úterý, 02 květen 2023 08:30

Minimalismus v podání Maki Namekawy na Košickém hudebním jaru

Autor:

První z komorních koncertů festivalu Košické hudební jaro patří klavírnímu minimalismu v interpretaci Japonky Maki Namekawy. Koncert se bude konat ve čtvrtek 4. května od 19 hodin v Domě umění.

 

2023-05-02-KHJ-Maki-Namekawa-01

 

Klavíristka Maki Namekawa patří k vůdčím osobnostem mezi těmi současnými umělci, kteří přitahují pozornost publika k současné i klasické hudbě. Úzce spolupracuje se skladatelem Philipem Glassem. V roce 2013 s ním uvedla jeho Dvacet klavírních etud a o rok později je vydala na CD. Nahrávka se dostala na první místo v hitparádě iTune Classic a získala velké uznání od BBC Music Magazine. Návštěvníci recitálu Maki Namekawy v Košicích si z Glassovy tvorby vyslechnou skladbu Piano Sonata. Program svého koncertu klavíristka přibližuje v krátkém rozhovoru:

Do Košic se vracíte po osmi letech…

Jsem velmi ráda, že můžu opět vystoupit v Košicích, kde jsem v roce 2015 uvedla Dvacet klavírních etud Philipa Glasse společně se skladatelem. Tentokrát představím tři mistrovská díla od György Ligetiho, Chicka Corey a opět Philipa Glasse.

Zastavme se u každého díla. Z jedenácti skladeb cyklu Musica Ricercata od Györgyho Ligetiho pro sólový klavír, které vznikly v letech 1951 až 1953, vyzařuje neodolatelná živelná síla…

György Ligeti, který přežil holocaust, dokončil před útěkem na Západ charakteristickou skladbu „Musica Ricercata“. Toto brilantní dílo, předchůdce minimalismu, je pro mě autobiografickou „maďarskou rapsodií“.

Jak na vás působí cyklus pro sólový klavír Children's Songs od jazzového klavíristy Chicka Corey?

Chick Corea chtěl především zprostředkovat krásu kombinovanou s jednoduchostí, kterou najdete často u dětí, a já mám čistou dětskou radost pokaždé, když slyším nebo hraji jeho nádherné „Children's Songs“.

Fascinující autorský rukopis Philipa Glasse si návštěvníci vychutnají v Košicích živě poprvé. Jedná se o třicetiminutové dílo o třech částech a víme, že je pro vás výjimečné…

Velice se těším, že vám představím skladbu Piano Sonata, kterou pro mě v roce 2019 složil Philip Glass ve věku dvaaosmdesáti let. Získala jsem neocenitelnou zkušenost z úzké spolupráce s Philipem během přípravy tohoto pozdního mistrovského díla. Něco, co si s sebou budu nosit po zbytek života. Sonáta se skládá ze tří částí, které jsou navzájem propojeny a ukazují, jak Philip zkoumá svůj vlastní harmonický a rytmický hudební jazyk. Mnohokrát prohlásil, že toto je hudba, jakou nikdy předtím neslyšel; chtěl posunout limity formy a nástroje. Doufám, že svou lásku a respekt k této hudbě přenesu i na publikum.

 

2023-05-02-KHJ-Maki-Namekawa-02

 

Foto: archiv interpretky

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.