středa, 09 únor 2022 10:39

Záhořovo lože Filharmonie Hradec Králové věnované památce Juraje Filase zazní zítra

Autor:

Filharmonie Hradec Králové ve čtvrtek 10. února uvede v 19:30 hodin veřejnou premiéru kantáty pro sóla, sbor a orchestr podle předlohy Karla Jaromíra Erbena nazvané Záhořovo lože aneb Vykoupení. Toto dílo už mělo svou premiéru televizní a rozhlasovou, obě byly vysílány v době loňských koronavirových opatření, kdy musely být koncertní sály veřejnosti uzavřeny. Nyní se konečně může odehrát premiéra před publikem v sále Filharmonie Hradec Králové. Autorem kantáty je nedávno zesnulý Juraj Filas, jehož památce je koncert také věnován. Poslední rozloučení se skladatelem se uskuteční v sobotu 26. února od 14:00 hodin v katedrále svatého Víta na Pražském hradě.

 

MG7560

 

Při zítřejším provedení vystoupí v sále Filharmonie Hradec Králové, stejně jako při loňském natáčení, sopranistka Michaela Štiková Gemrotová, tenoristé Michal Lehotský a Daniel Matoušek a barytonista Filip Bandžak. Sborové party zaznějí v podání Pražského filharmonického sboru, tentokrát pod vedením sbormistra Lukáše Kozubíka. Orchestr Filharmonie Hradec Králové a celé provedení bude řídit dirigent Leoš Svárovský. V době koronavirových omezení byla v sále FHK pořízena také audionahrávka, kterou královéhradecká filharmonie nedávno vydala jako CD s výpravným bookletem.

Kantátu Záhořovo lože napsal Juraj Filas v roce 2018 ke stému padesátému výročí úmrtí Karla Jaromíra Erbena. Libreto vytvořil podle stejnojmenné balady, která zpracovává motiv viny, pokání a odpuštění, v pojetí skladatele „Vykoupení“. Sám Filas vysvětlil rozšíření názvu takto: „Postavu Záhoře pojímám jako určitý prototyp zločince, který spáchal mnoho zlého, ale skrze milosrdenství Boží dojde odpuštění a Vykoupení. Proto jsem k názvu balady přidal toto upřesnění, které podtrhuje ústřední myšlenku, že každý z nás se určitě ve svém životě provinil, možná i opakovaně, učinil věci, na které není hrdý, ale když to pochopí a ‚obrátí se‘, může dojít odpuštění, neboť – slovy básníka: ‚Milost Boží nekonečně větší‘…“.

Koncert otevře patnáctiminutová symfonická báseň Prokletý lovec francouzského skladatele belgického původu Césara Francka. Ta je hudebním pojednáním folklorního motivu „divokého honu“, zde konkrétně zachyceného v baladě německého básníka a prozaika Gottfrieda Augusta Bürgera, o bezohledném hraběti, který kvůli své nezvladatelné vášni pro lov připraví o život několik svých poddaných. Za to je stižen kletbou a odsouzen k věčné divoké honbě. Zatímco skladba Prokletý lovec končí vyjádřením bezútěšnosti prokletí, Záhořovo lože aneb Vykoupení končí odpuštěním a je tedy jakýmsi poselstvím naděje.

 

MG7699

 

Filasova díla se vyznačují posluchačskou přívětivostí, výraznými melodiemi a jsou hudebně srozumitelná,“ vysvětluje Filharmonie Hradec Králové. Orchestr už dříve uvedl Filasovo Requiem Oratio Spei (Modlitba naděje), a to na podzim roku 2018 v Hradci Králové a následně také pražské katedrále svatých Víta, Václava a Vojtěcha. Toto dílo bylo původně psáno pro vzpomínkový ceremoniál obětem teroristických útoků 11. září 2001 v New Yorku. Juraj Filas byl skladatel slovenského původu, jehož díla sbírají ohlasy a ocenění po celém světě. Až do své smrti v samém závěru loňského roku působil jako profesor na pražské HAMU.

 

Foto: Tereza Fabiánková

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.