inscenaci Klíče odnikud, kterou uvádí Jihočeské divadlo České Budějovice, ji získal Jan Dušek. Za projekce a videomapping v inscenaci „Cube“ v Laterně magice patří čestná uznání Janu Hladilovi a Františku Pecháčkovi. A za kostýmy ke Klíčům odnikud s přihlédnutím k návrhům kostýmů k další českobudějovické inscenaci Inscenační porada dostal čestné uznání Pavel Knoll.

 

 

Přehlídky BALET 2019 se zúčastnily všechny stálé samostatné baletní soubory, které měly v uplynulých pěti letech alespoň jednu premiéru. Šlo o 11 souborů: Balet Národního divadla Praha, Laterna magika, Pražský komorní balet, Balet Praha Junior (soubor konzervatoře Taneční centrum Praha), Divadlo F. X. Šaldy v Liberci, Severočeské divadlo Ústí nad Labem, Divadlo J. K. Tyla Plzeň, Jihočeské divadlo České Budějovice, Národní divadlo Brno, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava a Moravské divadlo Olomouc. Pětičlenná porota ve složení Kateřina Dedková, Lucie Dercsényiová, Lucie Hayashi a Roman Vašek, kterým předsedal Zdeněk Prokeš, hodnotila celkem sto šestnáct výkonů v osmadvaceti inscenacích. Letos se soutěž konala podeváté a vůbec poprvé to bylo v roce 1992. Slavnostní vyhlášení výsledků přehlídky BALET 2019 a předání diplomů a prémií se bude konat na jaře v Stavovském divadle.

 

10

 

Foto: Archiv divadel

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.