středa, 23 září 2020 11:14

Druhý ročník Plzeňského podzimu nabídne šest koncertů

Autor:

Smíšený pěvecký sbor Česká píseň Plzeň letos pořádá druhý ročník hudebního festivalu Plzeňský podzim. Jeho tématem je Inspirace lidovou písní a nabídne šest hudebních setkání. Prvním z nich bude středeční koncert 30. září a sbor se sbormistrem, dirigentem a dramaturgem festivalu Vojtěchem Jouzou, za spolupráce Martina Kaplana (housle a zpěv) a Josefa Fialy (viola a zpěv), přednese lidové písně ve sborových a instrumentálních úpravách. Koncert se uskuteční v Husově chrámu Farního sboru Českobratrské církve evangelické v Plzni-západ od 19:30 hodin.

 

10

 

Instrumentální kvintet složený z hudebníků, jejichž výchozím polem je zčásti jazz a zčásti hudba klasická, obohatí festival v pondělí 5. října v plzeňské výstavní síni Masné krámy, a to v 19:30 hodin. Kvintet tvoří Jakub Dvořáček — klavír, klávesy, Mirek Nosek — kytary, Štěpán Zbytovský — příčná flétna, basklarinet, Jan Keller — baskytara, violoncello a Jan Dvořák — bicí.

O týden později (12. 10.) se ve Staré synagoze představí mezzosopranistka Jana Hrochová, kterou na klavír doprovodí Martin Hroch. Od půl osmé společně přednesou skladby Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka.

 

103

 

Husův chrám bude opět v úterý 20. října od 19:30 hodin místem koncertu souboru Musica Bohemica. Sólových partů se ujmou Anna Hlavenková (soprán) a Karel Jakubů (baryton), řízení a průvodního slova skladatel Jaroslav Krček. Zazní jeho Mše č. 11 a Hořické pašije a dojde i na písně z Čech a Moravy v jeho úpravách. „Jsme rádi, že můžeme Jaroslava Krčka uvítat na našem festivalu, také z toho důvodu, že byl v letech 1963–1976 sbormistrem sboru Česká píseň,“ doplňuje dramaturgie festivalu.

 

101

 

O dva dny později (22. 10.) se v Západočeském muzeu sejdou spřátelení hudebníci. Komorní soubor Camerata 2018 – klavírista Daniel Wiesner, houslistky Anna Sommerová a Kateřina Klimánková, violistka Anežka Ferencová a violoncellista Petr Malíšek společně s hobojistou a uměleckým vedoucím Vojtěchem Jouzou přenesou tria a kvartety pro různá nástrojová obsazení Bohuslava Martinů. „V hudební řeči Bohuslava Martinů nacházíme vlivy moderní hudební avantgardy, jejíž řeč nasával od prvních chvil svého pobytu v Paříži. Martinů však nikdy nezapomněl na svou rodnou zem a v jeho hudbě tak postupně můžeme slyšet ohlasy lidové písně nebo tvorby zakladatelů české národní hudby Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka,“ dokresluje tvorbu Martinů Vojtěch Jouza.

 

102

 

Dušičkový koncert v pondělí 2. listopadu bude zároveň tím závěrečným z letošní řady koncertů. V Kostele Sv. Jana Nepomuckého od 19:30 zazní Zachovo Requiem solemne c moll a další skladby českých barokních autorů Jana Josefa Ignáce Brentnera, Františka Ignáce Tůmy a Antonína Reichenauera. Sólisty budou Alena Hellerová (soprán), Marta Fadljevičová (mezzosoprán), Hasan El-Dunia (tenor) a Jaromír Nosek (bas). Českou píseň Plzeň a Pražský barokní soubor bude řídit Vojtěch Jouza, který o letošním ročníku coby dramaturg uvádí: „Okolnosti, za kterých jsme tento ročník připravovali, nebyly příznivé. Řada hudebních festivalů letos neproběhla nebo proběhla jen v rámci streamovaných vystoupení, celé jaro se nemohly konat živé koncerty. I když si v dnešní době můžeme pustit vystoupení jakéhokoliv hudebního tělesa ze záznamu nebo živě na internetu, uvědomili jsme si, že zážitek z živého koncertu nelze ničím nahradit. Proto doufáme, že druhý ročník našeho festivalu Vám přinese spoustu takových zážitků a že se na koncertech spolu s Vámi sejdeme ve zdraví a bez omezení,“ a k tématu ročníku dodává: „Pro náš sbor je lidová píseň základem kmenového repertoáru a lidové písně také často znějí při příležitostech setkávání členů sboru a jejich přátel na sborových soustředěních nebo zájezdech. Atmosféru, která vzniká při takovém zpívání pro radost, jsme se rozhodli zprostředkovat i Vám.“

 

104

 

1

 

Foto: archiv sboru Česká píseň Plzeň, Fb souboru Camerata 2018, archiv souboru Musica Bohemica, Fb J. Hrochové

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.