středa, 09 březen 2022 12:41

Dvořákova Olomouc v květnu od klasiky po jazz

Autor:

Dvacátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc, který pořádá Moravská filharmonie, obsáhne od 12. do 28. května v šesti koncertech klasiku i crossoverové projekty. Programy se konají na různých místech města včetně Svatého Kopečku.

 

BazilikaSvatyKopecek

 

Festival 12. května zahájí jazzový klavírista Uri Caine. V olomoucké Redutě za doprovodu Moravské filharmonie a za řízení Davida Roberta Colemana představí svou loni premiérovanou skladbu pro klavír a orchestr s názvem Nein!, variaci na Devátou symfonii Ludwiga van Beethovena.

 

UriCaine

 

O čtyři dny později v sále Klášterního Hradiska, kde sídlí Vojenská nemocnice Olomouc, vystoupí s projektem „Bojíte se baroka?“ italský soubor Soqquadro Italiano, který v neotřelé fúzi spojuje barokní hudbu italských paláců i ulice s prvky jazzu a swingu.

 

8754

 

Na 19. května je ohlášena světová premiéra komorní opery Durst, díla s podtitulem Performativní opera o šesti frekvencích. Je sondou do problémů současné společnosti a spolupracoval na něm mezinárodní tým umělců, jehož členem byl skladatel Robert Jíša. Dílo už zaznělo, ale zatím pouze online, takže v Olomouci bude poprvé uvedeno před živým publikem. Soubor účinkujících tvoří šest zpěváků a dvě performerky. „Pro uvedení jsme vybrali místo, které bude podle našeho přesvědčení charakteru díla vyhovovat mnohem lépe než běžný koncertní sál. Věřím, že genius loci Telegraph Loftu bude scénografické řešení opery Durst vhodně doplňovat,“ řekl ředitel Moravské filharmonie Jonáš Harman.

S podobným záměrem byl vybrán také pravoslavný chrám sv. Gorazda, kde se mají 22. května rozeznít „zlaté hlasy Ukrajiny“, jak se přezdívá Revuckého vokálnímu ansámblu z Kyjeva. Na programu budou chrámové pravoslavné zpěvy Na 24. května je zařazeno společné vystoupení zpěvačky a skladatelky Ivy Bittové a Škampova kvarteta, a to v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce, proslulém katolickém poutním místě. Zazní výběr z populární Moravské lidové poezie v písních Leoše Janáčka v úpravě Vladimíra Godára a Pavla Fischera pak Dvořákův Americký kvartet.

 

5874

 

Závěrečný koncert 28. května v Redutě je složen ze dvou nejznámějších kompozic Antonína Dvořáka: Violoncellového koncertu h moll v podání Francouze Victora Julien-Laferrièra a Novosvětské symfonie. Filharmonii bude řídit norský dirigent českého původu Stefan Veselka.

 

8747

 

Foto: Wikipedia(Michal Maňas - CC BY 4.0), archiv Škampova kvarteta, Fb Soqquadro Italiano, Fb Victora Juliena-Laferrière 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.